Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виділ підприємства і передача майна: податкові наслідки у сторони, що передає

04.10.2018

Підприємство – платник податку на прибуток і ПДВ проводить реорганізацію шляхом виділу. У результаті такої реорганізації підприємство продовжує функціонувати, але також утворюється нове підприємство – платник податку на прибуток і ПДВ. Новому підприємству за розподільчим балансом передається частина майна, прав та обов'язків підприємства.

Як обкладаються податком на прибуток передача майна за розподільчим балансом?

Передачу майна в бухобліку сторони, що передає, можна відобразити записом:

Дт 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки» – Кт рахунків матеріальних цінностей.

При цьому основні засоби (далі – ОЗ) і нематеріальні активи передаються за залишковою балансовою вартістю. Сторона, що приймає, робить зворотний запис:

Дт рахунків матеріальних цінностей – Кт 683.

Як бачимо, передача майна за розподільчим балансом не порушує рахунки доходів/витрат, а отже, не впливає на фінрезультат до оподаткування і суму податку на прибуток за звітний період.

Платники податку на прибуток, які не зобов'язані коригувати фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III Податкового кодексу (далі – ПК), у податковому обліку відображають операції з передачі майна так само, як і в бухгалтерському обліку.

А для платників, зобов'язаних застосовувати коригування на різниці з розд. III ПК, такі коригування при передачі майна не застосовуються. Це випливає з Індивідуальної податкової консультації ДФС від 30.05.18 р. № 2370/6/99-99-15-02-02-15/IПК (далі – ІПК № 2370).

Іншими словами, при передачі з балансу, наприклад, об'єкта ОЗ:

  • підприємство просто «списує» такий об'єкт ОЗ з податкового обліку. І йому не потрібно коригувати фінрезультат на суму залишкової вартості такого об'єкта за даними бухгалтерського та податкового обліку згідно з п. 138.1 та 138.2 ПК;
  • сторона, що приймає, відображає в податковому обліку отриманий об'єкт ОЗ (за умови, що він належить до виробничих ОЗ) за залишковою вартістю, визначеною згідно з пп. 14.1.9 ПК. Цей об'єкт підлягає подальшій податковій амортизації.

У результаті такого обліку саме сторона, що приймає, здійснюватиме коригування на суму залишкової вартості отриманого об'єкта ОЗ на дату його остаточного списання з балансу. І в податковому обліку такого об'єкта ОЗ нічого не «загубиться».

Як обкладається ПДВ передача майна за розподільчим балансом?

При передачі частини майна за розподільчим балансом новоствореній юрособі податкові зобов'язання не нараховуються (пп. «а» п. 198.5, п. 199.6 ПК).

Що реорганізовуваному підприємству робити з від’ємною сумою ПДВ, яка підлягала включенню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду?

Така сума «перекидається» до складу податкового кредиту правонаступника підприємства – пропорційно до частини майна, отриманої ним за розподільчим балансом (п. 198.7 ПК). Це потрібно зробити в наступному періоді після підписання балансу.

Як це зробити технічно?

Треба діяти згідно з п. 14 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21. Суму від’ємного значення:

  • реорганізовуване підприємство – відображає в таблиці 2 додатка 2 до декларації за останній звітний період;
  • правонаступник (виділене підприємство) – відображає в таблиці 3 додатка 2 до декларації за звітний період (після підтвердження суми від’ємного значення органом ДФС).

Що відбувається з лімітом реєстрації в системі електронного адміністрування?

Якщо у реорганізовуваного підприємства є сума ліміту, сторони можуть чинити так:

  • реорганізовуване підприємство подає заяву про використання цієї суми правонаступником. Для цього підприємству потрібно заповнити таблицю 5 додатка 4 до декларації за останній звітний період;
  • після підтвердження суми ліміту реєстрації органом ДФС виділене підприємство подає заяву про використання цієї суми, заповнивши таблицю 6 додатка 4 до декларації за свій перший звітний період.
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф
За несвоєчасне подання декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність. Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі &nda...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
Кращі матеріали