Упорядковано питання щодо звільнення держслужбовців
У зв’язку із проведенням адміністративної реформи унесено зміни до Митного кодексу та деяких інших законодавчих актів України, у тому числі і Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889), в якому урегульовано питання щодо звільнення держслужбовців.
Зокрема, ч. 3 ст. 87 Закону № 889 доповнено новим абзацом, згідно з яким суб’єкт призначення або керівник держслужби має попередити держслужбовця в письмовій формі не пізніше ніж за 30 к. д. про подальше вивільнення з підстав, визначених п. 1 та 101 зазначеної статті, а саме:
- скорочення чисельності або штату держслужбовців,
- скорочення посади держслужби внаслідок зміни структури або штатного розпису держоргану без скорочення чисельності або штату держслужбовців,
- реорганізації держоргану;
- ліквідації держоргану.
Передбачено можливість надання суб’єктом призначення або керівником держслужби держслужбовцеві пропозиції будь-якої вакантної посади держслужби в тому самому держоргані (за наявності). У такому разі не застосовуються положення законодавства про працю щодо отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення. Водночас це не звільняє роботодавця (тобто суб’єкта призначення або керівника держслужби) від обов’язку надавати інформацію профспілкам щодо запланованих звільнень, кількості та категорій працівників, яких це може стосуватись, термінів проведення звільнень.
Ще одна новація – відтепер у разі звільнення з держслужби за згаданих вище підстав держслужбовцеві належить до виплати вихідна допомога в розмірі його двох середньомісячних заробітків. Раніше ця допомога виплачувалась у розмірі середньої місячної зарплати.
Після доповнення ч. 5 ст. 87 Закону № 889 оформлення і видача трудової книжки, а також розрахунок у разі звільнення має проводитись протягом 7 днів із дня звільнення. Ця норма застосовується за обставин, коли локальний документ про звільнення держслужбовця видається суб’єктом призначення або керівником держслужби у період тимчасової непрацездатності держслужбовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, що настає за днем закінчення хвороби, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
Ще одну новацію запроваджено у ст. 91 Закону № 889: особливості вступу, проходження та припинення держслужби в митних та податкових органах регулюватимуться відтепер Законом № 889 з урахуванням особливостей, визначених спеціальним законодавством у відповідній сфері. Раніше такі особливості стосувались апарату ВРУ, органів прокуратури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацполіції, ДНС, Держприкордонслужби, Держспецзв’язку, органів військового управління, в яких передбачено посади держслужби.
Закон від 14.01.20 р. № 440-ІХ набув чинності з 13.02.20 р. («Голос України» від 12.02.20 р. № 27).
Коментарі до матеріалу