Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бліцогляд відповідей на актуальні сільськогосподарські запитання

Протягом поточного року ми надавали відповіді на запитання наших читачів, що стосуються відображення та оподаткування операцій у галузі рослинництва. Пропонуємо бліцогляд цих відповідей, які залишаються актуальними й на сьогодні.

№ п/п

Запитання

Відповідь

1

2

3

1

Як сільгосппідприємству-спецрежимнику розподілити вхідний ПДВ при придбанні трактора?

Суму ПДВ з вартості трактора слід розподілити між тими видами діяльності, в яких цей основний засіб (далі – ОЗ) буде використовуватись.
Розподіл здійснюється пропорційно до питомої ваги доходу від такої діяльності за 12 попередніх звітних періодів на підставі показників додатка 9 до спецрежимної декларації з ПДВ та відображається в додатку 10 до цієї декларації

2

Які періоди відображати в додатку 9 до спецрежимної декларації з ПДВ?

Для розрахунку питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг слід брати показники 12 попередніх звітних періодів (без поточного періоду)

3

Як списати витрати на передпосівний обробіток поля, яке не стали засівати?

Якщо в поточному році або в наступному звітному періоді на обробленому полі господарство посадить сільгоспкультури, то витрати на обробіток поля слід включити до складу незавершеного виробництва, тобто обліковувати на субрахунку 231.
Якщо згідно з виробничими планами поле в поточному році та протягом декількох наступних звітних періодів не буде засіватися, то понесені на обробіток землі витрати доцільно списати на витрати періоду, у якому виникла підстава для незасівання поля
Детальніше див. «Нова податкова накладна: особливості для сільгосппідприємств»

4

Зміна напряму використання раніше придбаних товарів чи ОЗ: чи можна відкоригувати податковий кредит?

Так, можна. Таке коригування здійснюється виходячи з балансової (залишкової) вартості необоротних активів станом на початок звітного (податкового) періоду, у якому відбуваються відповідні зміни в напрямі використання, або з вартості (ціни придбання) товарів.
При цьому значення ряд. 13 спецрежимної декларації з ПДВ (0121–0123) має дорівнювати сумі значень рядків 8 таблиць 1–3 додатка 10
Детальніше див. «Зміна напряму використання: чи можна відкоригувати податковий кредит?»

5

Реалізація соломи та гною: які наслідки з ПДВ для спецрежимника?

Солома є сільськогосподарським товаром, тому її реалізацію слід відображати у спецрежимній декларації (за умови що солома отримана сільгосппідприємством після збору власно вирощеного врожаю зернових культур).
ПДВ при реалізації соломи розподілятиметься між бюджетом та спецрахунком у співвідношенні 50 % : 50 %, а відповідне податкове зобов’язання з ПДВ (на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних) має відображатись у таблиці 3 додатка 10 до спецрежимної декларації з ПДВ.
Гній та пташиний послід за УКТЗЕД відносяться до товарної групи 31 «Добрива». Згідно з п. 209.7 Податкового кодексу (далі – ПК) товар із таким кодом не відноситься до категорії сільгосптоварів. Отже, операції із продажу гною слід відображати в загальній декларації з ПДВ
Детальніше див. «Реалізація соломи та гною: якими є наслідки з ПДВ для спецрежимника?»

6

Чи відображати в додатку 9 умовний продаж?

Сільгосппідприємства, зареєстровані суб’єктами спецрежиму оподаткування, розраховують питому вагу вартості сільськогосподарських товарів/послуг у вартості всіх товарів/послуг без урахування податкових зобов’язань із ПДВ, нарахованих відповідно до п. 198.5 ПК (умовне постачання), у разі їх наявності
Детальніше див. «Чи відображати в додатку 9 спецдекларації умовний продаж?»

7

Сільгосппідприємство орендує земельну ділянку комунальної власності та планує передати її в суборенду іншому суб’єкту господарювання. Які податкові наслідки матиме така операція?

Платником орендної плати є орендар (а не суборендар) землі державної або комунальної власності й саме він повинен складати та подавати звітність із плати за землю та сплачувати суму такої орендної плати до відповідного бюджету.
Орендна плата за договором суборенди земельної ділянки державної або комунальної власності не надходить безпосередньо до відповідного бюджету, а зараховується на банківський рахунок платника податку (особи, що уклала договір суборенди землі). Тому вартість наданих послуг у межах договору суборенди (орендна плата) є об’єктом обкладення ПДВ (за основною ставкою – 20 %)
Детальніше див. «Суборенда землі: які податкові наслідки?»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали