Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як стягнути заборгованість за рішенням господарського суду через виконавчу службу

20.03.2018 1554 0 2


Із цієї статті ви дізнаєтеся: яких правил треба дотримуватися для пред'яв­лення виконавчого документа, отриманого за результатами судового розгляду господарського спору.

Що можна зробити на практиці: перед зверненням до виконавчої служби перевірте, чи правильно складено документи, оскільки формальні помилки і неточності можуть призвести до затягування процедури стягнення боргу. Допоможіть виконавчій службі: якщо у вас є додаткова інформація про боржника, повідомте про неї виконавця. Це підвищить ваші шанси отримати борг.


Сьогодні ми розглянемо ситуацію, досить розповсюджену на практиці. Підприємство судилося зі своїм контрагентом-боржником і виграло суд. Проте боржник не виконує добровільно рішення суду про стягнення заборгованості. Що робити підприємству в такій ситуації?

На конкретні запитання головного бухгалтера з м. Нікополя Світлани Чуйко, з посиланням на законодавчі норми відповідає юрист Олена Кантерман.

Який документ є виконавчим за наслідками господарського спору в суді?

Рішення господарського суду підлягає виконанню на підставі наказу, виданого судом першої інстанції (ст. 327 Господарського процесуального кодексу, далі – ГПК). Цей наказ і є виконавчим документом. Наказ повинен бути направлений стягувачеві протягом 5 днів з моменту набуття чинності судового рішення (ч. 4 ст. 327 ГПК).

Важливий нюанс! Стаття 327 ГПК передбачає видачу господарськими судами наказів в електронній формі (нагадаємо, що з 15.12.17 р. ГПК діє в новій редакції). Проте зараз такі накази оформляються і видаються в паперовій формі: так передбачено пп. 17.15 п. 1 розд. ХІ «Перехідні положення» ГПК. Тут зазначено, що до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи суд видає виконавчі документи в паперовій формі. А система ця почне функціонувати через 90 днів із дня публікації Державною судовою адміністрацією в газеті «Голос України» і на веб-портале судової влади оголошення про створення і забезпечення функціонування такої системи.

Але що робити, якщо боржник не погашає заборгованість добровільно?

Кредитор, що отримав наказ суду, має право звернутися за примусовим виконанням судового рішення.

Виконанням судових рішень на сьогодні займаються (ст. 1 Закону від 02.06.16 р. № 1403-VIII):

  • органи державної виконавчої служби (далі – ДВС);
  • приватні виконавці – у визначених законодавством випадках (на практиці зустрічаються вкрай рідко).

Виконавчі дії регулюються Законом від 02.06.16 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404). При зверненні до ДВС відкривається виконавче провадження.

А до якої ДВС нам слід звертатися?

Стягувач має право вибрати місце відкриття виконавчого провадження (ст. 24 Закону № 1404):

  • за місцем проживання або перебування боржника;
  • за місцем роботи боржника;
  • за місцезнаходженням майна боржника.

Розглянемо цей момент на прикладі. Припустимо, кредитор (стягувач) знаходиться в м. Полтаві, а місцезнаходження боржника-юрособи – м. Запоріжжя. Боржник також має нерухомість у м. Одесі. Отже, у стягувача є право вибрати, до якого територіального відділення ДВС йому звернутися: розташованого в Запоріжжі чи в Одесі.

Яка процедура звернення до ДВС? Які документи ми повинні передати держвиконавцеві крім виконавчого документа (наказу суду)?

Стягувач повинен скласти в довільній формі заяву про примусове виконання рішення (ст. 26 Закону № 1404).

До заяви треба додати:

  • оригінал виконавчого документа (у вашому випадку це наказ господарського суду);
  • платіжний документ про сплату авансового внеску.

За правилами виконавчого провадження стягувач авансує витрати ДВС на виконавче провадження, а після закінчення або припинення виконавчого провадження авансовий внесок стягувачеві повертається (ч. 3 ст. 43 Закону № 1404).

Допоможіть собі і виконавцеві! Радимо зазначити в заяві всі відомі вам відомості про боржника (наприклад, його місцезнаходження, номер його поточного рахунка, наявність майна тощо). Безумовно, повноваження ДВС дозволяють виявити ці відомості самостійно, але якщо ви зазначите їх у заяві – це прискорить процес виконання судового рішення.

У якому розмірі сплачується авансовий внесок?

Авансовий внесок потрібно сплатити у розмірі 2 % суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних заробітних плат (у 2018 році це 37 230 грн. (3 723 грн. х 10)).

На які нюанси ще треба зважити при зверненні до ДВС?

Радимо уважно вивчити виконавчий документ. У вашому випадку це наказ суду, який прийняв рішення про стягнення боргу з вашого контрагента.

Ретельно все перевірте! Виконавчий документ має бути складений бездоганно. Адже якщо виконавець знайде помилки і неточності, він може повернути вам документ. Значить, ви втратите дорогий час.

Вимоги до виконавчого документа викладено в ст. 4 Закону № 1404. У ньому повинна міститися така інформація:

  • назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала документ;
  • дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
  • повне найменування (для юросіб) або П. І. Б. (для фізосіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження/адреса місця проживання або перебування (для фізосіб), дата народження боржника-фізособи;
  • ідентифікаційний код юрособи в ЄДР – стягувача і боржника (для юросіб – за наявності);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта (для фізосіб, які в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну позначку в паспорті) боржника (для фізосіб – платників податків);
  • резолютивна частина рішення, яка передбачає заходи примусового виконання рішень;
  • дата набуття законної чинності судового рішення;
  • строк пред'явлення рішення до виконання.

Перш ніж пред'являти наказ суду ДВС, перевірте наявність у ньому перелічених відомостей, а також правильність їх зазначення.

Як бути, якщо в наказі суду ми самостійно виявили неточності або помилки?

У цьому випадку стягувач (або боржник) має право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про виправлення допущеної у виконавчому документі помилки або ж про приведення виконавчого документа у відповідність із вимогами законодавства (ст. 328 ГПК, ч. 4 ст. 4 Закону № 1404).

Суд повинен розглянути таку заяву в 10-денний строк і повідомити про це боржника і стягувача. За результатом такого розгляду суд виносить ухвалу. Це буде підставою для виправлення судом помилки у виконавчому документі. Після усунення недоліків або помилок у наказі суду ви зможете звернутися до ДВС.

Протягом якого строку можна пред'явити наказ господарського суду ДВС для виконання?

Цей строк передбачено ст. 12 Закону № 1404.

Загальне правило – строк пред'явлення виконавчого документа до виконання – три роки. Обчислюється цей строк з наступного дня після набуття чинності судового рішення.

Нагадаємо, що рішення господарських судів першої інстанції набувають чинності через 20 днів з дня оголошення судового рішення (ст. 256 ГПК) – якщо протягом цього строку не подано апеляційну скаргу. А якщо апеляційну скаргу подано – тоді рішення набуде чинності після прийняття постанови судом апеляційної інстанції (ст. 241 ГПК).

Проте ви повинні знати, що строк для пред'явлення виконавчих документів може перериватися в таких випадках (ч. 4 ст. 12 Закону № 1404):

  • коли виконавчий документ пред'явлено до виконання;
  • коли суд, який розглядав справу в першій інстанції, надав відстрочення або розстрочення виконання рішення. Це можливо, якщо виконання судового рішення ускладнено певними обставинами (ст. 33 Закону № 1404). Наприклад, такою обставиною може бути стихійне лихо.

За правилами, установленими ст. 264 Цивільного кодексу, перерваний строк починає перебіг заново. Якщо, наприклад, ви пред'явили наказ суду до ДВС для виконання – у цей момент 3-річний строк перервався. Далі вам могли повернути наказ без виконання внаслідок відсутності у боржника майна на підставі ст. 37 Закону № 1404. Із цієї миті у вас знову починається новий 3-річний строк для пред'явлення цього наказу до ДВС. Можливо, за три роки у вашого боржника з'явиться майно, на яке можна буде обернути стягнення.

Що відбувається у виконавчому провадженні, якщо завдяки діям ДВС сума заборгованості повністю погашена боржником?

У цьому випадку виконавче провадження завершується, про що ДВС виносить відповідну постанову (п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404). Копії цієї постанови повинні бути вручені або відправлені стягувачеві та боржнику (ст. 28 Закону № 1404).

Завважимо, що для боржника процедура примусового виконання рішення господарського суду органами ДВС чревата тим, що з нього буде стягнута сума виконавчого збору в розмірі 10 % стягнутої суми (ст. 27 Закону № 1404). Отже, боржникові вигідно виконувати судові рішення в добровільному порядку. Спробуйте донести до вашого боржника цю інформацію в листі. Можливо, тоді він погасить борг і до ДВС вам звертатися не доведеться.

Висновки

Якщо рішення господарського суду про стягнення суми винесено на вашу користь, а боржник усе одно відмовляється платити, ви маєте право вдатися до послуг ДВС. Ми розповіли, як правильно це зробити, а також на які нюанси при цьому слід зважити.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали