Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Блокування зупинено. Що далі?

Історія

Систему ризиків з ПДВ було запроваджено задля упередження схем з розкрадання ПДВ. Вона є невід’ємною частиною процесу безперебійного автоматичного відшкодування ПДВ.

Систему, яка періодично блокує українським підприємствам податкові накладні, запустили у липні цього року.

Відразу побачили проблеми при процесі блокування податкових накладних, які стосувалися  всіх галузей підприємницької діяльності — виробничих, будівельних, торгових, пов’язаних з наданням різного роду послуг тощо. Це випливало з не доопрацьованих нормативно-правових актів. Тому до ризикових потрапили підприємства з логістики, потрапили авансові платежі, багато інших операцій при вході, яких зазначався один код, а на виході – інший. За цей час у компаній і фірм безпідставно вилучили майже 15 млрд грн.

За 5 місяців роботи системи спостерігали: з боку бізнесу - скарги, протести, з боку Мінфіну – постійні «покращення» та зміни критеріїв, в яких, по-великому рахунку, розібратися до кінця неможливо, через відсутність логічності і прозорості. Роботу СМКОРУ до кінця так ніхто і не зрозумів.  Зате чули одіозні заяви «як це добре і зручно для бізнесу -   «прозора» робота ДФС».

Логічно, виникало запитання: блокування податкових накладних це боротьба зі схемами чи планомірне винищення малого і середнього бізнесу.

Що маємо сьогодні

Ситуація навколо блокування податкових накладних стала вже настільки серйозною, що це питання було порушено у парламенті й Кабмін пообіцяв проаналізувати його та доопрацювати систему.

Наразі, Мінфін лишили повноважень розробляти критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних. Діючі скасовано. (Передбачено виключення  п. 74.2 ст.74 Податкового кодексу України, норма набирає чинності до 01.01.2018- ред).

Кабмін, з опрацюванням всіх недоліків, прогнозує розробку нових критеріїв за 2 місяці.

За цей час податкові накладні реєструватимуть автоматично.

Пункт 201.10 Кодексу доповнили новим абзацом сімнадцятим такого змісту:

«для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем)».

На нашу думку навантаження перекладено з продавця на покупця (ред.).

Що буде з заблокованими накладним

З 2 січня 2018 року податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у ЄРПН зупинено реєструються автоматично, крім:

  • ПН/РК, за якими станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення і документи;
  • ПН/РК, за якими прийнято рішення про відмову в реєстрації і станом на 01.12.2017 р. не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Питання по ПН/РК, які заблоковано до 01.12.2017 року і по яким подані пояснення та копії документів після 01.12.2017, реєструватимуться в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році ” реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладених у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Якщо ж комісія протягом 5 робочих днів не прийме рішення, або платнику  податку не буде надіслано повідомлення про прийняте рішення, реєстрація таких накладних здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення терміну розгляду пояснень і документів платника податку.

Відмовили в реєстрації ПН: як подати скаргу бізнес-омбудсмену?
 

Щодо безумовного права покупця на податкой кредит

Зазначено, що на період зупинки роботи СМКОР зупиняється дія норми, якою передбачено, що ПН/РК, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Що буде з 1 березня 2018 року

В подальшому регулятор обіцяє налагодити роботу системи зупинки реєстрації податкових накладних таким чином, щоб реалізувати цілі, заради яких була введена, а саме - неможливість вкидання в систему схемного ПДВ, забезпечення безапеляційності податкового кредиту за зареєстрованими в ЄРПН податкових накладних.

Висновок на сьогоднішній день

Отже, зі вступом в силу цього закону блокування податкових накладних зупиняється - до 1 березня 2018 року. За цей час Кабінет Міністрів повинен розробити критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинки реєстрації податкових накладних, і прийняти необхідні нормативно-правові акти.

На думку редакції, критерії спочатку оприлюднять, для ознайомлення нададуть час і тільки після цього запровадять. Тому, орієнтовно це кінець березня – квітень.

Також, фахівці рекомендують, якщо у вас наразі є заблоковані ПН/РК, терміново подайте пакет документів, або почніть процедуру адміноскарження.  До терміну «Ч» - набрання Законом чинності, залишилося зовсім мало часу, тому потурбуйтеся про свій податковий кредит та живі кошти.

Про всі нововведення ми будемо інформувати вас першими.

 

 

 

 

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали