Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Компенсуючі податкові зобов’язання: коли треба нараховувати

Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств – платників ПДВ.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: коли платники ПДВ повинні нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання (далі – ПЗ) згідно з п. 198.5 та 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК), а також як скласти податкову накладну (далі – ПН) у таких випадках.

Що таке компенсуючі ПЗ?

За загальним правилом ПЗ із ПДВ нараховують при здійсненні операцій із постачання товарів та послуг (п. 185.1 ПК). Але в деяких випадках платники ПДВ повинні нарахувати ПЗ за операціями, які не є поставками. Що мається на увазі?

При придбанні товарів, послуг чи необоротних активів (далі для скорочення – товари) платник ПДВ на підставі ПН, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), відносить нараховані (сплачені) суми ПДВ до складу податкового кредиту (п. 198.1, 198.6 ПК). Причому такі суми включаються до податкового кредиту незалежно від того, чи будуть вони використовуватися в оподатковуваних операціях чи в господарській діяльності (п. 198.3 ПК).

Але якщо такі товари призначені або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або не в господарській діяльності, платник ПДВ повинен скласти ПН та нарахувати ПЗ згідно з п. 198.5 та 199.1 ПК. Такі ПЗ нараховують, аби врівноважити (відкоригувати) суми податкового кредиту, відображеного при придбанні товарів, і називають компенсуючими.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали