Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як установити строк корисного використання основних засобів

21.09.2021 673 0 1


Практична ситуація

Підприємство – платник податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. ІІІ ПК, придбало автомобіль. Який строк корисного використання (далі – СКВ) можна встановити для цього авто?

У бухгалтерському обліку СКВ об’єкта основних засобів (далі – ОЗ) підприємство визначає самостійно.

СКВ – це очікуваний період, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їхньою допомогою буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг) (п. 4 НП(С)БО 7).

Як випливає з визначення, під СКВ розуміють не точний, а саме очікуваний строк, який може відрізнятися від фактичного. У подальшому СКВ переглядають, якщо змінилися очікувані економічні вигоди від використання об’єкта ОЗ. У такому випадку амортизація об’єкта ОЗ нараховується, виходячи з нового СКВ, починаючи з місяця, що настає за місяцем зміни СКВ (п. 25 НП(С)БО 7). Передбачуваний СКВ повинен бути більше року або одного операційного циклу, якщо він перевищує рік.

При встановленні СКВ слід урахувати (п. 24 НП(С)БО 7):

  • потужність або продуктивність об’єкта;
  • фізичний та моральний знос;
  • правові та інші обмеження строків експлуатації об’єкта та ін.

Рекомендуємо при визначенні СКВ за обсяг продукції (робіт, послуг), який буде виготовлено (виконано) підприємством із використанням об’єкта ОЗ, приймати обсяг продукції (робіт, послуг), який планується виробити (виконати) за допомогою цього об’єкта.

Важливо! СКВ фіксується в наказі (розпорядженні) керівника про введення об’єкта ОЗ в експлуатацію (п. 23 НП(С)БО 7).

Платники податку на прибуток, які коригують фінрезультат на різниці з розд. ІІІ ПК, повинні орієнтуватися на мінімально допустимі строки амортизації, наведені в пп. 138.3.3 ПК. У нашому випадку мінімально допустимий строк амортизації транспортних засобів – 5 років. При цьому якщо в бухобліку СКВ об’єкта ОЗ:

  • менший від мінімально допустимих строків амортизації ОЗ, то для розрахунку амортизації в податковому обліку використовуються строки із пп. 138.3.3 ПК;
  • дорівнює або більше строків, установлених пп. 138.3.3 ПК, тоді для розрахунку амортизації беруть бухгалтерський СКВ.

Для визначення об’єкта обкладення податком на прибуток платники повинні до бухгалтерського фінрезультату звітного періоду додати, зокрема, суму бухгалтерської амортизації ОЗ і вирахувати суму податкової амортизації, обчисленої за правилами ПК (п. 138.1, 138.2 ПК). При цьому якщо в одного й того самого об’єкта ОЗ у податковому та бухгалтерському обліку встановлено різні СКВ, то в таких платників податку на прибуток виникне різниця, пов’язана з амортизацією, на яку коригується фінрезультат.

На замітку! Якщо в одного й того самого об’єкта в податковому та бухгалтерському обліку різні СКВ, то в такого об’єкта різними будуть також:

  • щомісячні суми амортизації;
  • залишкова вартість.

Платники податку на прибуток, які не коригують фінрезультат на різниці з розд. ІІІ ПК, при визначенні СКВ формально можуть не враховувати мінімально допустимі строки амортизації, установлені пп. 138.3.3 ПК. Але якщо вони перейдуть до групи платників, які коригують фінрезультат на різниці, установлені розд. ІІІ ПК, то після зміни свого статусу їм доведеться при розрахунку податкової амортизації використовувати мінімально допустимі строки амортизації.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали