Фонд держамайна оприлюднив для обговорення доопрацьований проект Закону "Про брокерську діяльність у сфері нерухомості".
Основні проблемні питання на ринку брокерських послуг пропонується врегулювати шляхом впровадження єдиної законодавчої бази, чіткого окреслення осіб, які мають право надавати брокерські послуги та встановлення норм, які визначатимуть їх відповідальність.
Дія Закону не розповсюджуватиметься на операції з нерухомістю, що здійснюються самостійно власниками такої нерухомості, або особами, які володіють зазначеною нерухомістю на законних підставах.
Згідно з пояснювальною запискою, основні положення Проєкту передбачають, що:
Слід звернути увагу, що входження на ринок нерухомості, згідно із нормами проекту, є простим: для агента з нерухомості - це проходження короткострокових курсів, для брокера з нерухомості - складення кваліфікаційного іспиту, а для суб'єкта брокерської діяльності - включення до Державного реєстру.
Професійна підготовка агентів з нерухомості передбачає проходження особою навчання за відповідною програмою та тестування. За результатами успішного складання тестування навчальним центром видається свідоцтво агента з нерухомості. Інформація про агентів з нерухомості, які отримали свідоцтво, відображається в одному із реєстрів, які ведуться саморегулівними організаціями та оприлюднюються на веб-сайтах таких організацій. Свідоцтво агента з нерухомості є безстроковим.
Професійна підготовка брокера з нерухомості підтверджується шляхом складання агентом з нерухомості, який має достатній досвід роботи, кваліфікаційного іспиту та шляхом підтвердження один раз на три роки професійного рівня брокера з нерухомості. Право на складання кваліфікаційного іспиту мають агенти з нерухомості, які на дату складання такого іспиту мають загальний трирічний (або більше) досвід роботи, який підтверджується наявною в Реєстрі інформацією. Для забезпечення належного фахового рівня брокери з нерухомості повинні один раз на три роки підтверджувати свою кваліфікацію. Також законопроєкт містить положення, які визначають правові засади для взаємодії брокерів з нерухомості (ріелторів) із суб'єктами господарювання, які спеціалізуються на розміщенні в мережі Інтернет інформації про купівлю-продаж (оренду/найм) нерухомості.
Розміщення інформації про об'єкт договору на порталах нерухомості здійснюється за таких умов:
Портали нерухомості з метою контролю за достовірністю інформації про нерухомість, що розміщується на їх сторінках у мережі Інтернет, формують переліки суб'єктів брокерської діяльності, брокерів з нерухомості, агентів з нерухомості, оголошення яких викликають сумнів, та направляють їх Фонду державного майна України, саморегулівним організаціям з метою подальшої перевірки їх діяльності та вжиття відповідних заходів, передбачених цим Законом. Фонд державного майна України та саморегулівні організації мають право на підставі інформації, наданої порталами нерухомості, затребувати пояснення щодо оголошень, які викликають сумнів.
www.spfu.gov.ua