Домашню працю врегулювано на законодавчому рівні – Верховна Рада
Верховна Рада 25 квітня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» (законопроєкт за реєстр. № 5695).
Рішенням народних депутатів КЗпП доповнено новою гл. ХІ-А «Праця домашніх працівників», яка визначає:
- поняття домашньої праці (це робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором) і домашнього працівника (це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин із роботодавцем);
- правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання, зокрема обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками;
- додаткові права, обов'язки, гарантії та умови праці домашніх працівників;
- робочий час і час відпочинку домашніх працівників;
- особливості припинення трудового договору з домашнім працівником;
- особливості здійснення контролю за додержанням законодавства про працю домашніх працівників.
Законопроєктом вносяться відповідні зміни до інших статей КЗпП із метою приведення їх у відповідність до нової гл. ХІ-А (щодо надурочних робіт та робіт у вихідні дні, порядку розгляду трудових спорів та ін.).
Крім цього, з урахуванням специфіки відносин між домашнім працівником і роботодавцем законопроєктом пропонується передбачити добровільну учать домашніх працівників у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Варто зазначити, що новий закон в соціальній сфері імплементує в українське законодавство положення Конвенції Міжнародної організації праці № 189 про домашніх працівників, що є дуже важливим в процесі інтеграції України в Європейський Союз, а також в процесі оновлення трудового законодавства України загалом.
Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Кабмін у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
У Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів зазначають, що врегулювання на законодавчому рівні питання діяльності працівників, які на умовах трудового договору виконують роботу з обслуговування домашнього господарства, має велике значення.
У першу чергу – це захист прав такого працівника. Задля цього законопроєктом визначаються обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками (своєчасна заробітна плата у визначеному розмірі, державний захист від неправомірних дій роботодавця), а також надання додаткових прав та гарантій для домашніх працівників, які проживають у домашньому господарстві.
По друге – це надання можливості домашнім працівникам формувати свою майбутню пенсію. Для цього законопроєкт передбачає добровільну учать домашніх працівників у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім того, офіційне працевлаштування громадян на роботу з обслуговування домашнього господарства призведе до зниження рівня незадекларованої праці в Україні, адже на сьогодні більша частина таких працівників перебувають у тіньовому секторі економіки.
Прес-служба Апарату Верховної Ради
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу