Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дисконтування заборгованостей за НП(С)БО: чи прийде на виручку МСФЗ?

15.02.2022 537 0 0

У чому проблема? Досить часто українські компанії отримують банківські кредити чи позики від інших компаній або фізосіб. У момент первісного визнання під час отримання (надання) кредитів чи позик ще не можна говорити про доходи/витрати ні отримувача, ні позикодавця. Але якщо ці заборгованості дисконтувати, можуть виникнути фінансові доходи/витрати, які вже прямо впливають на бухгалтерський фінрезультат та, як наслідок, – на об’єкт обкладення податком на прибуток. А кредити чи позики – не єдиний вид заборгованостей, які також можуть спричинити подібний ефект. Це і заборгованості за гарантійними (забезпечувальними) платежами за договорами оренди, за випущеними або придбаними облігаціями, за договорами товарного кредиту, за сумами витрат на виплату пільгових пенсій, які компенсуються Пенсійному фонду, тощо. Водночас інструментарію, з використанням якого треба дисконтувати такі заборгованості, національні стандарти не містять. Мінфін докладних роз’яснень не дає. Відповідь податківців на запити платників податків коротка: питання ведення бухобліку належить до компетенції Мінфіну. Ось і виходить ходіння по замкнутому колу.

У бухгалтерів виникають запитання:

  1. Чи потрібно застосовувати процедуру дисконтування заборгованостей компаніям, які ведуть облік за національними стандартами?
  2. Як співвідносити вимоги різних НП(С)БО, що можуть навіть суперечити одна одній?
  3. Чи зобов’язане підприємство самостійно визначати методологію дисконтування та чи мають право податківці змушувати підприємство застосовувати конкретні методи та прийоми?
  4. Якщо дисконтування проводити, то які заборгованості треба дисконтувати, а які – ні?
  5. Яку формулу треба застосовувати для дисконтування?
  6. Яку ставку дисконтування найкраще використовувати? Яку кількість періодів треба брати для дисконтування?
  7. Чим можуть допомогти МСФЗ?
  8. Як автоматизувати процес дисконтування? Яке програмне забезпечення краще використовувати (Ехсеl чи спецпрограми)?
  9. Як відобразити процедуру дисконтування заборгованостей на рахунках бухгалтерського обліку?

Запитань – маса. Спробуємо відповісти на них у циклі статей, присвячених дисконтуванню заборгованостей за НП(С)БО. Звісно, для цього нам не уникнути звернення до МСФЗ. А почнемо з аналізу вимог офіційних органів.

Повна версія доступна тільки передплатникам