Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Фінансова звітність-2016: загальні аспекти


Як відомо, результати діяльності підприємства знаходять своє відображення у фінансовій звітності. Ви дізнаєтесь, хто, кому, у які строки та в якому складі зобов’язаний подавати річну фінзвітність. Окрему увагу звернемо на порядок складання Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (далі СМП) та Спрощеного фінансового звіту СМП.

У цій статті розглянемо склад річної фінансової звітності, вимоги до її складання та граничні строки подання до відповідних органів.


Вимоги до складання

Насамперед зазначимо, що основні вимоги до складання та подання річної фінансової звітності викладено в Законі від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996), НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» та Порядку подання фінансової звітності, затвердженому постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419 (далі – Порядок № 419). Більш детально – у табл. 1.

Таблиця 1. Вимоги до річної фінансової звітності


з / п

Вимога

Зміст

Чим регламентовано

1

2

3

4

1

Хто подає:
– фінансову звітність

 Усі юрособи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухоблік та подавати фінзвітність згідно із законодавством

Абзац перший ст. 2 Закону № 996

– консолідовану фінансову звітність

Підприємства, що мають дочірні підприємства

Абзац перший ст. 12 Закону № 996

– зведену фінансову звітність

Об'єднання підприємств

Абзац третій ст. 12 Закону № 996

– окремий баланс та решту форм фінзвітності

Оператор спільної діяльності

П. 7 розд. ІІ НП(С)БО 1, п. 19 П(С)БО 12

2

Хто підписує

Керівник та бухгалтер підприємства

Абзац перший ст. 11 Закону № 996

3

Кому надається

Органам, до сфери управління яких належить підприємство, трудовому колективу на вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів

Абзац перший ст. 14 Закону № 996, п. 2 Порядку № 419

Держреєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи

Абзац третій ст. 14 Закону № 996

 

 

Органам Держстату (разом із довідкою про наявність згоди надання органам держвлади даних із фінзвітності підприємства. У разі відсутності такої згоди зазначена довідка органам статистики не подається)

П. 2 Порядку № 419

Органам Державної казначейської служби (місцевим фінансовим органам)*

П. 2 Порядку № 419

Органам Державної фіскальної служби**

4

Звітний період

Календарний рік

Абзац перший ст. 13 Закону № 996

5

Звітний період для новостворених підприємств

Може бути менше 12 місяців, але не більше 15 місяців

Абзац другий ст. 13 Закону № 996

6

Дата балансу

31 грудня

Абзац перший ст. 13 Закону № 996

7

Загальні правила складання

Перед складанням річної фінзвітності обов’язкове проведення інвентаризації активів і зобов’язань підприємства***

Абзац перший ст. 10 Закону № 996, п. 12 Порядку № 419

Згортання статей активів і зобов’язань, доходів і витрат є неприпустимим, крім випадків, передбачених відповідними НП(С)БО

П. 3 розд. ІV НП(С)БО 1, п. 6 розд. І П(С)БО 25

Можна:
– не наводити статті, за якими відсутня інформація до розкриття (крім випадків, якщо така інформація була в попередньому звітному періоді);
– додавати статті із збереженням їх назви і коду рядка з переліку додаткових статей фінзвітності, наведених у додатку 3 до НП(С)БО 1

П. 4 розд. ІІ НП(С)БО 1

Виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)

П. 4 П(С)БО 6

Суб’єкти малого підприємництва складають Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва у тис. грн. з одним десятковим знаком

П. 1 розд. І П(С)БО 25

Інші суб’єкти підприємницької діяльності заповнюють звітність у тис. грн. без десяткового знака.
Виняток: розд. IV Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (форма № 2), грошові показники якого наводяться у гривнях із копійками)

Додатки до НП(С)БО 1

8

Оприлюднення

ПАТ, підприємства – емітенти іпотечних облігацій, іпотечних сертифікатів, облігацій підприємств і сертифікатів фондів операцій із нерухомістю, а також професійні учасники фондового ринку та інші фінансові установи зобов'язані не пізніше ніж до 30 квітня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінзвітність разом із аудиторським висновком шляхом розміщення на власній веб-сторінці з опублікуванням у періодичних або неперіодичних виданнях

Абзац четвертий ст. 14 Закону № 996

* Для розпорядників та одержувачів коштів держбюджету (місцевих бюджетів).
** Для платників податку на прибуток.
*** Про особливості організації та проведення інвентаризації див. «Інвентаризуємо зерно»; «Річна інвентаризація в запитаннях і відповідях».

Строки подання

Строки подання річної фінзвітності до державних органів установлено в Податковому кодексі (далі – ПК), Законі № 996 та Порядку № 419. Ми узагальнили їх у табл. 2. Якщо граничний строк подання фінзвітності припадає на неробочий день, такий строк переноситься на перший після вихідного робочий день (п. 10 Порядку № 419).

Таблиця 2. Строки подання річної фінансової звітності до державних органів


з / п

Склад звітності

Строки подання

до органів Держстату
(п. 5 Порядку № 419)

до органів ДФС – лише для платників податку на прибуток (!)
(п. 46.2 ПК)

держреєстратору
(ч. 3 ст. 14 Закону № 996)

1

2

3

4

5

Суб’єкти малого підприємництва (далі – СМП)*

1

1. Форма № 1-м «Баланс».
2. Форма № 2-м «Звіт про фінансові результати»

Не пізніше 28 лютого року, що настає за звітним

Разом із декларацією з податку на прибуток у строки подання такої декларації (п. 49.18 ПК)

Не пізніше 1 червня року, що настає за звітним

Суб’єкти мікропідприємництва**

2

1. Форма № 1-мс «Баланс».
2. Форма № 2-мс «Звіт про фінансові результати»

Не пізніше 28 лютого року, що настає за звітним

Разом із декларацією з податку на прибуток у строки подання такої декларації (п. 49.18 ПК)

Не пізніше 1 червня року, що настає за звітним

Суб’єкти великого*** і середнього підприємництва****

3

1. Форма № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)».
2. Форма № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)».
3. Форма № 3 (або форма № 3-н) «Звіт про рух грошових коштів».
4. Форма № 4 «Звіт про власний капітал».
5. Форма № 5 «Примітки до річної фінансової звітності».*****
6. Форма № 6 «Додаток до приміток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами»******

Не пізніше 28 лютого року, що настає за звітним

Разом із декларацією з податку на прибуток у строки подання такої декларації (п. 49.18 ПК)

Не пізніше 1 червня року, що настає за звітним

* Підприємства, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро, визначену за середньорічним курсом НБУ (ч. 3 ст. 55 Господарського кодексу, далі – ГК). Нагадаємо: середня кількість працівників вираховується згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держстату від 28.09.05 р. № 286.
** Підприємства, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 млн євро, визначену за середньорічним курсом НБУ (ч. 3 ст. 55 ГК).
*** Підприємства, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 млн євро, визначену за середньорічним курсом НБУ (ч. 3 ст. 55 ГК).
**** Інші підприємства, не включені до попередніх груп (ч. 3 ст. 55 ГК).
***** Не застосовується банками, бюджетними організаціями, представництвами іноземних суб’єктів господарювання.
****** Заповнюється підприємствами, які зобов'язані оприлюднити річну фінансову звітність або посідають монопольне (домінуюче) становище на ринку продукції (товарів, робіт, послуг), або в разі якщо до початку звітного року щодо продукції (товарів, робіт, послуг) підприємства ухвалено рішення про державне регулювання цін.

Відповідальність за порушення порядку подання

Органи статистики та держреєстратор не мають права застосовувати фінансові санкції та притягати до адміністративної відповідальності за неподання фінзвітності. Проте сільгосппідприємства з державною формою власності та ті, що одержують дотації з бюджету і кошти з фондів, а також підприємства, що орендують державне або комунальне майно (наприклад, земельні ділянки), підлягають фінансовому контролю (ст. 2 розд. І Закону від 26.01.93 р № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»). Для таких підприємств передбачено такі види адміністративної відповідальності, що застосовуються до посадових осіб (ст. 1642 КУпАП):

  • приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, унесення неправдивих даних до фінзвітності, неподання фінзвітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей – штраф у розмірі від 8 до 15 НМДГ;
  • ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року вже було піддано адміністративному стягненню – від 10 до 20 НМДГ.

Безпосередньо за неподання фінзвітності до органів ДФС відповідальність не передбачено. Водночас орган ДФС може в письмовій формі зажадати подання такої звітності. І якщо платник податку не виконає такої законної вимоги, то його посадові особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 5 до 10 НМДГ (ст. 1633 КУпАП).

Читайте також:

Фінансова звітність СМП (форми № 1-м та № 2-м).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
23.06.2025
В який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування, щоб не отримати штраф
У статті розглянемо, як та в який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування до податкової накладної. Розрахунки коригування до податкових накладних (далі – РК, ПН), в яких передбачається зменшення суми компенсації постачальнику (так звані від’ємні РК), склад...
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
28.04.2025
Як вести облік відходів на підприємстві
Законом від 20.06.2022 № 2320-IX «Про управління відходами» визначено правові, організаційні та економічні засади діяльності щодо управління відходами в Україні. Водночас цей документ зобов’язує СГ вести облік операцій з управління відходами. Низка підзаконних нормативних акті...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
24.06.2025
Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, що орендують основні засоби (далі – ОЗ) (сільгосптехніку, будівлі тощо) та здійснюють їх ремонт чи поліпшення за згодою орендодавця. Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладаються ПДВ операції з ремонту та поліпшення орендованих ОЗ. Для кого ця стат...
23.06.2025
Як кошти державної підтримки впливають на частку сільгосптоваровиробництва?
У статті розглянемо, чи зменшують частку сільгосптоваровиробництва кошти державної підтримки сільгосптоваровиробників. Останнім часом сільгосппідприємства, які є платниками єдиного податку четвертої групи, почали отримувати від податківців «листи щастя» стосовно завищення частки сільгосп...
23.06.2025
В який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування, щоб не отримати штраф
У статті розглянемо, як та в який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування до податкової накладної. Розрахунки коригування до податкових накладних (далі – РК, ПН), в яких передбачається зменшення суми компенсації постачальнику (так звані від’ємні РК), склад...
Кращі матеріали