Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Оренда державного й комунального майна: новий закон – нові правила

З 1 лютого 2020 року вводиться в дію новий закон, що регламентує питання оренди державного і комунального майна (Закон від 03.10.19 р. № 157-IX, далі – Закон № 157, набув чинності з 27.12.19 р.). Закон № 157 прийшов на заміну Закону від 10.04.92 р. № 2269-XII, який раніше регламентував ці питання. Розглянемо, які ж новації нас чекають.

Мета прийняття нового закону

Основна мета прийняття нового закону – «підтягти» нормативну базу з питань оренди державного і комунального майна під вимоги сучасного ринку та реалії нашого життя. Адже «старий» закон був прийнятий ще в 1992 році. Так, до нього не раз уносилися зміни, проте настав момент, коли його потрібно відновити повністю. Новий закон покликаний зробити процедуру оренди державного й комунального майна максимально прозорою, простою та усунути корупційні ризики при оформленні орендних відносин у цій сфері. 

Наскільки це вдалося законодавцям, судити поки що рано. Хоча б тому, що не всі передбачені нововведення запрацюють на повну силу з лютого. Але сподіватимемося на позитивні зрушення.

Перехідний період

Велика частина норм Закону № 157 набуває чинності з 01.02.20 р., але окремі положення – тільки з 01.10.20 р. А пов’язано це з необхідністю впровадити електронну торговельну систему (далі – ЕТС) для обліку всіх орендних операцій державного й комунального майна. 

Що таке ЕТС? 

Згідно з п. 4 ч. 1 Закону № 157 ЕТС – це дворівнева інформаційно-телекомунікаційна система. Складається із центральної бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють із центральною БД через інтерфейс програмування її застосувань. За допомогою ЕТС можна створювати, розміщувати, оприлюднювати в електронному вигляді документи та інформацію, необхідні для проведення аукціону в електронній формі, а також обмінюватися цією інформацією.

Чи будуть прийняті нові підзаконні акти?

Кабміну доручено у тримісячний строк реалізувати на практиці всі новації Закону № 157, а саме: підготувати законопроєкти, забезпечити прийняття нових нормативно-правових актів і привести у відповідність із Законом № 157 нормативну базу, що вже існує (п. 8 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 157). 

Отже, найближчим часом з’являться нові нормативно-правові акти, про які ми вас негайно проінформуємо. 

Чи треба сторонам уносити зміни до договорів оренди державного і комунального майна, укладених до 1 лютого 2020 року? 

Ні, «старі» договори продовжують діяти до закінчення строку, на який вони були укладені (п. 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 157). Тобто вносити до них ті або інші зміни у зв’язку з набуттям чинності Закону № 157 зараз не потрібно. 

Усі орендні операції – тепер через ЕТС

Закон № 157 передбачає, що всі операції, які стосуються оренди державного й комунального майна, підлягатимуть реєстрації в ЕТС. Це дозволить процесу оренди бути публічним і прозорим. Як передбачено ч. 6 ст. 16 Закону № 157, усі договори оренди, зміни і доповнення до них підлягають публікації в ЕТС.

Правда, як ми вже згадали, діяти ці зміни почнуть із 1 жовтня. І вносити дані до ЕТС потрібно буде відповідно до Порядку передачі майна в оренду. На сьогодні такого порядку ще немає. 

Усі оголошення про передачу державного і комунального майна в оренду теж публікуватимуться в ЕТС (ст. 5 Закону № 157). 

Вимоги до договорів оренди

Одна з новацій: договори оренди державної та комунальної власності, що укладається на строк більше 5 років, треба буде посвідчувати в нотаріуса (ч. 3 ст. 16 Закону № 157). 

Самі ж договори оренди повинні будуть оформлятися на підставі примірного договору оренди, який затверджується:

  • Кабміном – щодо майна державної власності;
  • представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності.

Договір може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об’єкт передається в оренду з додатковими умовами. 

Етапи укладення договору оренди

Договір оренди може укладатися за підсумками проведення аукціону або без аукціону. 

Увага, заборона! Якщо майно отримано в оренду без проведення аукціону, то передавати його в суборенду – не можна (ч. 3 ст. 15 Закону № 157).

Перелік випадків, коли майно передається в оренду без проведення аукціону, наведено в ст. 15 Закону № 157. Крім того, основні вимоги до такої оренди будуть прописані в порядку передачі майна в оренду. 
 
А етапи укладення договору оренди такі (ст. 5 Закону № 157):

  1. прийняття рішення про передачу майна в оренду;
  2. унесення інформації про потенційний об’єкт оренди до ЕТС;
  3. прийняття рішення про включення потенційного об’єкта оренди до одного з переліків ЕТС, а саме: 
  • Перелік першого типу – тут числяться об’єкти, які передаватимуться в оренду на аукціоні; 
  • Перелік другого типу – сюди включаються об’єкти, які передаються в оренду без проведення аукціону;
  • публікація інформації про потенційний об’єкт оренди, включений до одного з переліків ЕТС;
  • розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду;
  • проведення аукціону на право оренди майна або передача об’єкта в оренду без проведення аукціону;
  • укладення і публікація в ЕТС договору оренди.

Таким чином, на зміну конкурсу, що проводиться в разі передачі в оренду державного або комунального майна, приходить аукціон, який проводиться в електронній формі через систему ЕТС. 

Порядок проведення аукціонів детально прописано у ст. 13 Закону № 157. А подробиці, що стосуються цих аукціонів, можна буде знайти в порядку передачі майна в оренду, який має бути затверджений Кабміном. 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025
Більше за темою: ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 13.06.2025 ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.05.2025 ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 09.05.2025 ДПС відповідає на актуальні запитання платник...
01.07.2025
Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку
Більше за темою: Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації Зміни щодо військового обліку та відстрочки від призову Кабміном 30.06.2025 зареєстровано у Верховній Раді законопроєкт «Про внесення зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобіл...
30.06.2025
Планують оновити пруденційні нормативи кредитних спілок
Проєкт передбачає обмеження щодо валютного ризику та вимоги до системи управління валютними ризиками для об’єднаних кредитних спілок; уточнення щодо порядку визначення розміру пруденційних нормативів для всіх кредитних спілок. Національний банк пропонує для обговорення проєкт постанови, якою б...
Кращі матеріали