Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Выплатили доход нерезиденту - когда отчитаться?

04.10.2019 642 0 0

В п. 103.9 Налогового кодекса (далее – НК) указано, что лицо, выплатившее в отчетном периоде (квартале) доходы нерезиденту с источником их происхождения из Украины, обязано подавать контролирующему органу по своему местонахождению (месту жительства) отчет о выплаченных доходах, удержанных и перечисленных в бюджет налогах на доходы нерезидентов в сроки и по форме, которые установлены центральным органом исполнительной власти, обеспечивающим формирование и реализующим государственную финансовую политику. 

Отчетом о выплаченных нерезиденту доходах служит налоговая декларация по налогу на прибыль предприятий с приложением ПН, форма которой утверждена приказом Минфина от 20.10.15 г. № 897 (далее – декларация). 

Вот только из п. 103.9 НК непонятно, когда нужно подать такую декларацию: в срок, установленный для квартального отчетного периода или для годового?

Единственные, у кого не возникнут сомнения по этому поводу, будут квартальные плательщики налога на прибыль. Ведь они в любом случае подают декларацию в квартальные сроки, а заодно и приложение ПН могут заполнить.

А как быть остальным плательщикам «нерезидентского» налога?

Так вот, в Индивидуальной налоговой консультации от 06.09.19 г. № 42/6/99-00-07-02-02-15/ІПК специалисты ГНС разъяснили плательщику единого налога четвертой группы, в какие сроки ему нужно подать декларацию с заполненным приложением ПН в случае выплаты нерезиденту дохода из украинского источника.

Логика ГНС такова: раз налоговым отчетным периодом для единщика четвертой группы является календарный год, то и подавать декларацию с заполненным приложением ПН такому плательщику нужно только по итогам года в «годовой» срок (в течение 60 календарных дней (далее – к. д.) после окончания года).

Если применить данную логику к остальным плательщикам «нерезидентского» налога, то мы получим следующее. В случае выплаты нерезиденту «украинского» дохода подавать декларацию с заполненным приложением ПН должны только по итогам года и в «годовой» срок:

  • плательщики налога на прибыль с базовым годовым отчетным периодом;
  • единщики первой и второй групп;
  • физлица на общей системе налогообложения.

А вот единщикам третьей группы такую декларацию на протяжении года нужно подавать ежеквартально и в «квартальный» срок (в течение 40 к. д. после окончания отчетного квартала) – начиная с квартала, в котором был впервые выплачен доход нерезиденту. Ведь у таких единщиков отчетным периодом для целей налогообложения является квартал. 

Для большей уверенности рекомендуем плательщикам для своей ситуации получить индивидуальную консультацию.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.09.2019 р. № 42/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

З урахуванням пункту другого постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р «Питання Державної податкової служби України» Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування, сплати та подання звітності платником єдиного податку четвертої групи у разі виплати таким платником нерезиденту доходів із джерелом їх походження з України та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до п. 297.5 ст. 297 Кодексу платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента - юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, здійснює нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, встановлені розділом III Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку й за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу (п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Підпунктом 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок із таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Підпунктом 141.4.3 п. 141.4 ст. 141 Кодексу встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування й реалізує державну фінансову політику, встановлює порядок надання резидентами або постійними представництвами нерезидента розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів та звітів про справляння та внесення до відповідного бюджету податків, встановлених п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексу строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексу звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або в разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, у тому числі платників, які перебувають на-спрощеній системі оподаткування обліку й звітності (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період, відображається у рядку 23 ПН податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.04.2017 №467).

Розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, здійснюється у додатку ПН до рядка 23 ПН Декларації.

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (п. 137.4 ст. 137 Кодексу).

Згідно з п. 137.5 ст. 137 Кодексу річний податковий (звітний) період встановлюється, зокрема, для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень.
Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік.

Згідно з п.п. 49.18.6 п. 49.18'ст. 49 Кодексу податкова декларація з податку на прибуток, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Отже, у разі виплати на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-якого доходу з джерелом походження з України юридичні особи - платники єдиного податку четвертої групи повинні утримувати й перераховувати до відповідного бюджету податок з доходів нерезидента, а також за підсумками податкового (звітного) року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем такого звітного (податкового) року, подавати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Декларацію та Розрахунок (звіт) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України як додаток до неї.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Комментарии к материалу

Лучшие материалы