Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Президент підписав Указ про передачу сільгоспземель із державної в комунальну власність

27.10.2020 378 0 1

Президент видав Указ щодо пришвидшення діяльності із передачі земельних ділянок сільгосппризначення державної власності до комунальної власності (далі – Указ). Документ досить лаконічний і містить такі доручення Кабміну:

  • активізувати діяльність із передачі сільгоспділянок державної власності в комунальну;
  • опрацювати питання щодо стимулювання оформлення територіальними громадами права власності на сільгоспділянки, які передані із державної власності;
  • вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передання у комунальну власність земельних ділянок сільгосппризначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою;
  • забезпечити супроводження законопроєктів щодо фінансової підтримки фермерських господарств, удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, установлення прозорого процесу проведення електронних земельних аукціонів;
  • вжити заходів із прискорення створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних України.

Загалом у розпорядження територіальних громад перейде понад 2 млн га землі.
Нагадаємо, що всі земельні ділянки сільгосппризначення, розташовані за межами населених пунктів, перебувають у державній власності (крім тих, які оформлено у приватну та які перебувають у комунальній власності) (Закон від 06.09.12 р. № 5245-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності»). Ними розпоряджаються Держгеокадастр та його обласні управління (ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу, далі – ЗК).

Утім, декілька років тому влада прийняла рішення, що такі землі повинні бути передані на місця територіальним громадам, аби вони ними розпоряджались та отримували відповідні кошти на потреби громади. Тож питання передачі земель із державної у комунальну власність не нове, його реалізація розпочата давно, але є досить тривалою.

Слід зазначити, що Указ, акцентуючи увагу на потребі передачі сільгоспземель на місця, ніяк не здійснює таку передачу. Як передбачено процедурою, обласні управління Держгеокадастру мають провести інвентаризацію земель, скласти акт приймання-передачі конкретних земельних ділянок та підписати його з відповідними органами місцевого самоврядування (сільські, селищні ради). Після цього земельні ділянки перейдуть до комунальної власності, що буде зафіксовано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, і місцеві громади зможуть ними розпоряджатися.

Тобто процедура передання земель з однієї форми власності в іншу здійснюється так, як це передбачено законодавством (ст. 117 ЗК). Проте Указом лише доручається вчинити всі необхідні дії, щоб якомога швидше завершити передачу сільгоспземель по всій Україні місцевим громадам.

Також зауважимо, що процедура відведення земельних ділянок сільгосппризначення у власність чи користування залишається такою ж, як і раніше (ст. 116, 118, 123, 124 ЗК). Після зміни розпорядника земель заявник буде мати справу із місцевою радою та продовжить розпочатий процес відведення земельної ділянки у власність або користування. Дозволи на розроблення проєкту із землеустрою не втрачають своєї чинності, отримувати у раді новий (замість виданого облуправлінням Держгеокадастру) немає потреби.

Перехід права власності на землю із державної до комунальної власності не є підставою для припинення дії договору або зміни його умов, якщо інше не передбачено договором (ч. 4 ст. 32 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі»). Тож загалом перехід права від державного органу до територіальної громади не припиняє чинний договір оренди/емфітевзису на земельну ділянку, якщо тільки про це прямо не сказано в договорі. Радимо перевірити умови укладених договорів щодо сільгоспземель, які розташовані за межами населених пунктів, аби зрозуміти, чи торкнеться це вас. Якщо йдеться про припинення, то слід чимскоріше внести зміни до договору та прибрати таку умову або змінити її на протилежну, наприклад, із таким формулюванням: «...Із зміною власника земельної ділянки договір не припиняє свою дію».

Указ Президента України від 15.10.20 р. № 449/2020 набув чинності з 17.10.20 р. («Урядовий кур’єр» від 17.10.20 р. № 202).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали