Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про застосування РРО при реалізації цукру, виготовленого на давальницьких умовах

01.10.2018 306 0 1

ЗАПИТ
Державна фіскальна служба України

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» звертається із проханням надати роз’яснення щодо застосування сільгосптоваровиробниками реєстраторів розрахункових операцій в окремих операціях.

Суть запитання

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій і розрахункові книжки (далі – РРО) не застосовують під час здійснення торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання

Згідно пп. 14.1.235 Податкового кодексу (далі – ПК) сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV ПК – юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Згідно пп. 14.1.41 ПК давальницька сировина – сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб’єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб’єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі.

Крім того, згідно з п. 83 Методологічних основ та пояснень до позицій Національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затверджених наказом Держкомстату від 23.12.11 р. № 396, замовник, який у повному обсязі залучає зовнішні ресурси для здійснення процесу трансформування сировини в продукцію, має бути класифікований як виробник тільки у тому випадку, якщо він володіє сировиною, що використовується як вхідні ресурси до виробничого процесу (і таким чином, є власником кінцевого продукту).

Ураховуючи вищезазначене, вважаємо, що сільгосптоваровиробник під час продажу за готівковий розрахунок готової продукції переробки, виготовленої з власно вирощеної давальницької сировини із залученням сторонньої організації (зокрема, цукор, виготовлений із цукрових буряків такого підприємства на давальницьких умовах за договором підряду), має право не використовувати РРО згідно із ч. 1 ст. 9 Закону № 265/95.

Причому просимо врахувати, що згідно з п. 56.21 ПК у разі коли норма ПК чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі ПК, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Пропозиція

Ураховуючи вищезазначене, просимо роз`яснити, чи можна вважати готову продукцію переробки, виготовлену із власно вирощеної давальницької сировини за договором підряду, продукцією власного виробництва сільгосптоваровиробника з метою застосування норм ч. 1 ст. 9 Закону № 265/95 та чи має право сільгосптоваровиробник під час продажу за готівковий розрахунок готової продукції переробки, виготовленої з власно вирощеної давальницької сировини із залученням сторонньої організації (зокрема, цукор, виготовлений із цукрових буряків такого підприємства на давальницьких умовах за договором підряду), не використовувати РРО.

Аполлон Позов,
голова Ради ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

ВІДПОВІДЬ

Індивідуальна податкова консультація
ДФС України від 22.08.18 р. № 3656/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Державна фіскальна служба України розглянула лист громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 10.07.18 р. № 1035/0041ВБК (вх. ДФС № 48062/6 від 23.07.18 р.) про надання податкової консультації щодо порядку проведення готівкових розрахунків за цукор, який виготовлено на давальницьких умовах з цукрових буряків підприємства – сільгоспвиробника, і повідомляє.

Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), який є спеціальним Законом. Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) відповідно до п. 1 ст. З Закону № 265, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (далі – РК).

Пунктом 5 ст. З Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання зобов’язані у разі незастосування РРО у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книг обліку розрахункових операцій та РК з додержанням встановленого порядку їх ведення.

Разом з тим, відповідно до п. 1 ст. 9 Закону № 265 РРО та РК не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

До продукції власного виробництва належить продукція, яка виробляється та реалізується самим підприємством в єдиному технологічному процесі з використанням власної або найманої праці.

Враховуючи викладене, сільськогосподарські підприємства – товаровиробники реалізацію продукції власного виробництва у разі проведення розрахунків у касі підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних у встановленому порядку, можуть здійснювати без використання РРО.

При цьому цукор, виготовлений іншим підприємством (переробником) на давальницьких умовах з цукрових буряків підприємства-сільгоспвиробника, не відповідає зазначеним вище умовам і розрахунки за нього не можуть проводитись у касі підприємства-сільгоспвиробника з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, а мають проводитись із застосуванням РРО.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

В. о. директора
Департаменту аудиту І. Удачина

Продаєте за готівку давальницьку продукцію? Тоді застосовуйте РРО!

Висновок, винесений у заголовок цього коментаря, викладено в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 22.08.18 р. № 3656/6/99-99-14-05-01-15/ІПК (далі – ІПК № 3656). ІПК адресована аграріям, але цей висновок актуальний і для всіх підприємств-замовників, які реалізують продукцію давальницької переробки.

Підприємство може не застосовувати РРО, якщо продає продукцію власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) і розрахунки проводяться в касі з оформленням касових ордерів. Про це сказано в п. 1 ст. 9 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Однак у даному Законі немає визначення поняття «продукція власного виробництва».

На думку ДФС (без посилань на нормативні документи), до продукції власного виробництва відноситься продукція, яка виробляється та реалізується самим підприємством у єдиному технологічному процесі з використанням власної або найманої праці.

У свій час Мін’юст (див. лист від 15.05.15 р. № 490-0-2-15/8.1) пропонував виходити з визначень термінів «продукція», «виробництво» і «повний технологічний цикл», які є в інших законах. Однак наведені в листі визначення також не давали чіткої відповіді на запитання, що ж є продукцією власного виробництва.

На сьогодні визначення цього поняття наведено в п. 2 Порядку визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями, затвердженого постановою КМУ від 05.09.96 р. № 1061. Згідно із цим визначенням такою продукцією визнається продукція, яка була вироблена або піддана достатній переробці або обробці підприємством із використанням власного або орендованого майна.

Як бачимо, продукція, виготовлена на давальницьких умовах, не відповідає цьому терміну. А значить, щоб уникнути штрафних санкцій, рекомендуємо замовникам застосовувати РРО при продажу за готівку продукції, виготовленої з давальницької сировини.

Також і ВАСУ в постанові від 15.07.10 р. у справі № К-20185/07, ураховуючи вищевказане визначення, дійшов висновку про необхідність застосування РРО в такій ситуації.

Марина Владімірська

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали