Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податковий запит: немає відповіді – є штраф!

20.06.2023 42 0 0

Суть проблеми. Запити від органів ДПС щодо надання податкової інформації та підтвердних документів (далі – запит) – досить злободенна тема. Багато платників податків отримують таку кількість цих запитів, що фізично не встигають на них відповісти в установлений законодавством строк. До того ж нерідко запит оформлено з порушенням вимог Податкового кодексу (далі – ПК), або запитується така інформація, яка викликає подив у суб’єкта господарювання. Тому багато хто з вас запитує: чи варто відповідати на такий запит?

Що змінилося? Донедавна не було відповідальності за ненадання відповіді на запит (максимум, що загрожувало платникові податків – проведення позапланової перевірки, але багато перевірок були під забороною у зв’язку з воєнним станом). Однак тепер до ПК унесено зміни, і зараз за ігнорування запиту чи неповну відповідь на запит передбачено фінансову санкцію у вигляді штрафу, розміри якого є досить великими. Тому важливо бути обачним, щоб уникнути фінансових втрат.

Про що стаття? Ми розповімо, якою нормою передбачений штраф за відсутність відповіді на запит, у якому розмірі та з якої дати застосовується цей штраф, на які нюанси його застосування варто звернути увагу.


Якою нормою передбачений штраф?

Штраф за ненадання відповіді (неповну відповідь) на запит передбачений п. 121.2 ПК.

Цей пункт з’явився у ПК завдяки набуттю чинності Законом від 20.03.2023 № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі – Закон № 2970).

З якої дати застосовується новий штраф?

Закон № 2970 набув чинності з 28.04.2023 (опубліковано у «Голосі України» від 27.04.2023 № 84). Саме із цієї дати податківці мають право застосовувати новий штраф до платників податків, які проігнорували надісланий їм запит.

Зверніть увагу! Оштрафувати на підставі пп. 121.2 ПК можуть платників податків, фінансових агентів, а також інших осіб.

Які розміри штрафу?

Розмір штрафу залежить від причини, через яку платникові податків було направлено запит (див. таблицю).

Майте на увазі! Щоб зрозуміти, якою сумою ви ризикуєте, ігноруючи відповідь на запит, потрібно уважно вивчити зміст отриманого запиту. У ньому обов’язково має бути зазначена підстава для направлення.

Нагадаємо, що можливі підстави для направлення податкових запитів наведено у пп. 73.3.1 ПК.


п/п

Підстава для направлення запиту

Розмір штрафу*
(п. 121.2 ПК)

1

2

3

1

Пп. 6 пп. 73.3.1 ПК.

Цим підпунктом передбачено три підстави для направлення запиту, а саме:

– або виявлено помилку чи недостовірні дані у звіті про підзвітні рахунки, поданому фінансовим агентом;

– або відповідно до Загального стандарту звітності CRS фінансовим агентом поданий звіт про підзвітні рахунки з відомостями про незадокументовані рахунки;

– або виявлено, що власником рахунка подана недостовірна інформація фінансовому агенту

5 МЗП**
(33 500 грн)

2

Пп. 7 пп. 73.3.1 ПК.

Від компетентного органу іноземної юрисдикції, з якою Україною укладений міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою, або на його підставі укладений міжвідомчий договір, отримане повідомлення про виявлення таким органом помилки, неповних чи недостовірних даних, поданих фінансовим агентом за підзвітним рахунком особи, яка є резидентом відповідної іноземної юрисдикції, або про інше порушення чи невиконання фінансовим агентом зобов’язань, передбачених Угодою FATCA або Загальним стандартом звітності CRS, у тому числі про участь фінансового агента або його клієнта у правочинах або операціях, передбачених
п. 393.6 ПК

5 МЗП
(33 500 грн)

3

Пп. 8 пп. 73.3.1 ПК.

Від компетентного органу іноземної держави отриманий запит щодо надання інформації на підставі міжнародного договору, який містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, а запитаної інформації немає у розпорядженні контролюючого органу

5 МЗП
(33 500 грн)

4

Пп. 1 пп. 73.3.1 ПК.

За результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового ураження та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (з обов’язковим зазначенням таких фактів у запиті)

1 МЗП
(6 700 грн)

5

Пп. 2 пп. 73.3.1 ПК.

Для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПК та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених ПК

1 МЗП
(6 700 грн)

6

Пп. 3 пп. 73.3.1 ПК.

У податковій декларації, поданій платником податків, виявлено недостовірні дані

1 МЗП
(6 700 грн)

7

Пп. 4 пп. 73.3.1 ПК.

Подано скаргу про те, що платником податків – продавцем товарів/послуг:

– не видана ПН покупцеві або допущені помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН, передбачених п. 201.1 ПК, та/або порушені граничні строки реєстрації ПН/РК в ЄРПН;

– не видана акцизна накладна покупцеві або порушений порядок її заповнення та/або реєстрації

1 МЗП

(6 700 грн)

8

Пп. 5 пп. 73.3.1 ПК.

Проведення зустрічного звіряння

1 МЗП
(6 700 грн)

9

Пп. 9 пп. 73.3.1 ПК.

Інші випадки, передбачені ПК

1 МЗП
(6 700 грн)

* Штраф у зазначеному розмірі застосовується за кожний випадок порушення!
** МЗП – мінімальна заробітна плата, установлена законом на 1 січня податкового (звітного) року. Для 2023 року МЗП = 6 700 грн. У колонці 4 таблиці в дужках наведено суми штрафу на 2023 рік.

Як має бути оформлений запит?

Запит оформлений правильно, якщо у ньому є всі обов’язкові реквізити, а саме (п. 73.3 ПК):

  • підстави для надсилання запиту із числа передбачених п. 73.3, із зазначенням інформації, що підтверджує це;
  • перелік запитуваної інформації та перелік документів, які пропонується подати;
  • печатка контролюючого органу.

У який строк треба відповісти на запит?

Строк для відповіді на податковий запит становить (п. 73.3 ПК):

  • 10 робочих днів (далі – р. д.) – якщо запит направлений у зв’язку з проведенням зустрічного звіряння;
  • 15 р. д. – якщо запит направлений за всіма іншими підставами.

У якому порядку застосовується штраф?

Якщо з тієї чи іншої причини ви не відповіли на запит у встановлений строк, вам загрожує штраф. У застосуванні нового штрафу є важливі нюанси, про які варто знати наперед.

Нюанс 1. Штраф застосовується за кожний випадок, коли ви не відповіли на запит

Наприклад, ви одного дня отримали від органу ДПС три різні запити, направлені за різними підставами. Усі ці підстави підпадають під штраф у розмірі 1 МЗП. На всі три запити ви не відповіли. Отже, вам загрожує штраф у розмірі 20 100 грн (6 700 х 3). А якщо ви відповіли лише на один запит із цих трьох, тоді сума штрафу становитиме 13 400 грн (6 700 х 2).

Нюанс 2. Формальна відповідь не вбереже від штрафу

Штраф на підставі п. 121.2 ПК застосовується, якщо ви:

  • узагалі не дасте відповіді на запит;
  • відправите відповідь без запитаних документів та інформації;
  • подасте запитані документи та інформацію не в повному обсязі.

Іншими словами, якщо ви відправили податківцям формальну відписку, щоб укластися в установлений ПК строк для відповіді, то це не врятує вас від штрафу.

До речі! Штраф установлено п. 121.2 ПК лише за неподання або неповне подання запитаної інформації/документів, а ось за несвоєчасне їх подання штраф не передбачений. Однак не виключаємо, що на практиці податківці намагатимуться оштрафувати і за прострочення надання відповіді на запит.

Нюанс 3. Штраф застосовується, якщо запит надіслано на законних підставах

Пунктом 121.2 ПК установлено, що штраф за допущені порушення застосовується лише у разі, якщо податковий запит направлено за підставами, передбаченими пп. 73.3.1 ПК (див. вище у нашій таблиці).

А якщо, наприклад, в отриманому запиті взагалі не зазначено підстави для його направлення, то такий запит не відповідає вимогам ст. 73 ПК. І тоді ви маєте право не подавати запитану інформацію та документи.

Наша порада. Безперечно, ігнорувати неправильно оформлений запит не варто. Бажано надіслати відповідь із мотивованою відмовою у наданні запитаної інформації/документів (тобто зазначити причину відмови).

Нюанс 4. Сплата штрафу не звільняє від обов’язку відповісти на запит

Така вимога прямо передбачена п. 121.2 ПК. Тому і після сплати штрафу запитану інформацію та документи все одно потрібно буде надати.

Також нагадуємо! Запровадження нового штрафу не скасувало інших наслідків для платника податків, які раніше були передбачені ПК.

Так, якщо не буде відповіді на податковий запит, у платника податків можуть провести позапланову документальну перевірку на підставі пп. 78.1.1, 78.1.4, 78.1.9, 78.1.19, 78.1.26 ПК. Щоправда, на період воєнного стану ці види позапланових перевірок заборонені згідно з пп. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПК. Однак найближчим часом (а саме з 01.07.2023) планується скасувати воєнний мораторій на проведення перевірок. Відповідний законопроєкт від 31.01.2023 № 8401 перебуває на розгляді у Верховній Раді, і ймовірність, що цей законопроєкт буде прийнятий, досить висока.

Підстави для направлення податкових запитів.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу