• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Верховний Суд назвав три ознаки несправедливих умов договору

ред. Uteka.ua

29.06.2016 121 0 0

Умови договору кваліфікуються як несправедливі, якщо вони, по-перше, порушують принцип сумлінності, по-друге, призводять до суттєвого дисбалансу договірних прав та обов'язків сторін, по-третє, завдають шкоди споживачеві.

До такого висновку прийшов Верховний Суд, аналізуючи положення п.6 ч.1 ст.3 і ч.3 ст.509 Цивільного кодексу і норми ст.18 закону №1023-XII «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 щодо несправедливих умов договору в постанові від 8.06.2016 (справа № 6-330цс16).

Так, визначення відповідного поняття закріплено в частині другій зазначеної статті. Зокрема, умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є ​​істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.

Згідно ч.3 ст.18 закону №1023-XII несправедливими є також умови договору про:

1) виключення або обмеження прав споживача стосовно продавця, виконавця, виробника або третьої особи у разі повного або часткового невиконання або неналежного виконання продавцем, виконавцем, виробником договірних зобов'язань, включаючи умови про взаємозалік, зобов'язання споживача з оплати та його вимог у разі порушення договору з боку продавця, виконавця, виробника;

2) встановлення жорстких обов'язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця (пп.2, 3);

3) надання можливості продавцю, виконавцю, виробнику не повертати кошти на оплату, здійснену споживачем, у разі його відмови укласти або виконати договір, без встановлення права споживача на одержання відповідної компенсації від продавця, виконавця, виробника в зв'язку з розірванням або невиконанням ним договору ( п.4).

У справі, яке переглядалося, апеляційний суд, з висновками якого погодився суд касаційної інстанції, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, виходив з того, що суд не встановив наявності одночасно всіх ознак, які свідчать про те, що умови договору є несправедливими згідно з приписами ст.18 закону №1023-XII, тому правові підстави для визнання цього договору недійсним відсутні.

Джерело: http://zib.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали