В Україні перепишуть механізм надання фінансової допомоги дітям, позбавленим батьківського піклування, сиротам, малозабезпеченим сім'ям та матерям-одиначкам. Основний акцент чиновники обіцяють зробити на адресності призначення соцдопомоги.
Відповідний законопроект №2494 у Верховну Раду подав Кабмін 25 листопада 2019 року. Він же в подальшому своїми підзаконними актами регулюватиме всі тонкощі виплат.
Державна соціальна допомога для малозабезпечених сімей буде виплачуватися органами місцевого самоврядування та районними адміністраціями на підставі поданих документів та оцінки майнового стану сім'ї.
Чіткий перелік документів, необхідних для отримання фінансової допомоги також окремо буде стверджувати і змінювати Кабмін на свій розсуд.
Проектом закону передбачено два формати виплат:
Перший - це державна соціальна допомога для малозабезпечених сімей, яка дорівнює різниці розміру між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Передбачено, що до моменту стабілізації економічної ситуації в Україні виплата такої допомоги буде здійснюватися виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Другий - поворотна фінансова безвідсоткова допомога непрацюючому члену малозабезпеченої сім'ї для зайняття підприємницькою діяльністю. Така допомога призначається тільки за рекомендацією служби зайнятості і підлягає обов'язковому і поетапного повернення державі. Повернути гроші потрібно буде навіть в тому випадку, якщо бізнес прогорить.
Що ще нового привнесе ініціатива:
Змусять працювати
Розмір допомоги зможуть зменшити, якщо в складі малозабезпеченої сім'ї є працездатні, але непрацюючі особи.
Також органи місцевого самоврядування зможуть залучати працездатних безробітних (які отримують соцдопомогу в складі малозабезпеченої сім'ї) до безоплатним тимчасових роботах.
Контролер соцвиплат
Для контролю за виплатами створять новий орган - Державну соціальну службу. В її сферу відповідальності, крім іншого, буде входити перевірка справжності поданої заявником інформації.
Дане нововведення оптимізує використання бюджетних коштів і зменшить число недобросовісних одержувачів державної допомоги.
Також ініціатива передбачає доповнення до терміну «сім'я» чітким переліком осіб, які відносяться до її складу.
ubr.ua