Із 1 червня перебіг строків, установлених ст. 56 Податкового кодексу (далі – ПК) (в частині процедури адміністративного оскарження), які зупинялися на період по 31 травня, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.
Йдеться про скарги платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) до 31 травня та/або які не були розглянуті станом на 18 березня цього року (пп. 528 п. 10 розд. ХХ ПК).
Із 1 червня набули чинності окремі норми Закону від 17.10.19 р. № 199-IX, яким унесено зміни до Закону від 17.02.11 р. № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема:
Із 1 червня по 30 листопада 2020 року не застосовуються, зокрема, норми Закону № 3038, згідно з якими:
Із 1 червня Нацбанк безплатно видає інкасаторським компаніям готівку (банкноти, обігові монети) номіналами 1–100, 200–500, 1 000 грн; розмінні монети номіналом 10 коп. та 50 коп.; готівку (банкноти, обігові та розмінні монети) у межах зданих ними сум вилучених (виведених) з обігу банкнот, обігових та розмінних монет за рішеннями Правління НБУ. Також інкасаторські компанії безплатно здають Нацбанку надлишки готівки, не придатних до обігу банкнот (монет), виведених з обігу банкнот (монет). Такі уточнення унесені до Тарифів, затверджених постановою Правління НБУ від 12.08.03 р. № 333 (постанова Правління НБУ від 14.05.20 р. № 61).
Із 1 червня на інкасаторські компанії, що здійснюють оброблення та зберігання готівки, поширено вимоги з ведення касових операцій банками в Україні. Зокрема, такі компанії зобов’язали:
Уточнено послідовність здавання готівки національної валюти (у т. ч. обов’язкове вивезення не придатних до обігу банкнот і монет): до банків – на договірних умовах; до НБУ – згідно з Єдиним договором банківського обслуговування (постанова Правління НБУ від 31.03.20 р. № 43).
Із 1 червня для виїзду за кордон особа може подавати e-паспорт та e-паспорт для виїзду за кордон через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія», зокрема з використанням мобільного додатка «Портал Дія», як електронну копію паспорта громадянина України у формі картки та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон (абзац другий п. 9 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 15.04.20 р. № 278).
Із 6 червня набувають чинності зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.12 р. № 1051 (далі – Держземкадастр), зокрема:
Із 6 червня набуває чинності Порядок (детальні правила) органічного виробництва та обігу органічної продукції у галузях органічного: рослинництва (зокрема, насінництва та розсадництва); тваринництва (зокрема, птахівництва, бджільництва); грибівництва (зокрема, вирощування органічних дріжджів), а також органічної аквакультури; виробництва органічних морських водоростей, харчових продуктів (зокрема, органічного виноробства); кормів; заготівля органічних об’єктів рослинного світу. Порядком, зокрема, установлені особливості зберігання, перевезення та маркування окремих видів органічної продукції (постанова КМУ від 23.10.19 р. № 970).
Із 7 червня набуває чинності Закон від 13.04.20 р. № 554-IX «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», який уводиться в дію з 1 січня 2021 року. Законом, який регулює відносини, пов’язані зі створенням, функціонуванням та розвитком системи геопросторових даних, метаданих, геопорталів, геоінформаційних систем, унесено зміни до законодавства. Зокрема, КУпАП доповнено ст. 514 про відповідальність за порушення прав на геопросторові дані та метадані, а саме:
Із 10 червня у разі провадження ліцензованої діяльності не повинен мати у власності чи в управлінні акції (частки у статутному капіталі) оператора системи розподілу:
16 червня закінчується термін дії п. 3–5, 10 розд. I Закону від 17.03.20 р. № 530-IX, згідно з якими:
Із 24 червня набуло чинності рішення НКЦПФР від 14.11.19 р. № 694, яким затверджені:
Установлено, що суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний подавати НКЦПФР інформацію за цими формами в електронному вигляді не пізніше закінчення 3-го робочого дня після дати виявлення фактів стосовно: порушення законодавства з питань, що належать до компетенції НКЦПФР; суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості підприємства продовжувати діяльність на безперервній основі; відмови суб’єкта аудиторської діяльності від висловлення думки; надання суб’єктом негативної, модифікованої думки.
