Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виплата розрахункових готівкою з копійками: порада від ДПС

04.12.2019 2135 0 1

Працівникові, який звільняється, виплачують все суми, належні йому від роботодавця, в день звільнення. Якщо ж працівник в день звільнення не працював, то ці суми виплачують не пізніше наступного дня після пред'явлення працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми працівника треба письмово повідомити перед їх виплатою. Ця вимога ст. 116 КЗпП. Якщо цього не зробити (наприклад, округлити суму в меншу сторону), спрацьовує ст. 117 КЗпП, і працівник зможе розраховувати на середній заробіток за весь час затримки розрахунку в разі звільнення.

Отже, тоді доведеться виплатити всю належну працівникові суму до копійки. Якщо сума буде в дрібних монетах, треба буде переплатити зайві копійки, щоб сума була кратна 5 або 10 коп., Тобто наявними у зверненні монетами (10, 25, 50 коп.). Так, якщо сума остаточного розрахунку становить 2 012,44 грн, потрібно виплатити 2 012,45 грн.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 14.11.2019 р. № 1307/6/99-00-05-04-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула запит щодо надання податкової консультації та у порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

У якому порядку та спосіб проводити заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари, з урахуванням технічної можливості введення додаткових рядків у фіскальному чеку (зокрема рядків із назвами «Загальна вартість придбаних товарів за чеком до заокруглення» та «заокруглена знижка/заокруглена надбавка») (питання 1 та 2).

Відповідно до пункту 5 розділу І Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350, розрахункові документи, що друкуються реєстраторами розрахункових операцій, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі та інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій.

Таким чином, суб’єкти господарювання можуть додатково друкувати у реквізитах розрахункових документів загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах фіскального чеку наступним чином:

  • після рядка 7 фіскального чеку перед рядком 8 фіскального чеку додати нові рядки «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення» та «заокруглена знижка/заокруглена надбавка»;
  • в рядку 8 фіскального чеку «СУМА» зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення».

Саме вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.

При цьому, до підсумку розрахункових операцій z-звіту та х-звіту відповідно до пунктів 15 та 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199 (зі змінами), має потрапляти загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), тобто сума з розрахункових документів після заокруглення.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 4 постанови Правління Національного банку України від 15.03.2018 № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» (далі — Постанова № 25) під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.

При цьому, заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Якщо програмне забезпечення реєстратора розрахункових операцій не передбачає внесення додаткових рядків у фіскальний чек, радимо звернутися із цього питання до центру сервісного обслуговування або виробника такого реєстратора розрахункових операцій.

Додатково зазначаємо, що Постанова № 25 набрала чинності більше року назад ще з 01 липня 2018 року, тобто у суб’єктів господарювання, центрів сервісного обслуговування та виробників реєстраторів розрахункових операцій було достатньо часу для вжиття відповідних заходів з метою виконання вимог чинного законодавства в частині заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари.

Крім того, п. 22 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» (далі — Положення № 148) і визначено, що суб’єкти господарювання зобов’язані в разі отримання від споживачів у сплату за продукцію (товари, роботи, послуги) зношених банкнот не видавати такі банкноти на здачу та надалі здати їх разом з готівковою виручкою (готівкою) до обслуговуючих банків.

Суб’єкти господарювання повинні забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі [за винятком тих номіналів монет (банкнот), карбування та випуск в обіг / додатковий випуск в обіг яких припинено Національним банком України].

Суб’єкти господарювання, у разі прийняття Національним банком України рішення щодо припинення карбування та випуску в обіг/додаткового випуску в обіг певних номіналів монет, зобов’язані здійснювати заокруглення загальної суми покупки в порядку, передбаченому нормативно-правовим актом Національного банку України з питань, що регулюють обіг монет дрібних номіналів.

Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання має забезпечити наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі таких, наприклад: 10, 25 та 50 копійок.

Крім того, для отримання роз’яснення з порушеного питання пропонуємо звернутись до Національного банку України як до розробника Положення № 148.

Щодо виплати заробітної плати при звільненні співробітника у разі нарахування за відомістю 2012,44 грн (питання 3 та 4).

Під час звільнення працівнику виплачують усі суми, що належать йому від роботодавця, у день звільнення.

Якщо ж працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми виплачують не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Про нараховані суми, належні працівникові під час звільнення, треба письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Такими є приписи ст. 116 КЗпП.

Якщо цього не зробити (приміром, заокруглити суму в менший бік), то спрацьовує ст. 117 КЗпП, і працівник зможе розраховувати на середній заробіток за весь час затримки розрахунку в разі звільнення.

Тому доведеться виплатити всю належну працівнику суму до копійки.

Якщо сума буде в дрібних копійках, то доведеться переплатити зайві копійки, аби сума була кратна 5 або 10 коп, тобто наявним в обігу монетами (10, 25, 50 коп.).

Скажімо, у разі остаточного розрахунку в розмірі 2012,44 грн виплатити 2012,45 гривень.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали