Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінзвітність за півріччя: загальні положення

Ольга Папінова

19.07.2017 5194 0 1

У консультації розповімо про основні правила подання фінансової звітності за підсумками півріччя звітного року.

Склад і форми фінзвітності

Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. При цьому більшість підприємств подає щокварталу проміжну фінзвітність у складі Балансу та Звіту про фінансові результати (п. 1 ст. 13 Закону № 996). Така звітність складається наростаючим підсумком із початку звітного року за формами № 1 і № 2 (додаток 1 до Н(П)СБО 1) або за формами № 1-м і № 2-м (додаток 1 до П(С)БО 25).

Форми № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» і № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» подають суб'єкти господарювання (далі – СГ) будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, які вважаються (ч. 3 ст. 55 ГК):

  • великими суб'єктами підприємництва – якщо середня чисельність їх працівників за календарний рік перевищує 250 чоловік і річний дохід перевищує 50 млн євро в гривневому еквіваленті за середньо-річним курсом НБУ;
  • середніми суб'єктами підприємництва – якщо вони не вважаються великими і не можуть бути віднесені до суб'єктів малого підприємництва (далі – СМП) (див. нижче).

Форми № 1-м і № 2-м складають (пп. 1 п. 2 розд. I П(С)БО 25):

  • СМП, крім суб'єктів мікропідприємництва (далі – СМкП) і платників єдиного податку;
  • представництва іноземних СГ (ч. 3 ст. 11 Закону № 996).

Нагадаємо, СГ будь-якої організаційно-правової форми та форми власності відносяться (ч. 3 ст. 55 ГК):

  • до СМП – якщо середня чисельність їх працівників за календарний рік не перевищує 50 чоловік і річний дохід становить не більше 10 млн євро в гривневому еквіваленті за середньорічним курсом НБУ;
  • СМкП – якщо середня чисельність їх працівників за календарний рік не перевищує 10 чоловік і річний дохід становить не більше 2 млн євро в гривневому еквіваленті за середньорічним курсом НБУ.

СМкП та єдинники, які підпадають під критерії СМП, складають Спрощений фінансовий звіт за формами № 1-мс і № 2-мс (пп. 2 п. 2 розд. I П(С)БО 25). Такий звіт подається тільки за підсумками року. Тому за півріччя звітного року його подавати не потрібно (за винятком платників податку на прибуток, див. далі).

Якщо ж кількість найманих працівників єдинника перевищує 50 чоловік, то він не відноситься до СМП, а значить, повинен подавати фізвітність щокварталу за повними формами. Тобто за півріччя йому слід подати форми № 1 і № 2.

Зазначимо, що підприємство вважається СМП (СМкП) для цілей складання «малої» фінзвітності, якщо воно:

  • новостворене;
  • за результатами діяльності за минулий звітний рік відповідає критеріям СМП (СМкП).

Якщо ж за результатами діяльності поточного (звітного) року підприємство втратить ознаки відповідності критеріям СМП, тоді за період, у якому це відбулося, і за наступні періоди поточного (звітного) року воно складає повну фінзвітність за формами, затвердженими НП(С)БО 1 (п. 3 розд. I П(С)БО 25).

Підприємства, які підпадають під критерії СМП, але звітують згідно з МСФЗ, не можуть звітувати за «малими» формами. Правила П(С)БО 25 на них не поширюються (п. 2 розд. І П(С)БО 25).

Куди та коли подавати фінзвітність

Згідно з п. 2 Порядку № 419 фінзвітність подається:

  • органам управління СГ та іншим органам, переліченим у даному пункті, зокрема органам статистики;
  • податковому органу.

Останній день подання фінзвітності за півріччя 2017 року органам держстатистики – 25 липня (п. 5 Порядку № 419).

До податкового органу проміжну фінзвітність повинні подавати підприємства, які звітують із податку на прибуток щокварталу (тобто ті, чий дохід за останній звітний рік перевищив 20 млн грн.). Дана звітність подається як додаток до звітної декларації (п. 137.4, 46.2 ПК).

Таким чином, усі великі та середні підприємства, а також СМП (у т. ч. і СМкП), які підпадають під категорію квартальних платників податку на прибуток, повинні разом із декларацією подати фінзвітність за півріччя 2017 року.

Граничний строк подання такої фінзвітності органам ДФС минає 9 серпня. При цьому якщо фінзвітність була подана через «Єдине вікно» у більш ранній строк для органів держстатистики, то її потрібно подати повторно (докладніше див. «Заповнення декларації юросіб-єдинників»).

Як уже було зазначено вище, СМкП заповнюють звітність за формами № 1-мс і № 2-мс, призначеними для подання річної звітності. Уважаємо, що для податкового органу ці самі форми повинні заповнюватися і за підсумками півріччя.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали