Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як правильно анулювати помилкову податкову накладну


Для кого ця стаття: для платників ПДВ.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як анулювати податкову накладну (далі – ПН), аби в платника ПДВ не виникав показник ∑Перевищ у формулі реєстраційного ліміту.


Коли виникає показник ∑Перевищ у разі анулювання помилкових ПН

На практиці нерідко виникає ситуація, коли бухгалтер помилково виписує ПН і реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Наприклад, на одну й ту саму операцію виписує дві ПН (із них одна правильна, а інша помилкова (зайва)) або оформлює ПН не на ту дату (не на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ). Також трапляються випадки, коли бухгалтер складає ПН взагалі без факту здійснення господарської операції із постачання товарів/послуг або не на того покупця.

Безумовно, помилкові ПН слід анулювати, адже помилково зареєстрована ПН впливає на показники формули реєстраційного ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА), зокрема зменшує його. Для відновлення такого ліміту помилкову ПН слід анулювати за допомогою розрахунку коригування (далі – РК) до цієї ПН.

Проте якщо бухгалтер реєструє такий РК не в тому звітному періоді, в якому була зареєстрована помилкова ПН, то в платника ПДВ у періоді реєстрації РК у формулі виникає показник ∑Перевищ, що призводить до повторного зменшення реєстраційного ліміту. Відбувається це через те, що за алгоритмом розрахунку ДФС показник ∑Перевищ формується для кожного платника ПДВ шляхом підсумовування додатної різниці між показником рядка 9 декларації з ПДВ та показником формули ∑НаклВид за кожний звітний період, починаючи з липня/ІІІ кварталу 2015 року.

Аби таке не траплялося, наприкінці минулого року ДФС розробила новий алгоритм складання РК до помилкових ПН, закріплений у п. 24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307).

Увага! Новий алгоритм полягає у тому, що платник ПДВ спочатку виписує і реєструє в ЄРПН правильну ПН (якщо вона не була зареєстрована раніше) і тільки після цього виписує і реєструє РК, який анулює помилкову ПН.

Тож у цій консультації розглянемо докладно, як анулювати помилкову ПН, щоб реєстраційний ліміт не зменшився через показник ∑Перевищ.

Коли новий алгоритм анулювання помилкових ПН не можна застосувати

Правила коригування, передбачені п. 24 Порядку № 1307, не застосовуються, якщо в ЄРПН була зареєстрована (пп. 4.6.3 листа ДФС від 28.11.18 р. № 36942/7/99-99-15-03-02-17, далі – Лист № 36942):

  • помилкова ПН без наявності правильної (тобто факту постачання не було), наприклад, коли ПН була виписана не на того покупця;
  • ПН, яка визначена платником ПДВ як помилково складена, але в ній показники розділу Б не відповідають показникам, наведеним у правильній ПН;
  • помилкова ПН, до якої був оформлений РК, яким показники такої ПН не були виведені в нуль, а, наприклад, коригувалися кількісні показники, ціна або номенклатура.

Важливо! Якщо помилкова ПН була виписана взагалі без факту здійснення господарської операції (тобто неможливо зареєструвати до неї правильну ПН), то таку накладну слід анулювати в тому самому періоді, в якому вона виписана. Адже в іншому разі в платника ПДВ у формулі в СЕА виникне показник ∑Перевищ, позбутися якого буде практично неможливо.

Як у таких випадках анулювати помилкову ПН?

Для анулювання помилкової ПН у разі відсутності правильної ПН складається РК із причиною коригування «Повернення товару або авансових платежів» (умовний код «103»). У такому РК слід обнулити показники кількості товарів/послуг, тобто в графі 7 зі знаком «–» зняти всю кількість товару/послуги, зазначену в ПН. Такий РК реєструє в ЄРПН покупець.

Порядок складання РК для анулювання помилкової ПН

Перш ніж складати РК до помилкової ПН, слід виписати та зареєструвати в ЄРПН правильну ПН (звісно, якщо вона не була виписана раніше). Адже в РК слід навести дані (дату, номер та номер реєстрації в ЄРПН) правильної ПН.

Зверніть увагу: якщо платник ПДВ виписав декілька помилкових ПН, для їх анулювання оформлюється окремий РК до кожної такої ПН. І в кожному РК у відповідному полі наводяться дані правильно зареєстрованої ПН.

Механізм складання РК визначено в п. 24 Порядку № 1307 з урахуванням роз’яснень, наданих у пп. 4.6.1 Листа № 36942.

Зокрема, заголовна частина РК заповнюється так:

  • у верхньому лівому кутку в рядку «Не підлягає видачі отримувачу (покупцю)» указується тип причини «20». При цьому позначка «Х» не проставляється;
  • полі «До податкової накладної» – дата і номер помилково складеної ПН;
  • в інші поля переносяться дані з помилкової ПН.

Розділ Б РК заповнюється таким чином:

  • у графі 2.1 наводиться спеціальний код причини коригування «301»;
  • графі 2.2 – номер групи коригування. Причому кожному рядку ПН присвоюється новий номер коригування, оскільки показники кожного рядка виводяться в нуль (тобто рядки на «+» не додаються);
  • графі 7 – обсяги постачання зі знаком «–»;
  • графи 9 і 10 не заповнюються;
  • в інші графи таблиці переносяться дані з помилкової ПН;
  • полі під розділом Б «Інформаційні дані щодо складеної та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної» вказується дата, номер і реєстраційний номер (із квитанції про реєстрацію) правильної ПН;
  • поле «Інформаційні дані щодо складеного та зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування...» не заповнюється.

Такий РК зменшує суму компенсації вартості товарів/послуг (про це робиться позначка «Х» у лівому верхньому кутку заголовної частини РК), тому підлягає реєстрації покупцем.

Приклад

ФГ «Трембіта» отримало 08.04.19 р. від покупця – ТОВ «Колос» передоплату за 60 т пшениці третього класу за ціною 6 000 грн/т (у т. ч. ПДВ – 1 000 грн.) у розмірі 360 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 60 000 грн.). На цю дату була виписана та зареєстрована ПН № 35 (реєстр. № 1234567891).

23.04.19 р. пшениця була відвантажена покупцю. Бухгалтер помилково оформила ПН № 45 на дату відвантаження. Помилку виявлено 20.05.19 р.

Покажемо, як оформити РК для анулювання помилкової ПН (див. фрагмент у кінці консультації).

Чи потрібно відображати помилкові ПН та РК до них у звітності з ПДВ?

Ні, не потрібно. Пояснимо чому.

Відповідно до п. 44.1 Податкового кодексу (далі – ПК) показники звітності формуються на підставі даних, підтверджених первинними документами.

До того ж згідно з п. 6 розд. III Порядку заповнення декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21 (далі – Порядок № 21), дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Тобто до декларації вносять саме операції з постачання товарів, а не просто всі операції за складеними і зареєстрованими ПН. Відповідно ПН складається на таку операцію з постачання. І якщо ПН оформлено помилково, то відображення в декларації обсягів постачання за нею суперечить як нормам ПК, так і нормам Порядку № 21.

Таким чином, якщо фактично постачання товару, на яке була виписана ПН, не відбулося, то і в декларації відображати нічого не потрібно.

Спеціалісти ДФС, надаючи роз’яснення в ЗІР та індивідуальних податкових консультаціях, також погоджуються з тим, що помилковим ПН не місце в декларації.

Так, у ЗІР (категорія 101.23) вони зазначають, що платник наводить у декларації дані з ПН, виписаної на підставі первинних документів. Тому обсяги постачання товарів/послуг і сума ПДВ, вказані в помилковій (другій) ПН і РК до неї, не підлягають відображенню в декларації.

Свою відповідь податківці аргументують тим, що в податковій звітності платник показує дані, взяті з ПН, складеної на підставі первинних документів. А оскільки згідно з цими документами операції, зазначеної в помилковій ПН, не було, немає й об’єкта оподаткування.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
05.05.2025
Чи можна продати багаторічні насадження без передачі прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані?
На земельном участке были заложены многолетние насаждения. Может ли фермерское хозяйство приобрести отдельно эти насаждения по договору купли-продажи, не получая прав на земельный участок, на котором они расположены? Фермерським господарствам На земельній ділянці було закладено багаторічні насаджен...
10.04.2025
Як оскаржити індивідуальну податкову консультацію: практичні поради
Індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК) є важливим інструментом взаємодії між платником податків і контролюючим органом, який має забезпечити передбачуваність і стабільність податкових правовідносин. Проте на практиці трапляються випадки, коли видана ІПК суперечить нормам податкового...
07.04.2025
Підприємство здає в оренду частину приміщення: як оформити договір, подати форму № 20-ОПП і що з податком на нерухомість?
На практиці нерідко виникають ситуації, коли підприємство планує здати в оренду лише частину приміщення (складу, ангару тощо). Однак у таких випадках виникає низка запитань, зокрема: як правильно зазначити в договорі оренди, що в користування передається саме частина приміщення; чи потрібно пода...
Кращі матеріали