Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виплатили дохід нерезиденту - коли відзвітувати?

04.10.2019 642 0 0

У п. 103.9 Податкового кодексу (далі – ПК) зазначено, що особа, яка виплатила у звітному періоді (кварталі) доходи нерезиденту з джерелом їх походження з України, зобов’язана подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки і за формою, що встановлені центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну фінансову політику. 

Звітом про виплачені нерезиденту доходи служить податкова декларація з податку на прибуток підприємств з додатком ПН, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897 (далі – декларація). 

Ось тільки з п. 103.9 ПК незрозуміло, коли потрібно подати таку декларацію: у строк, установлений для квартального звітного періоду чи для річного?

Єдині, у кого не виникнуть сумніви із цього приводу, будуть квартальні платники податку на прибуток. Адже вони в будь-якому випадку подають декларацію у квартальні строки, а заразом і додаток ПН можуть заповнити.

А як бути іншим платникам «нерезидентного» податку?

Так от, в Індивідуальній податковій консультації від 06.09.19 р. № 42/6/99-00-07-02-02-15/ІПК фахівці ДПС роз’яснили платникові єдиного податку четвертої групи, у які строки йому потрібно подати декларацію із заповненим додатком ПН у разі виплати нерезиденту доходу з українського джерела.

Логіка ДПС така: раз податковим звітним періодом для єдинника четвертої групи є календарний рік, то й подавати декларацію із заповненим додатком ПН такому платникові потрібно тільки за підсумками року в «річний» строк (протягом 60 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення року).

Якщо застосувати цю логіку до інших платників «нерезидентного» податку, то ми отримаємо таке. У разі виплати нерезиденту «українського» доходу подавати декларацію із заповненим додатком ПН повинні тільки за підсумками року і в «річний» строк:

  • платники податку на прибуток з базовим річним звітним періодом;
  • єдинники першої та другої груп;
  • фізособи на загальній системі оподаткування.

А ось єдинникам третьої групи таку декларацію протягом року потрібно подавати щоквартально і в «квартальний» строк (протягом 40 к. д. після закінчення звітного кварталу) – починаючи з кварталу, у якому був вперше виплачений дохід нерезиденту. Адже у таких єдинників звітним періодом для цілей оподаткування є квартал. 

Для більшої впевненості рекомендуємо платникам для своєї ситуації отримати індивідуальну консультацію.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.09.2019 р. № 42/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

З урахуванням пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування, сплати та подання звітності платником єдиного податку четвертої групи у разі виплати таким платником нерезиденту доходів із джерелом їх походження з України та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до п. 297.5 ст. 297 Кодексу платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента - юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, здійснює нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, встановлені розділом III Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку й за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу (п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок із таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Підпунктом 141.4.3 п. 141.4 ст. 141 Кодексу встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування й реалізує державну фінансову політику, встановлює порядок надання резидентами або постійними представництвами нерезидента розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів та звітів про справляння та внесення до відповідного бюджету податків, встановлених п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексу строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексу звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або в разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, у тому числі платників, які перебувають на-спрощеній системі оподаткування обліку й звітності (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період, відображається у рядку 23 ПН податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.04.2017 №467).

Розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, здійснюється у додатку ПН до рядка 23 ПН Декларації.

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (п. 137.4 ст. 137 Кодексу).

Згідно з п. 137.5 ст. 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється, зокрема, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень.
Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік.

Згідно з п.п. 49.18.6 п. 49.18'ст. 49 Кодексу податкова декларація з податку на прибуток, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Отже, у разі виплати на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-якого доходу з джерелом походження з України юридичні особи - платники єдиного податку четвертої групи повинні утримувати й перераховувати до відповідного бюджету податок з доходів нерезидента, а також за підсумками податкового (звітного) року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем такого звітного (податкового) року, подавати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Декларацію та Розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України як додаток до неї.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали