Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Новий закон закрив корупційну схему при викупі держмайна та захистив добросовісних орендарів

18.04.2025

16 квітня 2025 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до законодавства щодо приватизації державного і комунального майна, яке передано в оренду», головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.

«Це скасування схеми «викупу через невід'ємні поліпшення», певне однієї з найстаріших махінацій незалежної України, справжнього старожила корупції», – зазначає Голова Комітету Дмитро Наталуха.

Вперше я зіткнувся із цією схемою у далекому 2009 році, коли пішов працювати ще «зеленим» юристом у реальний сектор.

Брали в оренду об'єкти державної або комунальної власності, вносили «невід'ємні поліпшення», а потім приватизовували за безцінь, якщо не безкоштовно.

Так от лише сьогодні 243 голосами «за» ця корупційна шпарина в управлінні держмайном нарешті закрита. І величезна заслуга у цьому – Олексія Мовчана, який провів цей законопроект через Комітет і потім Парламент, і інших колег, таких як Анастасія Радіна, яка виступила першим автором і адвокувала його на всіх можливих і неможливих рівнях.

Цей закон фактично ставить крапку у багаторічній практиці неконкурентного викупу. Неконкурентного, тому що при оформленні «невід’ємних поліпшень» майно переходило по процедурі без аукціону. За даними Transparency International Ukraine, такі викупи обходилися державі на 45 % дешевше, ніж відкриті торги.

Як тільки закон вступить в силу – більше жодних прямих викупів. Лише відкриті, конкурентні аукціони. Транспарентно і зрозуміло.

Тобто, ми сподіваємось, що держава отримуватиме щонайменше на 45 % більше грошей від реалізації свого майна, а значить зможе більше витрачати на безпеку і оборону зараз, чи на економічний розвиток потім. Тому, це безумовно український інтерес.

Втім, звісно що не всі орендарі негідники, і хтось вносить справді необхідні поліпшення в об'єкт оренди для більш ефективної роботи з ним.

Тому, цим законопроєктом ми водночас захистили і добросовісних орендарів: вони отримають переважне право викупу за ціною аукціону або компенсацію за інвестовані кошти, якщо майно врешті викупить хтось інший.

В цілому – це позитивний результат.

Комітет з питань економічного розвитку дякує всім колегам з усіх фракцій і груп, які працювали над законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей приватизації об’єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду (реєстр. № 12230) та сприяли його прийняттю.»

Верховна Рада


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
08.07.2025
Набула чинності постанова НБУ про критичну інфраструктуру фінансового сектору
Національний банк на виконання своїх повноважень з формування та реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури унормував низку питань з організації та забезпечення захисту об’єктів критичної інфраструктури фінансового сектору. Більше за темою: Підприємець відкриває ра...
08.07.2025
Воєнний стан вкотре планують продовжити до 5 листопада
Більше за темою: Воєнний стан продовжено: що треба знати кадровику? На наступному пленарному тижні Парламент знову, вже 16-й раз, проголосує за продовження воєнного стану та загальної мобілізації. Точніше спочатку РНБО прийме укази, далі Президент внесе їх законом, потім Рада їх схвалить.  В...
08.07.2025
З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності
Президент 3 липня підписав Закон від 18.06.2025 № 4505-IX, він офіційно опублікований 5 липня і з цього дня набув чинності. Верховна Рада підтримала зміни до п. 1 Закону від 03.03.2022 № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнн...
Кращі матеріали