Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Новий закон закрив корупційну схему при викупі держмайна та захистив добросовісних орендарів

18.04.2025

16 квітня 2025 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до законодавства щодо приватизації державного і комунального майна, яке передано в оренду», головним з опрацювання якого був Комітет з питань економічного розвитку.

«Це скасування схеми «викупу через невід'ємні поліпшення», певне однієї з найстаріших махінацій незалежної України, справжнього старожила корупції», – зазначає Голова Комітету Дмитро Наталуха.

Вперше я зіткнувся із цією схемою у далекому 2009 році, коли пішов працювати ще «зеленим» юристом у реальний сектор.

Брали в оренду об'єкти державної або комунальної власності, вносили «невід'ємні поліпшення», а потім приватизовували за безцінь, якщо не безкоштовно.

Так от лише сьогодні 243 голосами «за» ця корупційна шпарина в управлінні держмайном нарешті закрита. І величезна заслуга у цьому – Олексія Мовчана, який провів цей законопроект через Комітет і потім Парламент, і інших колег, таких як Анастасія Радіна, яка виступила першим автором і адвокувала його на всіх можливих і неможливих рівнях.

Цей закон фактично ставить крапку у багаторічній практиці неконкурентного викупу. Неконкурентного, тому що при оформленні «невід’ємних поліпшень» майно переходило по процедурі без аукціону. За даними Transparency International Ukraine, такі викупи обходилися державі на 45 % дешевше, ніж відкриті торги.

Як тільки закон вступить в силу – більше жодних прямих викупів. Лише відкриті, конкурентні аукціони. Транспарентно і зрозуміло.

Тобто, ми сподіваємось, що держава отримуватиме щонайменше на 45 % більше грошей від реалізації свого майна, а значить зможе більше витрачати на безпеку і оборону зараз, чи на економічний розвиток потім. Тому, це безумовно український інтерес.

Втім, звісно що не всі орендарі негідники, і хтось вносить справді необхідні поліпшення в об'єкт оренди для більш ефективної роботи з ним.

Тому, цим законопроєктом ми водночас захистили і добросовісних орендарів: вони отримають переважне право викупу за ціною аукціону або компенсацію за інвестовані кошти, якщо майно врешті викупить хтось інший.

В цілому – це позитивний результат.

Комітет з питань економічного розвитку дякує всім колегам з усіх фракцій і груп, які працювали над законопроектом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей приватизації об’єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду (реєстр. № 12230) та сприяли його прийняттю.»

Верховна Рада


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Документи, які набули чинності з 14 по 20 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Закон України від 17.06.2025 № 4496-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу...
18.07.2025
Зміни в законодавстві з 14 по 18 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Кабмін зобов’язав обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації (або військові адміністрації, якщо такі створено) протягом одног...
18.07.2025
З 1 січня 2026 року для маркування будуть використовуватись електронні марки
16 липня, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про затвердження Порядку маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».  З 1 січня ...
Кращі матеріали