До 30 червня діють митні преференції, установлені для здійснення заходів щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19):
До 30 червня діє тимчасова заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю): за діяльністю СГ з високим ступенем ризику згідно з критеріями оцінки, затвердженими КМУ; у сфері дотримання вимог до формування, установлення та застосування державних регульованих цін; санітарного та епідемічного благополуччя населення (п. 3 розд. ІІ Закону від 17.03.20 р. № 533-IX, зі змінами, внесеними Законом № 540).
До 30 червня платники плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності), які визначають податкові зобов’язання із плати за землю на підставі податкових декларацій, сплачують цей платіж за квітень 2020 року у повному обсязі за місцезнаходженням земельної ділянки без нарахування пені та штрафних санкцій, передбачених ПК за порушення загальних термінів сплати податкових зобов’язань за цей період (п. 524 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
До 30 червня платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які визначають податкові зобов’язання на підставі податкових декларацій, сплачують податок за квітень 2020 року у повному обсязі за місцезнаходженням об’єкта нежитлової нерухомості без нарахування пені та штрафних санкцій, передбачених цим Кодексом за порушення загальних термінів сплати податкових зобов’язань за цей період (п. 525 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
30 червня – останній день подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік особами, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі адвокатську та нотаріальну діяльність. При цьому вимоги пп. 49.18.4 ПК у 2020 році не застосовуються. Сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в такій декларації, фізособа зобов’язана самостійно до 1 жовтня. При цьому абзац перший п. 179.7 ПК у 2020 році не застосовується (п. 523 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
30 червня закінчується термін дії спрощеного внесення інформації про надані пацієнтам медичні послуги (хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарах та стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення таких операцій, зазначені у гл. 3 розд. II Порядку, затвердженого постановою КМУ від 05.02.20 р. № 65, далі – Порядок № 65) до електронної системи охорони здоров’я згідно із п. 211 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою КМУ від 25.04.18 р. № 410. По 30 червня надання вищеназваної медпослуги НСЗУ підтверджує на підставі звітів про медпослуги, складених згідно з цією типовою формою (постанова КМУ від 08.04.20 р. № 267).
Із 30 червня для розрахунку нормативу платоспроможності та достатності капіталу відповідно до розд. III Положення про обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 07.06.18 р. № 850, страховики застосовують в повному обсязі величини К (30 млн грн для страховика, який здійснює або планує здійснювати види страхування інші, ніж страхування життя; 45 млн грн – для страховика, який здійснює або планує здійснювати страхування життя) та НЗП (нормативний запас платоспроможності). По 29 червня застосовуються 60 % величини К та 60 % величини НЗП.
Із 30 червня набуває чинності норма п. 3 розд. III Положення, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 19.09.19 р. № 1840. З цієї дати кредитні спілки обчислюватимуть норматив концентрації кредитних ризиків (далі – К4) як відношення суми залишку зобов’язань за кредитами, наданими 10 членам кредитної спілки, з найбільшими такими залишками до основного капіталу кредитної спілки. Нормативне значення К4 має бути не більше ніж 3. Не застосовується К4 до кредитної спілки, якщо залишок зобов’язань за кредитними договорами перед кредитною спілкою менше ніж 3 млн грн.
До 1 липня Нацкомфінпослуг передає НБУ та НКЦПФР документи, звіти, відомості, повідомлення та іншу інформацію (у т. ч. ту, яка міститься у Державному реєстрі фінансових установ та інших реєстрах та переліках), отримані або створені під час виконання функці Нацкомфінпослуг на 1 липня 2020 року. До 1 липня саморегулівні організації адміністраторів недержавних пенсійних фондів повинні привести свою діяльність у відповідність із Законом від 12.09.19 р. № 79-IX, згідно з яким ліквідується Нацкомфінпослуг, а її повноваження з регулювання фінансового ринку розподіляються між Нацбанком і НКЦПФР.
До 1 липня здійснюється ліцензування експорту гречки (код згідно з УКТЗЕД 1008 10 00 00), зерна гречки лущеного (без плодової оболонки) (код згідно з УКТЗЕД 1104 29 17 00) (постанова КМУ від 02.04.20 р. № 260).
До 1 липня ПФУ, МОЗ, НСЗ за участю ФСС повинні забезпечити інформаційну взаємодію власних інформаційно-телекомунікаційних систем з Електронним реєстром листків непрацездатності в обсязі, визначеному Порядком організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженим постановою КМУ від 17.04.19 р. № 328. До 1 липня МОЗ має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із зазначеною постановою (постанова КМУ від 15.04.20 р. № 348).