Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Змінилася площа сільгоспугідь? Заповніть правильно декларацію єдинника четвертої групи

22.07.2020 10449 1 11

Ситуація. Єдинники четвертої групи подають декларацію раз на рік – до 20 лютого. Тобто єдиний податок (далі – ЄП) нараховується авансом. Але протягом року часто змінюється площа сільгоспугідь або земель водного фонду, якими володіє або користується такий платник (далі для спрощення під сільгоспугіддями будемо розуміти і землі водного фонду). Площа може як збільшитися (наприклад, при укладенні нового договору оренди), так і зменшитися (наприклад, після закінчення строку дії старого договору оренди). У такому разі сума ЄП, нарахована на початку року, має бути уточнена.

Що потрібно зробити платнику ЄП. Слід уточнити суму ЄП, нараховану на початку року. А саме: подати уточнюючу декларацію (далі – УД) платника ЄП четвертої групи та відкоригувати суму податкових зобов’язань з ЄП за період із дати набуття (втрати) права власності/користування сільгоспугіддями до останнього дня податкового (звітного) року.


Запитання – відповіді

У який строк і за якою формою слід подати УД?

У разі зміни площі сільгоспугідь, які перебувають у користуванні чи власності платника ЄП, він повинен уточнити суму податкових зобов’язань з ЄП і протягом 20 календарних днів, що настають за звітним періодом, у якому змінилася площа сільгоспугідь, подати контролюючим органам за місцезнаходженням земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією (пп. 295.9.5 Податкового кодексу, далі – ПК).

При цьому якщо граничний строк подання УД припадає на вихідний або святковий день, то декларацію треба подати наступного після вихідного операційного (банківського) дня (п. 49.20 ПК).

ПК називає звітним періодом для єдинників четвертої групи календарний рік (п. 294.1). Але календарний рік є звітним для подання річної декларації. У даному випадку, на наш погляд, треба орієнтуватися на календарний квартал – період, який є звітним для сплати ЄП. Такої ж думки дотримуються і податківці (див. ЗІР, категорія 108.02.05).

Отже, якщо площа сільгоспугідь змінилася, наприклад, у липні (це III квартал), то УД слід подати не пізніше 20 жовтня.

Важливо! УД подається за тією самою формою, що й основна декларація, тобто за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578.

Що вважається датою набуття права користування земельною ділянкою: дата укладення договору оренди чи дата його державної реєстрації?

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку, право постійного користування нею та право оренди земельної ділянки виникають із моменту держреєстрації цих прав. Тобто, поки власник (орендар) землі не зареєструє право власності/користування землею у Державному реєстрі прав на нерухоме майно (далі – Реєстр прав), сплачувати ЄП за такі землі немає підстав.

Наприклад, договір оренди укладено 22 липня, а зареєстровано в Реєстрі прав 15 серпня. Тож суму ЄП слід уточнити за період із 15 серпня по 31 грудня поточного року.

Куди і в якому складі подається УД?

Платник ЄП може отримати/втратити право власності та/або користування земельними ділянками як на території органу місцевого самоврядування (далі – ОМС) за місцем своєї реєстрації, так і на іншій території. Від цього залежить порядок подання та заповнення декларацій. Тож необхідно подати:

  • уточнюючу загальну декларацію (тип декларації «03») – до органу ДПС за місцем реєстрації єдинника;
  • уточнюючу звітну декларацію (тип декларації «06») – до органу ДПС за місцем розташування земельної ділянки, що прибула/вибула.

Якщо нова ділянка розташована за межами ОМС, у якому зареєстровано підприємство, і раніше земельних ділянок тут у підприємства не було, треба подати:

  • одну декларацію із типом «03 – уточнююча загальна» – до органу ДПС за місцезнаходженням підприємства;
  • другу з типом «04 – звітна» – до органу ДПС за місцем розташування земельної ділянки, оскільки раніше за цим кодом КОАТУУ декларація не подавалася. У цій декларації заповнюють тільки дані про нову ділянку.

