Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Оприлюднено проєкт змін до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

Головне
04.07.2025

ДПС оприлюднила проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт постанови).

Розроблення проєкту постанови передбачено п. 9 Плану діяльності Державної податкової служби України з підготовки проєктів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2025 рік.

Проєкт постанови розроблено з метою удосконалення механізму автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків для забезпечення оптимізації таких механізмів для сумлінних платників ПДВ щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеного згідно з Порядком зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок зупинення), спрямованого на забезпечення проведення ефективного автоматизованого моніторингу.

Розробником проєкту постанови є Державна податкова служба. 

У проєкті постанови запропоновано внести зміни до окремих положень Порядку зупинення, зокрема в частині проведення автоматизованого моніторингу. 

Зокрема проєктом постанови передбачено внесення змін: 

1. До ознак безумовної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, визначених у п. 3 Порядку зупинення, а саме:  

  • у пп. 2 пропонується збільшення показників: 
    • загального обсягу постачання, зазначеного в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з 500 тис. грн  до 1 млн грн; 
    • обсягу постачання за одним отримувачем – платником податку з 50 тис. грн до 100 тис. грн; 
    • сплати ПДВ з 20 тис. грн до 40 тис. грн; 
    • кількості платників податку, на яких керівник обіймає аналогічну посаду, із трьох до п’яти; 
  • у пп. 6 пропонується збільшення показника обсягу постачання в податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу, з 5 тис. грн до 10 тис. грн; 
  • у пп. 7 пропонується збільшення показника загальної суми абсолютних значень коригування на збільшення та/або зменшення суми компенсації вартості, зазначених у розрахунках коригування, з 5 тис. грн до 10 тис. грн. 

При цьому загальний обсяг операцій, зазначених в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН по безумовній реєстрації відповідно до пп. 6 та 7 у поточному місяці, пропонується збільшити з 500 тис. грн. до 3 млн грн. 

2. До ознаки безумовної реєстрації для операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, складених відповідно до п. 97 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, за товарами, до яких застосовується режим експортного забезпечення, зокрема: 

  • застосовувати ознаки безумовної реєстрації для платників податку, зареєстрованих (основне місце обліку) на території можливих бойових дій згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Мінрозвитку;  
  • доповнити ознакою безумовної реєстрації, яка застосовується до операцій з постачання товарів, коди УКТЗЕД яких зазначено у врахованій таблиці даних платника податку, за відсутності стосовно такого платника податку чинного рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. 

3. До умов автоматичної реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: 

  • для податкових накладних/розрахунків коригування, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, запропоновано доповнити новими умовами: 
    • здійснення перевірки на відповідність хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія платника податку; 
    • врахування умови відсутності значного зростання показника сум ПДВ, відображених в податкових накладних/розрахунках коригування, поданих на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з шести послідовних місяців, що передують даті подання платником податку інформації та копій документів, які можуть свідчити про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, місяці, в якому подано такі документи та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 
  • для податкових накладних/розрахунків коригування, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в ЄРПН у разі врахування таблиці даних платника податку, доповнено умовами: 
    • застосування, в тому числі таблиць даних платника податку, врахованих автоматично; 
    • врахування умови відсутності значного зростання показника суми податку на додану вартість, відображеної в податкових накладних/розрахунках коригування, поданих на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з шести послідовних місяців, що передують даті автоматичної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 

4. До вимог автоматичного врахування таблиці даних платника податку з відповідними змінами у формі додатка 5 до Порядку зупинення, зокрема: 

  • або мають одночасно виконуватися такі умови: 
    • наявність у платника податку в попередньому році земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею не менше ніж 200 гектарів; 
    • платник зареєстрований платником ПДВ не менше ніж 365 днів, що передують даті подання таблиці даних платника податку; 
    • середньомісячна чисельність працівників платника податку за останні 12 місяців становить не менше ніж три особи; 
    • у таблиці даних платника податку зазначено код товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг, обсяг постачання за яким за останні 12 календарних місяців становить більше 25 % від загального обсягу постачання товарів/послуг в цьому періоді таких груп товарів, як живі тварини, м’ясо та їстівні субпродукти, риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні, їстівні продукти тваринного походження, овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби, їстівні плоди та горіхи, шкірки цитрусових або динь, насіння і плоди олійних рослин, інше насіння, плоди та зерна, технічні або лікарські рослини, солома і фураж, жири та олії тваринного або рослинного походження; продукти їх розщеплення, готові харчові жири, воски тваринного або рослинного походження, залишки і відходи харчової промисловості, готові корми для тварин; 
    • на дату подання таблиці даних платника податку у платника податку немає податкового боргу зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС; 
  • або мають одночасно виконуватися такі умови: 
    • у таблиці даних платника податку зазначено код товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг, обсяг постачання за яким за останні 12 календарних місяців становить більше 25 % від загального обсягу постачання товарів/послуг в цьому періоді; 
    • платник зареєстрований платником ПДВ не менше ніж 365 днів, що передують даті подання таблиці даних платника податку; 
    • середньомісячна чисельність працівників платника податку за останні 12 місяців становить не менше ніж п’ять осіб; 
    • на дату подання таблиці даних платника податку у платника податку немає податкового боргу зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС; 
    • показник податкової ефективності має значення більше ніж 0,05; 
    • відсутнє різке зростання суми податку на додану вартість у календарному місяці, у якому подано таблицю даних платника податку. 

5. Доповнено положенням щодо погодження з Міністерством фінансів України Порядку взаємодії комісій контролюючого органу та його структурних підрозділів, затвердженого наказом ДПС від 12.05.2020 № 204, стосовно питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. 

6. До окремих показників позитивної історії, зокрема: 

  • в п. 1 додатку 2 до Порядку зупинення збільшити: 
    • показник загального обсягу постачання товарів/послуг, зазначеного в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з 1 млн грн до 3 млн грн; 
    • обсяг постачання товарів / послуг за одним отримувачем – платником податку з 100 тис. грн до 500 тис. грн; 
    • кількість платників податку, на яких керівник обіймає аналогічну посаду, з трьох до п’яти; 
  • в п. 3 додатку 2 до Порядку зупинення доповнити положенням щодо врахування показників податкової ефективності на рівні 0,02 та відсутності різкого зростання сум ПДВ, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному календарному місяці, у якому подано таблицю даних платника податку. 

7. До критеріїв ризиковості здійснення операцій, зокрема: 

  • в п. 1 додатку 3 до Порядку зупинення під час розрахунку залишків товарів враховувати операції з вивезення товарів за межі митної території України; 
  • в п. 6 додатку 3 до Порядку зупинення строк подання для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань до податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ, збільшити з 30 днів до 90 днів. 

Зауваження та пропозиції до проєкту постанови можуть надсилатися протягом 30 календарних днів з дня його оприлюднення на адресу:

  • Державна податкова служба України, Департамент управління ризиками, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, електронну – monitoringcenter@tax.gov.ua
  • Державна регуляторна служба України, вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011. 

Додаткові матеріали:

  • проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
  • Пояснювальна записка до проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Порівняльна таблиця до проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Аналіз регуляторного впливу до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

ДПС

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
25.07.2025
Документи, які набули чинності з 21 по 27 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Закон України від 22.07.2025 № 4555-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов...
25.07.2025
Зміни в законодавстві з 21 по 25 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Оновлено правила ведення військового обліку: постанова КМУ від 16.07.2025 Передбачено, що комісії з перевірки обліку очолюватимуть представники місцевих адміністрацій (обласних, районних, міських), а до складу входитимуть також представники ДПС...
25.07.2025
Оновлено форму № 13-заг (місячна) та затверджено нову форму № 13-заг (річна) на 2026 рік
Для переробників молока, які мають власні або орендовані потужності з перероблення молочної сировини та отримання молочної продукції, оновлено форму № 13-заг (місячна) та затверджено нову форму № 13-заг (річна).  Більше за темою: Звіт про надходження молочної сировини на перероблення й отриман...
Кращі матеріали