Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про валюту і валютні операції: що підписаний закон нам принесе

02.08.2018 312 0 1



Головною метою Закону від 21.06.18 р. № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473) є ідея, що «дозволено все, що не заборонено». Тобто майже будь-які валютні операції між резидентами і нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень.

Зверніть увагу: після набрання чинності Закону № 2473 валютний контроль буде скасовано більш ніж для 40 % операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів та ліцензування інвестування за кордон. Крім того, будуть скасовані валютні обмеження для бізнесу.

Важливо: Закон № 2473 стане єдиним законодавчим актом, що визначає порядок організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду в країні.

Отже, які зміни принесе новоприйнятий закон?

Для населення – українці зможуть інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій (ст. 1, 4).

Як для населення, так і для бізнесу – під валютний контроль підпадуть операції з купівлі або переведення інвалюти на суму понад 150 тис. грн. в еквіваленті.

Для експортерів та імпортерів:

  • максимальний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів збільшиться більш ніж на 180 днів, з обов’язковим дотриманням строків контрактів. Розрахунок з контрагентами буде проводитися у строки, зручні їм самим (визначені в контракті) і не треба буде вираховувати дати, аби не потрапити під санкції;
  • експортерам не потрібно продавати валютну виручку, а компанії зможуть купувати інвалюту без прив’язки до конкретного експортного контракту;
  • НБУ послабить санкції за порушення валютного регулювання, буде скасовано окремий штраф за ухилення від повернення виручки в інвалюті та адмінвідповідальність за незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків, але:

1) штраф за незаконну скупку, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або застави збільшується до розміру від 500 до 1 000 НМДГ;
2) порушення порядку здійснення валютних операцій тягнутиме за собою штраф для посадових осіб юросіб (крім уповноважених установ), а також фізосіб-підприємців у розмірі від 1 000 до 3 000 НМДГ;
3) порушення вимог валютного законодавства загрожує накладенням штрафу на посадових осіб уповноважених установ у розмірі від 3 000 до 4 000 НМДГ;

  • при залученні кредитів з-за кордону реєструвати їх в НБУ не потрібно. НБУ буде отримувати таку інформацію від компанії вже після настання такого факту;
  • декларувати валютні цінності за кордоном не потрібно.

Водночас НБУ за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та(або) фінансової системи держави має право запровадити такі заходи захисту (ст. 12):

  • обов’язковий продаж частини надходжень в інвалюті у межах, передбачених нормативно-правовими актами НБУ;
  • установлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
  • установлення особливостей здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу;
  • запровадження дозволів та (або) лімітів на проведення окремих валютних операцій;
  • резервування коштів за валютними операціями;
  • заходи відповідно до ст. 71 Закону від 20.05.99 р. № 679-XIV «Про Національний банк України», виключний перелік яких визначається нормативно-правовими актами НБУ.

Указані обмеження можуть вводитися на півроку (ст. 12), а в разі необхідності будуть пролонговані. Тобто такі санкції можуть стати безстроковими.

Закон від 21.06.18 р. № 2473-VIII набув чинності з 07.07.18 р. («Голос України» від 06.07.18 р. № 121). Закон вводиться в дію через 7 місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності. Тобто 6 місяців перехідного періоду триватиме доопрацювання нормативно-правових актів НБУ, після чого орган регуляторної політики їх оприлюднить. А от сам Закон буде введено в дію лише через 30 днів після оприлюднення відповідних нормативно-правових актів.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали