Верховна Рада ратифікувала Угоду між урядами України та США, спрямовану на поліпшення виконання податкових правил і застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA), учинену 07.02.17 р. у м. Києві.
Ця Угода набуде чинності з дати письмового повідомлення Україною США про завершення всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання нею чинності (Закон від 29.10.19 р. № 229-IX набув чинності з 17 листопада).
Верховна Рада ратифікувала Угоду між урядами України та Малайзії про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та Протокол до неї, учинені 04.08.16 р. у м. Путраджая.
Згідно з Угодою податками на доходи вважаються всі податки, що справляються із загальної суми доходу або з елементів доходу (у т. ч. податки на доходи від відчуження рухомого чи нерухомого майна, податки на загальну суму заробітної плати або виплат, сплачувані підприємствами). Дія цієї Угоди поширюється на податки в Україні: ПДФО та податок на прибуток підприємств, у Малайзії: податок на прибуток та податок на прибуток з нафтодобувних компаній.
Документи набудуть чинності з дати отримання останнього письмового повідомлення про завершення договірними державами всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання ними чинності (Закон від 30.10.19 р. № 242-IX набув чинності з 17 листопада).
Із 7 листопада набули чинності зміни, унесені до Митного кодексу (далі – МК). Зокрема, у новій редакції викладено гл. 2, яка стосується діяльності авторизованого економічного оператора (далі – АЕО) – підприємства, якому органами доходів і зборів надано авторизацію АЕО згідно з МК. Підприємство-резидент, що виконує будь-яку роль у міжнародному ланцюзі постачання товарів (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу) та отримало авторизацію згідно з гл. 2 МК, набуває статус АЕО. Авторизація АЕО може бути таких типів:
1. Про надання права на застосування спеціальних спрощень (далі – АЕО-С): загальна фінансова гарантія; самостійне накладення пломб спеціального типу; процедура спрощеного декларування; процедура випуску за місцезнаходженням. Для підприємства, яке отримало авторизацію АЕО-С, установлено такі переваги:
2. Про підтвердження безпеки та надійності (далі – АЕО-Б). Підприємство, яке отримало авторизацію АЕО-Б, має право в порядку та на умовах, визначених МК, застосовувати спеціальне спрощення «самостійне накладення пломб спеціального типу». Це підприємство користується такими перевагами:
Підприємство самостійно обирає тип авторизації та може одночасно мати авторизації обох типів. Авторизація АЕО визнається на всій території України. Митні адміністрації іноземних держав визнають авторизацію АЕО, отриману підприємствами-резидентами, відповідно до міжнародних договорів України.
Крім того, МК доповнено ст. 2601 щодо спрощеної митної декларації. Ця декларація може подаватися безпосередньо підприємством, яке отримало авторизацію АЕО-С і має дозвіл на застосування процедури спрощеного декларування, або від його імені підприємством, яке отримало авторизацію АЕО-Б і має дозвіл на провадження митної брокерської діяльності, для декларування товарів, перелік яких визначено п. 5 ст. 2601 МК.
У травні 2020 року набуде чинності ст. 1941 МК, якою уводиться загальна декларація прибуття. Ця декларація подаватиметься до органу доходів і зборів, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України, де товари вперше перетнуть митний кордон, до їх прибуття на митну територію України, у тому числі в митному режимі транзиту, із дотриманням строків, установлених ст. 1942 МК (Закон від 02.10.19 р. № 141-IX).
Із 20 листопада набула чинності нова ст. 121 КУпАП, згідно з якою за порушення правил перевезення дітей на водія накладається штраф у розмірі 30 НМДГ (510 грн), а за повторне порушення протягом року – 50 НМДГ (850 грн).
Нагадаємо, відповідно до п. 21.11 Правил, затверджених постановою КМУ від 10.10.01 р. № 1306, забороняється перевозити:
Із 21 листопада набув чинності Закон від 29.10.19 р. № 233-IX про забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування. Зокрема, Законом:
Із 21 лютого 2020 року (дня уведення в дію цього Закону) передбачено накладення штрафу на громадян у розмірі від 200 до 400 НМДГ (від 3 400 до 6 800 грн) і на посадових осіб у розмірі від 400 до 700 НМДГ (від 6 800 до 11 900 грн) за обмеження у будь-який спосіб безперешкодного або безплатного доступу громадян до узбережжя та берегів річок для загального водокористування.
До уведення в дію Закону огорожі або інші конструкції, установлені до 21 листопада, які перешкоджають доступу громадян до узбережжя та до берегів річок, мають бути демонтовані їхніми власниками протягом 10 днів після отримання письмової вимоги місцевої державної адміністрації чи виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради.
Видатки відповідного місцевого бюджету, пов’язані з демонтажем зазначених огорож або інших конструкцій, відшкодовуються їхніми власниками.
Із 21 листопада встановлено заборону на проведення рубок головного користування в національних природних парках, заказниках та продовжено дію заборони на проведення суцільних рубок головного користування ялицево-букових лісів на стрімких схилах Карпатського регіону (Закон від 30.10.19 р. № 249-IX).
Із 30 листопада набули чинності зміни до законодавства, унесені з метою забезпечення прозорості власності провайдерів програмної послуги багатоканальних цифрових ефірних телемереж із загальнонаціональним покриттям, зокрема:
1. До Закону від 21.12.93 р. № 3759-XII, зокрема:
Юридичним особам та фізичним особам – підприємцям, зареєстрованим в офшорних зонах, перелік яких затверджено КМУ, а також особам без громадянства забороняється брати участь у провайдерах програмної послуги багатоканальної телемережі у зазначених стандартах для цілей цифрового наземного мовлення на усіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами (ст. 12).
Установлено, що недотримання вимог ст. 12 цього Закону є підставою для недопущення відповідної телерадіоорганізації до конкурсу на видавання ліцензії на мовлення, відмови їй у видаванні та продовженні ліцензії на мовлення, а також для відмови у видаванні та продовженні ліцензії провайдера програмної послуги.
2. До Закону від 18.11.03 р. № 1280-IV. Зокрема, кінцевим бенефіціарним власником (власниками) у структурі власності юросіб – операторів телекомунікацій, які надають послуги з техобслуговування та експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям, може бути виключно громадянин (громадяни) України. На усіх рівнях ланцюга володіння корпоративними правами не має бути:
Із 22 листопада набули чинності зміни до Порядку, затвердженого рішенням НКЦПФР від 29.11.16 р. № 1173. Тепер Порядок визначає загальні правила надання НКЦПФР органам державної виконавчої служби (далі – ДВС) та приватним виконавцям інформації про власників пакетів голосуючих акцій (5 % і більше) акціонерних товариств (далі – АТ). Раніше цим Порядком визначалися правила надання інформації про власників, які володіють значними пакетами акцій (10 % і більше статутного капіталу АТ).
Крім того, установлено, що до запровадження обміну документами в електронній формі органи ДВС та приватні виконавці використовують онлайн-сервіс пошуку інформації про таких власників АТ, розміщений на офіційному веб-сайті НКЦПФР (за посиланням https://www.nssmc.gov.uа).
У разі виявлення на веб-сайті інформації про осіб, які належать до власників пакетів голосуючих акцій (5 % і більше) АТ, фізичних та юридичних осіб, щодо яких здійснюються виконавчі провадження, та є необхідність у підтвердженні такої інформації органи ДВС та приватні виконавці мають звертатися до НКЦПФР із відповідним запитом.
НКЦПФР має забезпечити безперервну роботу онлайн-сервісу пошуку інформації про власників пакетів голосуючих акцій (5 % і більше) АТ до запровадження обміну документами в електронній формі.