Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як передати посіви від старого орендаря новому

11.06.2019 1176 0 0

Орендні правовідносини: як відстояти свои права

Збирання зернових: документування та облік

Для кого ця стаття: для сільгоспвиробників, які орендують земельну ділянку сільгосппризначення, на якій попередній орендар посіяв сільгоспкультури або виконав передпосівні роботи.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: чи зобов’язаний новий орендар відшкодовувати колишньому витрати, понесені під час передпосівної роботи (викупити посіви, компенсувати вартість обробітку землі тощо), як оформити купівлю-продаж посівів або компенсацію витрат на обробіток ґрунту, як оподаткувати такі операції та відобразити в бухобліку.

Нерідко виникають ситуації, коли орендар земельної ділянки змінюється. Причому іноді це відбувається посеред посівного періоду. Тобто попередній орендар посіяв на земельній ділянці сільгоспкультури, поніс витрати на передпосівний обробіток ґрунту тощо, але строк дії договору оренди сплив і він не встиг зібрати врожай та закінчити розпочату роботу. Аби компенсувати витрачені кошти, старий орендар зазвичай домовляється з новим стосовно придбання посівів або відшкодування йому понесених витрат. Тож спочатку розглянемо юридичний аспект оформлення такої домовленості.

Одразу зазначимо, що новий орендар не зобов’язаний відшкодовувати попередньому витрати на сівбу чи обробіток земельної ділянки, він може це зробити тільки за власним волевиявленням. Адже згідно зі ст. 34 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві ділянку на умовах, визначених договором. При цьому орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. Він повинен повернути орендодавцеві земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, не гіршому за той, у якому він отримав її в оренду (п. 21 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.04 р. № 220).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали