Відповідно до ч. 1 ст. 94 КЗпП заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Згідно з ч. 5 ст. 97 КЗпП оплату праці працівників здійснюють першочергово.
З 24 лютого відповідно до Закону від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану.
15 березня 2022 року прийнято Закон від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), відповідно до якого на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до ст. 43, 44 Конституції України.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2136:
Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.
У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Держпраці з розумінням ставиться до надскладної ситуації, що сталася у зв’язку з введенням правового режиму воєнного стану, але в черговий раз звертає увагу, суб’єктів господарювання – юридичних та фізичних осіб (приватних підприємців) на зобов’язання дотримуватися термінів виплати заробітної плати працівникам.
Держпраці