Якщо ж нова земельна ділянка розташована в межах ОМС за місцем реєстрації сільгосппідприємства, до податкового органу необхідно подати дві декларації:

  • одну – із типом «03 – уточнююча загальна»;
  • другу – із типом «06 – уточнююча звітна».

При цьому, як роз’яснює ДПС (ЗІР, категорія 108.02.05), у такому разі загальна УД все одно має містити дві позначки: «03» та «06».

У всіх випадках разом із декларацією (уточнюючою звітною, уточнюючою загальною) подають додаток «Відомості про наявність земельних ділянок». У додатку до декларації, яку подають за місцезнаходженням підприємства, наводять дані про земельні ділянки, що перебувають у власності/користуванні єдинника (з урахуванням нової ділянки). На цьому наголошують і податківці (ЗІР, категорія 108.02).

А ось Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва у цій ситуації подавати необов’язково – він подається лише раз на рік не пізніше 20 лютого.

Як заповнити поле 1.1 Т заголовної частини УД?

У графі 1.1 Т наводять порядковий номер декларації за рік (послідовно наростаючим числом залежно від кількості поданих відповідних декларацій). Причому, як роз’яснюють податківці (ЗІР, категорія 108.02.05), нумерацію проводять окремо за типами декларацій («Загальна», «Нова загальна», «Уточнююча загальна», «Звітна», «Нова звітна», «Уточнююча звітна») незалежно від контролюючого органу, до якого подається декларація.

Наприклад, якщо платник уперше подає в поточному році УД (одну загальну і одну звітну), то обидві декларації матимуть номер «1». Якщо надалі підприємство ще уточнюватиме суми ЄП, то ці декларації матимуть номер «2» і т. д.

Як заповнити поле «починаючи з» заголовної частини декларації?

У цьому полі проставляють дату – день календарного місяця, з якого придбано або втрачено право на земельну ділянку. При цьому якщо протягом одного кварталу платник податків отримав право власності/користування земельними ділянками або, навпаки, втратив таке право на них декілька разів (наприклад, одну ділянку отримав 25 липня, а на другу втратив право 20 серпня), то в цій графі наводять число і місяць першого отримання/вибуття ділянки в цьому кварталі (тобто пишуть «починаючи з 25.07»).

Інші поля шапки заповнюють так само, як і в декларації, що подається на початку року.

Які особливості заповнення табличної частини УД?

Слід розуміти, що в УД і додатку до неї вказують дані про всі земельні ділянки, які перебувають у власності/користуванні єдинника на момент подання такої звітності, а не лише про ті, що додалися чи вибули.

При цьому показники за період до зміни площі земельних ділянок залишають без змін, а уточнені показники проставляють тільки в графах, починаючи з дати набуття/втрати права власності чи користування земельною ділянкою.

Як розрахувати суму ЄП за квартал, у якому набуто або втрачено право власності або користування земельною ділянкою?

За кожною земельною ділянкою, на яку набуто чи втрачено право власності чи користування, слід розрахувати суму податку залежно від строку користування нею в такому кварталі. Тобто для такої ділянки (ділянок) не застосовуються фор мули з граф 7–10 УД. Слід узяти формулу розрахунку, наведену в ЗІР (категорія 108.02.05):

S = C х R х Kд. корист : Кд. кварт,

де

  • S – сума податку за квартал, у якому набуто/втрачено право власності чи користування;
  • С – річна сума ЄП за земельну ділянку, на яку набуто (втрачено) право власності або користування (із 1 січня по 31 грудня поточного року);
  • R – розмір сплати ЄП у кварталі, у якому набуто (втрачено) право власності або користування земельною ділянкою (I і II квартали – 10 %; III квартал – 50 %; IV квартал – 30 %);
  • Kд. корист – кількість календарних днів користування та/або володіння земельною ділянкою у кварталі, у якому набуто (втрачено) право власності або користування цією ділянкою;
  • Kд. кварт– кількість календарних днів у кварталі, у якому відбулося набуття (втрата) права власності або користування земельною ділянкою.

Які рядки табличної форми УД заповнювати у разі збільшення площі сільгоспугідь?

У такому разі в уточнюючій загальній та уточнюючій звітній деклараціях слід заповнити рядки 1–5. При цьому якщо всі земельні ділянки розташовані за місцем реєстрації підприємства, то ці декларації міститимуть ідентичні дані.

Якщо ж нова ділянка розташована за межами ОМС, у якому зареєстровано підприємство, і раніше земельних ділянок тут у підприємства не було, тоді:

  • в уточнюючій загальній указуються дані про всі ділянки, що перебувають у власності/користуванні (з урахуванням нової), і заповнюються рядки 1–5;
  • звітній декларації – дані тільки про нову ділянку і заповнюються рядки 1–3.

Як заповнити УД у разі збільшення площі сільгоспугідь, покажемо на прикладі.

Приклад 1

Платник ЄП станом на 1 січня 2020 року мав у власності та користуванні такі сільгоспугіддя:

  • рілля площею 1 500 га (НГО – 30 000 грн/га);
  • багаторічні насадження площею 150 га (НГО – 42 500 грн/га).

10 серпня 2020 року був укладений договір оренди земельної ділянки (рілля) площею 30 га (НГО – 30 000 грн/га). Договір зареєстровано 25 серпня.

Усі ділянки розташовані за місцем реєстрації платника ЄП.

Отже, платник не пізніше 20 жовтня має подати до органу ДПС за місцем своєї реєстрації дві декларації із позначками (декларації міститимуть ідентичні дані):

  • «03 – уточнююча загальна» та «06 – уточнююча звітна» (ЗІР, категорія 108.02.05);
  • «06 – уточнююча звітна».

У полі «за ____ рік» слід указати «за 2020 рік», а в полі «починаючи з» – дату реєстрації договору оренди – «25.08».

Оскільки ділянку отримано 25 серпня (дата реєстрації договору оренди), суму, що підлягає сплаті за IІІ квартал, слід розрахувати виходячи з фактичної кількості днів користування ділянкою в цьому місяці. Дані для розрахунку:

  • річна сума ЄП за нову земельну ділянку – 8 550 грн (30 га х 30 000 грн х 0,95 : 100);
  • кількість днів у ІІI кварталі – 92;
  • фактична кількість днів користування у ІІІ кварталі (із 25 серпня по 30 вересня) – 37;
  • ставка ЄП на ІІI квартал – 50 %.

Сума ЄП за нову земельну ділянку в ІІІ кварталі становить 1 719,29 грн (8 550 грн х 50 % х х 37 д. : 92 д.).

Сума ЄП за ІV квартал обчислюється в загальному порядку і становить 2 565 грн (8 550 грн х х 30 %).

Отже, річна сума ЄП за нову земельну ділянку, яку має сплатити підприємство, – 4 284,29 грн (1 719,29 грн + 2 565,00 грн). Ця сума наводиться у графі 6 УД.

Приклад заповнення УД наведено у фрагменті 1.

1 из 1

_________

* Для наочності дані про нову земельну ділянку наведемо окремим рядком. Проте, з огляду на те що НГО нової ділянки має таке саме значення, як і ділянок, що вже були в користуванні, то дані можна заповнити одним рядком.
** Для складання УД формули, зазначені в цій графі, не застосовуються, оскільки елементи формули матимуть різні значення протягом року.

Які рядки табличної форми УД слід за-повнювати у разі зменшення площі сільгоспугідь?

У такому разі в уточнюючій загальній та уточнюючій звітній деклараціях заповнюються рядки 1–4 та 6. При цьому якщо всі земельні ділянки розташовані за місцем реєстрації підприємства, то ці декларації міститимуть ідентичні дані.

Порядок заповнення УД у разі зменшення площі сільгоспугідь розглянемо на прикладі.

Приклад 2

Платник ЄП станом на 1 січня 2020 року мав у користуванні 2 500 га ріллі (НГО – 30 000 грн/га). Земельні ділянки розташовані на території ОМС за місцезнаходженням підприємства. 31 серпня закінчився строк дії договору оренди ріллі площею 25 га.

Сума ЄП, нарахована на початку року, становить 712 500 грн (2 500 га х 30 000 грн х х 0,95 : 100).

У даному випадку платник повинен до 20 жовтня 2020 року подати до органу ДПС за місцем своєї реєстрації дві декларації: загальну УД (із типами «03» та «06») та звітну УД (із типом «06»).

Ці декларації міститимуть ідентичні дані. У них слід відобразити дані про всі земельні ділянки, що перебувають у користуванні, виключивши вибулу ділянку. У полі «за ____ рік» указують «за 2020 рік», а в полі «починаючи з» – дату закінчення строку дії договору оренди – «01.09».

Розрахуємо суму, на яку слід зменшити суму ЄП за вересень – грудень 2020 року:

  • річна сума ЄП за земельну ділянку, що вибула, – 7 125 грн (25 га х 30 000 грн х 0,95 : 100);
  • кількість днів у ІІI кварталі – 92;
  • фактична кількість днів користування у ІIІ кварталі (із 1 липня по 31 серпня) – 62;
  • ставка ЄП на ІIІ квартал – 50 %.

Отже, сума ЄП за ІІI квартал за вибулу земельну ділянку – 2 400,82 грн (7 125 грн х 50 % х 62 д. : 92 д.).

Річна сума ЄП за ділянки, які залишилися, становить 705 375 грн (2 475 га х 30 000 грн х 0,95 : 100).

Приклад заповнення УД наведено у фрагменті 2.

1 из 1

_________

* При складанні УД формули, зазначені в цій графі, не застосовуються, оскільки елементи формули матимуть різні значення протягом року. Для визначення суми ЄП у цій графі підсумовуються дані граф 7–10.
** У цій графі наводиться сума податку, розрахована на початку року.
*** У цій графі вказується сума ЄП за 2 475 га, які залишилися у підприємства після виключення вибулої ділянки, і сума ЄП за 62 дні користування вибулою ділянкою (705 375,00 грн х 50 % + 2 400,82 грн).
**** У цій графі наводиться сума ЄП за III квартал за 2 475 га, які залишилися у підприємства (705 375 грн х 30 %).

Відповідальність

Якщо єдинник не подав УД у визначений строк (протягом 20 днів після закінчення кварталу, в якому набуто/втрачено право власності/користування сільгоспугіддями), до нього можуть бути застосовані штрафи, передбачені п. 120.1 ПК, а саме:

  • у розмірі 340 грн – за кожне неподання/ несвоєчасне подання УД;
  • у розмірі 1 020 грн – за повторне порушення протягом року.

Висновки

  1. У разі зміни протягом року площі сільгоспугідь платник ЄП повинен подати УД протягом 20 календарних днів, що настають за звітним кварталом, у якому відбулася така зміна. Крім того, до кожної декларації подається додаток «Відомості про наявність земельних ділянок». Розрахунок частки сільгосптоваровиробництва у цьому випадку подавати не потрібно.
  2. В УД наводять дані про всі ділянки, які перебувають у власності/користуванні сільгосппідприємства на дату їх подання, а не тільки про ті, що додалися чи вибули. Якщо набуто право власності/користування ділянкою, що знаходиться за межами адміністративної території, де розташоване підприємство, і раніше на цій території воно не мало ділянок, то до податкового органу слід подати звітну декларацію (тип «04»), а не уточнюючу звітну (тип «06»).

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали