Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Робота за ЦПД, як уникнути штрафів Держпраці

16.07.2018 8747 2 3

Верховний Суд в постанові від 04.07.2018 висловив позицію щодо наявності ознак трудових правовідносин при укладанні цивільно-правових договорів. Як укладати ЦПД, аби в подальшому не виникало питань до таких договорів з боку Держпраці?

Використання цивільно-правових договорів (далі – ЦПД) дозволяє дещо оптимізувати видатки на оплату праці і спростити облік працівників. Так, при укладенні ЦПД працівник не подає заяву про прийняття на роботу, підприємство не видає наказ про зарахування його на певну посаду i не вноситься запис до трудової книжки. Укладання цивільно правової угоди не регулюється статтею 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України), тому повідомлення про дату початку дії укладених договорів цивільно-правового характеру з фізичними особами не потрібно подавати до органів ДФС. На виконавця за ЦПД не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, умови колективного договору, він не має права на соціальні пільги i гарантії від підприємства, а також на щорічну відпустку, кожна зі сторін у будь-який момент може розірвати договір.

Крім того, значна частина донарахувань податкових зобов’язань та штрафів зі сторони фіскальних органів ґрунтується на відсутності у суб’єкта господарювання-постачальника достатніх матеріально-трудових ресурсів для реального виконання господарських операцій. Отже, укладення ЦПД є додатковим доказом про можливість реального здійснення господарських операцій суб’єктом господарювання.

При цьому, при застосуванні ЦПД у відносинах з працівниками необхідно розуміти головні відмінності такої угоди від трудової, оскільки законодавством передбачені значні штрафи за порушення трудового законодавства. Так, наприклад за недопущення до проведення перевірки, яка здійснюється з метою виявлення працівників з неоформленими трудовими договорами та виплати зарплати «в конверті» на роботодавця може бути накладений штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат (з 1 січня 2018 року – це 372 300 грн.). Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору карається штрафом у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (далі – МЗП) – 111 690 грн. Аналогічний штраф за оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та за виплату зарплати без нарахування та сплати ЄСВ та податків.

Крім того, законодавством передбачено і ряд штрафів за недотримання умов щодо оплати праці, які коливаються в діапазоні 1–10 розмірів МЗП.

Виходячи з вищевикладеного слід розуміти правову природу та наслідки укладання цивільно правової угоди.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали