Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Оприлюднено проєкт змін до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

Головне
04.07.2025

ДПС оприлюднила проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт постанови).

Розроблення проєкту постанови передбачено п. 9 Плану діяльності Державної податкової служби України з підготовки проєктів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2025 рік.

Проєкт постанови розроблено з метою удосконалення механізму автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків для забезпечення оптимізації таких механізмів для сумлінних платників ПДВ щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеного згідно з Порядком зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок зупинення), спрямованого на забезпечення проведення ефективного автоматизованого моніторингу.

Розробником проєкту постанови є Державна податкова служба. 

У проєкті постанови запропоновано внести зміни до окремих положень Порядку зупинення, зокрема в частині проведення автоматизованого моніторингу. 

Зокрема проєктом постанови передбачено внесення змін: 

1. До ознак безумовної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, визначених у п. 3 Порядку зупинення, а саме:  

  • у пп. 2 пропонується збільшення показників: 
    • загального обсягу постачання, зазначеного в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з 500 тис. грн  до 1 млн грн; 
    • обсягу постачання за одним отримувачем – платником податку з 50 тис. грн до 100 тис. грн; 
    • сплати ПДВ з 20 тис. грн до 40 тис. грн; 
    • кількості платників податку, на яких керівник обіймає аналогічну посаду, із трьох до п’яти; 
  • у пп. 6 пропонується збільшення показника обсягу постачання в податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу, з 5 тис. грн до 10 тис. грн; 
  • у пп. 7 пропонується збільшення показника загальної суми абсолютних значень коригування на збільшення та/або зменшення суми компенсації вартості, зазначених у розрахунках коригування, з 5 тис. грн до 10 тис. грн. 

При цьому загальний обсяг операцій, зазначених в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН по безумовній реєстрації відповідно до пп. 6 та 7 у поточному місяці, пропонується збільшити з 500 тис. грн. до 3 млн грн. 

2. До ознаки безумовної реєстрації для операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, складених відповідно до п. 97 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, за товарами, до яких застосовується режим експортного забезпечення, зокрема: 

  • застосовувати ознаки безумовної реєстрації для платників податку, зареєстрованих (основне місце обліку) на території можливих бойових дій згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Мінрозвитку;  
  • доповнити ознакою безумовної реєстрації, яка застосовується до операцій з постачання товарів, коди УКТЗЕД яких зазначено у врахованій таблиці даних платника податку, за відсутності стосовно такого платника податку чинного рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. 

3. До умов автоматичної реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: 

  • для податкових накладних/розрахунків коригування, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, запропоновано доповнити новими умовами: 
    • здійснення перевірки на відповідність хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія платника податку; 
    • врахування умови відсутності значного зростання показника сум ПДВ, відображених в податкових накладних/розрахунках коригування, поданих на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з шести послідовних місяців, що передують даті подання платником податку інформації та копій документів, які можуть свідчити про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, місяці, в якому подано такі документи та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 
  • для податкових накладних/розрахунків коригування, які підлягатимуть автоматичній реєстрації в ЄРПН у разі врахування таблиці даних платника податку, доповнено умовами: 
    • застосування, в тому числі таблиць даних платника податку, врахованих автоматично; 
    • врахування умови відсутності значного зростання показника суми податку на додану вартість, відображеної в податкових накладних/розрахунках коригування, поданих на реєстрацію в ЄРПН, у кожному з шести послідовних місяців, що передують даті автоматичної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, та місяці, в якому здійснюється така автоматична реєстрація. 

4. До вимог автоматичного врахування таблиці даних платника податку з відповідними змінами у формі додатка 5 до Порядку зупинення, зокрема: 

  • або мають одночасно виконуватися такі умови: 
    • наявність у платника податку в попередньому році земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею не менше ніж 200 гектарів; 
    • платник зареєстрований платником ПДВ не менше ніж 365 днів, що передують даті подання таблиці даних платника податку; 
    • середньомісячна чисельність працівників платника податку за останні 12 місяців становить не менше ніж три особи; 
    • у таблиці даних платника податку зазначено код товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг, обсяг постачання за яким за останні 12 календарних місяців становить більше 25 % від загального обсягу постачання товарів/послуг в цьому періоді таких груп товарів, як живі тварини, м’ясо та їстівні субпродукти, риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні, їстівні продукти тваринного походження, овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби, їстівні плоди та горіхи, шкірки цитрусових або динь, насіння і плоди олійних рослин, інше насіння, плоди та зерна, технічні або лікарські рослини, солома і фураж, жири та олії тваринного або рослинного походження; продукти їх розщеплення, готові харчові жири, воски тваринного або рослинного походження, залишки і відходи харчової промисловості, готові корми для тварин; 
    • на дату подання таблиці даних платника податку у платника податку немає податкового боргу зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС; 
  • або мають одночасно виконуватися такі умови: 
    • у таблиці даних платника податку зазначено код товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг, обсяг постачання за яким за останні 12 календарних місяців становить більше 25 % від загального обсягу постачання товарів/послуг в цьому періоді; 
    • платник зареєстрований платником ПДВ не менше ніж 365 днів, що передують даті подання таблиці даних платника податку; 
    • середньомісячна чисельність працівників платника податку за останні 12 місяців становить не менше ніж п’ять осіб; 
    • на дату подання таблиці даних платника податку у платника податку немає податкового боргу зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС; 
    • показник податкової ефективності має значення більше ніж 0,05; 
    • відсутнє різке зростання суми податку на додану вартість у календарному місяці, у якому подано таблицю даних платника податку. 

5. Доповнено положенням щодо погодження з Міністерством фінансів України Порядку взаємодії комісій контролюючого органу та його структурних підрозділів, затвердженого наказом ДПС від 12.05.2020 № 204, стосовно питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. 

6. До окремих показників позитивної історії, зокрема: 

  • в п. 1 додатку 2 до Порядку зупинення збільшити: 
    • показник загального обсягу постачання товарів/послуг, зазначеного в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з 1 млн грн до 3 млн грн; 
    • обсяг постачання товарів / послуг за одним отримувачем – платником податку з 100 тис. грн до 500 тис. грн; 
    • кількість платників податку, на яких керівник обіймає аналогічну посаду, з трьох до п’яти; 
  • в п. 3 додатку 2 до Порядку зупинення доповнити положенням щодо врахування показників податкової ефективності на рівні 0,02 та відсутності різкого зростання сум ПДВ, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН у поточному календарному місяці, у якому подано таблицю даних платника податку. 

7. До критеріїв ризиковості здійснення операцій, зокрема: 

  • в п. 1 додатку 3 до Порядку зупинення під час розрахунку залишків товарів враховувати операції з вивезення товарів за межі митної території України; 
  • в п. 6 додатку 3 до Порядку зупинення строк подання для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань до податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ, збільшити з 30 днів до 90 днів. 

Зауваження та пропозиції до проєкту постанови можуть надсилатися протягом 30 календарних днів з дня його оприлюднення на адресу:

  • Державна податкова служба України, Департамент управління ризиками, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, електронну – monitoringcenter@tax.gov.ua
  • Державна регуляторна служба України, вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011. 

Додаткові матеріали:

  • проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
  • Пояснювальна записка до проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Порівняльна таблиця до проєкту постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
  • Аналіз регуляторного впливу до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

ДПС

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Вимоги до системи управління ризиками визначено для надавачів нефінансових платіжних послуг
Національний банк визначив вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг у межах підготовки до запровадження відкритого банкінгу. Національний банк визначив вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг у межах підготовки до запроваджен...
04.07.2025
Підписано закон щодо простежуваності водних біоресурсів
Президент України Володимир Зеленський підписав важливий закон, який наближає нас до європейських стандартів у сфері рибальства та аквакультури.  Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.  «Йдеться про Закон України «Про забезпечення ...
04.07.2025
Уряд дозволив вносити зміни до держконтрактів після їх укладання
Зміни стосуються держконтрактів на виготовлення та поставку безпілотних систем і засобів радіоелектронної боротьби тактичного рівня вітчизняного виробництва, а також їх складових частин.  Більше за темою: Облік надання дронів на потреби оборони: держзамовлення, продаж, безоплатне переданн...
Кращі матеріали