Як заповнити податкову накладну за операціями, звільненими від обкладення ПДВ
26.05.2017 41797 0 5
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як скласти податкову накладну (далі – ПН) при здійсненні операцій, звільнених від оподаткування, зокрема з постачання металобрухту.
Які операції звільняються від обкладення ПДВ
Операції, звільнені від обкладення ПДВ, перелічені у ст. 197 і підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК). Крім того, звільнено від оподаткування деякі поставки в рамках виконання міжнародних договорів.
Зверніть увагу: на такі операції платник ПДВ має скласти ПН. А от на операції, що не є об’єктом оподаткування (наведено у ст. 196 ПК), ПН не виписуються.
До найбільш поширених операцій, що звільнені від обкладення ПДВ та можуть здійснюватися сільгосппідприємствами, належать:
- операції з постачання, у тому числі з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТЗЕД (п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Пільга діє тимчасово – до 1 січня 2019 року. Перелік таких відходів та металобрухту затверджено постановою КМУ від 12.01.11 р. № 15;
- постачання у сільській місцевості сільгосптоваровиробниками послуг із ремонту шкіл, дошкільних закладів, інтернатів, закладів охорони здоров’я та надання матеріальної допомоги (в межах 1 НМДГ на місяць на одну особу) продуктами харчування власного виробництва та послуг з обробки землі багатодітним сім’ям, ветеранам праці і війни, реабілітованим громадянам, інвалідам, одиноким особам похилого віку, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також школам, дошкільним закладам, інтернатам, закладам охорони здоров’я (пп. 197.1.24 ПК).
Зверніть увагу: при поставках відходів та брухту чорних і кольорових металів, які утворилися у платника ПДВ унаслідок розібрання (демонтажу) ліквідованих основних фондів, не потрібно робити перерахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях згідно із ст. 199 ПК (п. 199.6 ПК).
Відображення в декларації з ПДВ: операції, звільнені від оподаткування, зазначаються в рядку 5. При цьому обов’язково подається додаток 6 до декларації.
Особливості заповнення ПН
При одночасному здійсненні операцій із постачання товарів/послуг, які обкладаються ПДВ та які звільнені від оподаткування, оформляються окремі ПН (п. 201.5 ПК; п. 17 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307). Наприклад, якщо одному покупцеві одночасно поставляються й оподатковувані товари, і товари, звільнені від обкладення ПДВ, постачальник повинен виписати дві ПН.
Зверніть увагу: на всі пільговувані операції платник податків повинен виписати ПН і зареєструвати їх у ЄРПН (п. 201.10 ПК). Але штрафи за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію ПН, складених на звільнені від ПДВ операції, не застосовуються (п. 1201.1 ПК).
Як же заповнити ПН? У лівому верхньому кутку в графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» ставиться позначка «Без ПДВ» (п. 201.3 ПК). При цьому якщо ПН не видається покупцеві (наприклад, виписана неплатнику ПДВ), то слід поставити позначку «Х» у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)» із зазначенням відповідного типу причини (наприклад, «02»).
У розділі А у рядку IХ наводяться обсяги постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування. При цьому значення рядків I та IХ будуть однаковими. Рядки II–VIII розділу А не заповнюються.
У розділі Б табличної частини ПН відображаються дані в розрізі номенклатури товарів/послуг, а саме:
- у графі 2 – номенклатура товарів/послуг;
- графі 3.1 – код товару згідно з УКТЗЕД – у разі постачання товарів;
- графі 3.3 – код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг – у разі надання послуг;
- графах 4 та 5 – одиниця виміру товарів/послуг;
- графі 6 – кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів/послуг;
- графі 7 – ціна постачання одиниці товару/послуги;
- графі 8 – код ставки 903, тобто як для операцій із постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування;
- графі 9 – код пільги згідно з Довідниками податкових пільг, затвердженими ДФС, станом на дату виписування ПН. Нагадаємо, Довідники пільг доводяться листами ДФС щоквартально. Якщо на момент складання ПН у них немає коду пільги (у зв’язку з уведенням нової пільги), у графі 9 пишеться умовний код «99999999», а у спеціально відведеному полі зазначаються відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПК та/або міжнародного договору (угоди), якими передбачено звільнення від оподаткування;
- графі 10 – обсяг постачання (база оподаткування).
Приклад
Фермерське господарство «Промінь» ліквідувало приміщення ферми. У результаті було оприбутковано 3 000 кг металобрухту, який 29 травня 2017 року був реалізований спеціалізованій організації за договірною ціною 15 000 грн. Ця операція звільнена від оподаткування згідно з п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. Код пільги за Довідником пільг – «14060465».
На підставі наявних даних заповнимо ПН (див. фрагмент).
Висновки
На операції, звільнені від обкладення ПДВ, має бути складена ПН, яка підлягає реєстрації в ЄРПН. При одночасному здійсненні поставок товарів/послуг, які обкладаються ПДВ та які звільнені від оподаткування, виписуються окремі ПН.
Коментарі до матеріалу