Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Безповоротна фіндопомога від засновника: дохід чи додаткові внески?

15.07.2020 2290 0 2

Суть проблеми: якщо засновник бажає оказати своєму підприємству безповоротну фінансову допомогу (далі – БФД), у бухобліку підприємства виникає дохід. У платників податку на прибуток такий дохід збільшує оподатковуваний прибуток, що призводить до додаткового податкового навантаження, а у платників єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи – до збільшення загальної суми доходу і, відповідно, до зменшення частки сільгосптоваровиробництва, що наступного року чревато втратою статусу єдинника.

Що можна зробити: оформити отримання грошей від засновника як додаткові внески учасників. У такому разі збільшується інший капітал підприємства, а дохід у бухобліку не виникає.


Додаткові внески учасників

На відміну від БФД, додаткові внески учасників не потрапляють до доходів підприємства, а значить, не збільшують об’єкт обкладення податком на прибуток і не зменшують частку сільгосптоваровиробництва у єдинників четвертої групи. Тому такий спосіб фінансування власниками своїх підприємств використовується все частіше.

Робити такі внески можуть тільки власники (учасники) господарських товариств (товариств з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ), акціонерних товариств), фермерських господарств (далі – ФГ), приватних підприємств. Від сторонніх осіб такі внески отримувати не можна, інакше вони будуть розцінені як БФД з відповідним оподаткуванням.

Згідно із Законом від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275) ТОВ діють на підставі своїх статутів, у яких можуть бути прописані різні умови, що не суперечать законодавству України (ст. 11). Тому у статуті підприємства може бути передбачена можливість передачі власниками додаткових внесків понад їх внески до статутного капіталу (далі – СК) ТОВ. Причому не обов’язково включати умови передачі таких внесків (хто, що, на яку суму і коли вносить) прямо до статуту, їх можна відобразити у протоколі загальних зборів учасників.

Для довідки: додаткові внески можуть бути здійснені у вигляді будь-якого майна: кошти, цінні папери, матеріальні та нематеріальні активи тощо.

З позиції Закону від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) ФГ є юрособою (ст. 8), у нього є засновник (ст. 5), який може вносити майно до складеного капіталу господарства (ст. 19). І хоча Закон № 973 прямо не передбачає можливість передачі додаткових внесків засновником понад складений капітал, але й не забороняє цього. Засновник (члени ФГ) має й інші права, крім тих, що прямо прописані у ст. 14 Закону № 973. На нашу думку, це дозволяє говорити про право засновника ФГ здійснювати додаткові внески до додаткового капіталу понад суму складеного капіталу.

Приватні підприємства застосовують загальні норми, що регулюють діяльність підприємств як юросіб (ст. 113 Господарського кодексу). Тут узагалі йдеться про мінімальне законодавче регулювання. Тому максимально працює принцип «дозволено все, що не заборонено».

Такі внески роблять, коли потрібно «завести» на підприємство певну суму коштів або певне майно, а вносити зміни до статуту не хочеться з деяких причин, наприклад:

  • зміни до статуту – тривала процедура, а гроші потрібні на рахунку підприємства прямо зараз;
  • гроші (майно) може внести тільки один із власників підприємства, але якщо це буде внесок до СК, то порушаться пропорції часток учасників в СК, а це не входить у їх плани.

Мінусом цієї операції є неможливість безподаткового повернення переданих коштів, адже законодавство передбачає обов’язковість повернення тільки для внесків до СК (а не додаткового!). Унесені кошти (майно) стають власністю підприємства і можуть повернутися до колишнього власника тільки з обов’язковим оподаткуванням такого повернення.

Документально передача додаткових внесків може бути оформлена таким чином:

  • учасники приймають рішення про передачу одним або декількома учасниками додаткових внесків понад СК – хто, що, коли і на яку суму вносить. Рішення приймається простою більшістю голосів (ст. 30 Закону № 2275) і фіксується в протоколі загальних зборів учасників ТОВ. ФГ і приватні підприємства можуть оформити таке рішення розпорядженням засновника (голови);
  • керівник підприємства своїм наказом затверджує порядок приймання внесків (яким документом буде підтверджена передача, хто підписуватиме документи, розпорядження бухгалтерії про відображення в обліку);
  • прийняття внесків підтверджується первинними документами (банківською випискою, прибутковим касовим ордером (якщо внесок грошовий), актом приймання-передачі або видатковою накладною (якщо внесок майновий).

Бухгалтерський облік

У підприємства-отримувача внески учасників понад СК обліковуються як інший вкладений капітал на однойменному субрахунку 422 згідно з Інструкцією про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291. У ній прямо зазначено, що на цьому субрахунку враховується інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, який перевищує СК, інші внески тощо без рішень про зміну розміру СК.

Для отримувача такі внески не є доходом (рахунки доходів класу 7 не порушені), значить, вони не потрапляють до фінрезультату до оподаткування за правилами бухобліку.

У фінзвітності підприємства-отримувача ці внески відображаються у формі № 1 «Баланс (Звіт про майновий стан)» у рядку 1410 «Додатковий капітал» (п. 2.42 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.13 р. № 433).

Учасник-юрособа, який передав внески до додаткового капіталу, на нашу думку, може обліковувати їх як збільшення вартості довгострокової фінансової інвестиції з придбання частки в СК емітента (збільшується рахунок 14 «Фінансові інвестиції»). По суті, в учасника відбувається «дорожчання» витрат на придбання частки в СК ТОВ. Для підприємства-інвестора такі внески не є витратами періоду, відповідно, вони не потрапляють до фінрезультату до оподаткування за правилами бухобліку.

У фінзвітності інвестора ці суми відображаються у формі № 1 «Баланс (Звіт про майновий стан)» у рядку 1030 «Довгострокові фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі» або 1035 «Інші фінансові інвестиції».

Податковий облік

Платники податку на прибуток (отримувач та інвестор) не відображають додаткові внески в капітал у податковому обліку з податку на прибуток. Для цієї ситуації в Податковому кодексі (далі – ПК) не передбачено ніяких коригувань фінрезультату до оподаткування, отриманого за правилами бухобліку для цілей обчислення податку на прибуток. Також передача коштів як додаткових внесків до капіталу не є об’єктом обкладення ПДВ. Цю позицію підтверджують податківці в листі від 01.04.16 р. № 7168/6/99-99-19-02-02-15, в Індивідуальній податковій консультації від 08.05.19 р. № 2045/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Для отримувача-юрособи, яка є платником ЄП третьої групи, ситуація на сьогодні склалася неоднозначна.

Якщо суворо дотримуватися норм ПК, така сума не повинна входити до бази нарахування ЄП, оскільки вона не є доходом, отриманим у грошовій формі (п. 292.1 ПК). Адже термін «дохід» не визначений ПК, значить, треба використовувати визначення доходу з національних стандартів бухобліку (п. 5.3 ПК). Так, згідно з п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» доходом уважається збільшення активу або зменшення зобов’язання, що призводить до збільшення власного капіталу, за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків учасників. Причому ця норма не уточнює, які саме внески учасників збільшили активи підприємства – до СК чи додаткового капіталу. Цю точку зору підтримує і Мінфін у листі від 08.12.19 р. № 11210-0-62/32343.

На думку податківців, оскільки в п. 292.11 ПК, який містить вичерпний перелік сум, які не входять до доходів для цілей нарахування ЄП, немає додаткових внесків понад СК, такі надходження треба включати до бази обкладення ЄП (листи від 30.10.19 р. № 518/4/99-00-04-04-03-13, від 06.11.19 р. № 2067/5/99-00-04-04-03-16).

Для платника ЄП четвертої групи отримання додаткових внесків ніяк не позначиться на об’єкті оподаткування, адже такі надходження не впливають на базу оподаткування. Ці надходження не «розбавлять» і частку сільгоспдоходів у сумі загальних доходів, оскільки по суті не є доходами у бухобліку як такими і згідно з формою Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва не включаються до загальної суми доходу.

Приклад 1

ТОВ «Галатея» (платник податку на прибуток) у липні 2020 року отримало від власників:

1) ФГ «Савана» (платник ЄП четвертої групи) – внесок до СК у сумі 20 000 грн (частка – 50 %) і додатковий внесок грошима у розмірі 300 000 грн;

2) Бондар С. В. – внесок до СК у сумі 20 000 грн (частка – 50 %).

В обліку отримувача й інвестора ці операції відображаються таким чином:

(грн)

№ п/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

ТОВ «Галатея»

1

Отримано від ФГ «Савана»:

– внесок до СК

 

311

 

46

 

20 000

– додатковий внесок

311

422

300 00

2

Отримано від Бондар С. В. внесок до СК

311

46

20 000

ФГ «Савана»

1

Перераховано:

– внесок до СК ТОВ «Галатея»


143


311


20 000

– додатковий внесок

143

311

300 000

БФД

Якщо власники підприємства з якихось причин не бажають оформити кошти, що безповоротно передаються, як внесок до додаткового капіталу або підприємство отримує такі кошти не від своїх засновників (учасників), тоді для отримувача такі грошові вливання є БФД.

У загальному випадку надавати й отримувати БФД може хто завгодно – фізична або юридична особа, резидент або нерезидент, учасник підприємства або особа, яка проходить мимо.

У розумінні Цивільного кодексу (далі – ЦК) (ст. 717–728) БФД надається за договором дарування, оскільки предметом такого договору можуть бути, зокрема, гроші (ст. 718 ЦК). Договір дарування укладається у письмовій формі. Але якщо сума дарування перевищує 50 НМДГ (850 грн), договір підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 719 ЦК). Якщо договір на таку суму не був посвідчений нотаріально, він уважається недійсним (нікчемним) згідно зі ст. 220 ЦК. Визнати дійсність договору, не посвідченого нотаріусом, можна в суді, якщо сторони виконали за ним зобов’язання (п. 13 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.09 р. № 9).

До уваги: якщо назвати договір по-іншому, наприклад, договір про надання БФД, то за правилами ст. 8 ЦК до нього все одно будуть застосовні норми ЦК, установлені для договору дарування – як до подібного договору (аналогія закону).

Недоліком такого виду фінансування є його безповоротність. Тобто забрати свої гроші назад без податкових наслідків засновник уже не зможе.

Бухгалтерський облік

У бухобліку:

  • у дарувальника перерахована сума БФД визнається іншими витратами (п. 29 П(С)БО 16 «Витрати»);
  • отримувача отримана сума БФД визнається іншими операційними доходами (п. 7 П(С)БО 15 «Дохід»).

Таким чином, і в дарувальника, і в отримувача БФД бере участь у формуванні фінрезультату до оподаткування (в операціях задіяні рахунки доходів (клас 7), витрат (класи 8 та/або 9), а також рахунок 79 «Фінансові результати»).

При видачі або отриманні БФД готівкою з каси підприємства необхідно дотримувати ті самі обмеження, які діють для поворотної фіндопомоги (див. «Допомога від засновника: як вигідно оформити»).

Документальне фактичне отримання БФД підтверджується так само, як і отримання поворотної фіндопомоги (виписка банку, прибутковий касовий ордер).

Податковий облік

З позиції ПК (пп. 14.1.258) БФД – це сума грошей, передана платникові за договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких.

Особливості оподаткування БФД в отримувача і дарувальника залежно від статусу сторони договору подамо в табл. 1.

Таблиця 1

Статус отримувача

Порядок оподаткування в отримувача

Платник податку
на прибуток

БФД включається до доходів у бухобліку, ПК коригування об'єкта оподаткування на прибуток не передбачені

Платник ЄП
третьої групи*

Ця сума включається до бази обкладення ЄП (п. 292.1 ПК) і обкладається ЄП за загальною ставкою

Платник ЄП
четвертої групи

У такого платника сума БФД зменшить частку сільгоспвиробництва, оскільки у бухобліку вона включається до доходу (субрахунок 718 «Дохід від безплатно отриманих оборотних активів»). Тому таким платникам потрібно відстежувати цей момент, щоб не втратити статус єдинника четвертої групи

* Для платників ЄП першої та другої груп отримання такої допомоги може бути розцінене як порушення п. 291.4 та пп. 9 пп. 298.2.3 ПК, тобто порушення умов перебування в цих групах. У результаті такі суб'єкти можуть втратити право бути платниками ЄП першої і другої груп.
Крім того, такі доходи можуть бути розцінені як отримані не в рамках підприємницької діяльності, а значить, фізособи повинні будуть сплатити з таких сум ПДФО (18 %) і військовий збір (далі – ВЗ) (1,5 %). Це стосується і фізособи-підприємця на ЄП третьої групи (ЗІР, категорія 107.01.03).

Таблиця 2

Статус дарувальника

Порядок оподаткування у дарувальника

Платник податку
на прибуток

Згідно зі ст. 134 ПК платники податку на прибуток при визначенні об'єкта оподаткування використовують дані бухобліку – фінрезультат до оподаткування з урахуванням коригувань, виключний перелік яких установлений розд. III і підрозд. 4 розд. ХХ ПК. З 2017 року діє пп. 140.5.10 ПК, який зобов'язує платника збільшити фінрезультат до оподаткування на суму коштів (товарів, послуг), перерахованих (переданих) неплатникам податку на прибуток (крім фізосіб, які сплачують ПДФО) і платникам, які сплачують податок на прибуток за ставкою 0 %.
Причому ділова мета таких перерахувань не важлива (ІПК ДФС від 21.08.19 р. № 3930/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, ІПК ДПС від 30.09.19 р. № 475/6/99-00-07-02-02-15/ІПК, від 01.10.19 р. № 506/6/99-00-07-02-02-15/ІПК, від 28.12.19 р. № 2222/6/99-00-07-02-02-15/ІПК, від 19.02.20 р. № 664/6/99-00-07-02-02-06/ІПК).

Важливий нюанс. Якщо сторона, яка передає – платник податку на прибуток має річний оборот до 20 млн грн (за підсумками 2019 року) і прийняла рішення не проводити коригування фінрезультату, то статус отримувача БФД уже не важливий. Якщо оборот за 2019 рік перевищував 20 млн грн, а за підсумками 2020 року не перевищить 20 млн грн, то всередині року коригування доведеться робити, а за підсумками року їх можна буде скасувати, якщо підприємство прийме рішення про непроведення коригувань за ПК

Платник ЄП
(юрособа) третьої
і четвертої групи

Ця сума в його податковому обліку не відображається, оскільки будь-які витрати не враховуються при визначенні бази обкладення ЄП згідно зі ст. 292 ПК

Платник ЄП
(підприємець)

Сума виданої БФД не впливає на об'єкт обкладення ЄП. Платники першої та другої груп ризикують втратити статус єдинника

Підприємець
на загальній системі
оподаткування

Ця сума в його податковому обліку не відображається, оскільки такі витрати не пов'язані з отриманням виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) (п. 177.2 ПК)

Фізична особа
(не підприємець)

Надана сума ніяк не впливає на об'єкт обкладення ПДФО, ВЗ та ЄСВ, оскільки фізособа гроші надає, а не отримує

Сума БФД не обкладається ПДВ, оскільки ця операція не є постачанням товарів або постачанням послуг у розумінні пп. 14.1.185 та 14.1.191 ПК.

Приклад 2

ТОВ «Венера» (платник податку на прибуток, оборот за 2019 рік перевищив 20 млн грн) у травні 2020 року надало БФД таким отримувачам:

  • ФГ «Марс» – 500 000 грн (платник ЄП четвертої групи);
  • ТОВ «Юпітер» – 40 000 грн (платник ЄП третьої групи, ставка 5 %);
  • ПрП «Нептун» – 100 000 грн (платник податку на прибуток).

В обліку сторін ці операції відображаються таким чином:

(грн)


п/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

ТОВ «Венера»

1

Надано БФД з поточного рахунка:

– ФГ «Марс»


685


311


500 000

– ТОВ «Юпітер»

685

311

40 000

– ПрП «Нептун»

685

311

100 00

2

Списано на витрати суми БФД, наданої:

– ФГ «Марс»


977


685


500 000*

– ТОВ «Юпітер»

977

685

40 000*

– ПрП «Нептун»

977

685

100 000

* Збільшено фінрезультат на 540 000 грн згідно з пп. 140.5.10 ПК, оскільки отримувачі – неплатники податку на прибуток (платники ЄП третьої та четвертої груп).

ФГ «Марс»

1

Отримано БФД від ТОВ «Венера»

311

718

500 000*

ТОВ «Юпітер»

1

Отримано БФД від ТОВ «Венера»

311

718

40 000**

ПрП «Нептун»

1

Отримано БФД від ТОВ «Венера»

311

718

100 000

* За підсумками 2020 року ця сума доходів вплине на розрахунок сільгоспдоходів у загальній сумі доходів.
** Об'єкт обкладення ЄП збільшено на 40 000 грн, тобто сума ЄП – 2 000 грн (буде сплачена у складі загальної суми ЄП за підсумками ІІ кварталу 2020 року).
Відображення у бухобліку. Приклад 1.doc
Завантажити
Відображення у бухобліку. Приклад 2.doc
Завантажити
Особливості оподаткування БФД.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали