Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

У Розрахунку виправили помилку щодо нарахованого доходу ФОП: чи буде відповідальність

Роз’яснення
22.07.2025

Чи застосовується відповідальність згідно п. 119.1 ПК, якщо податковий агент подає уточнюючий Розрахунок з метою вилучення помилкової інформації щодо нарахованого доходу на користь однієї ФОП та введення інформації щодо іншої ФОП, при цьому сума нарахованого та виплаченого доходу не змінюється?

Оподаткування доходів фізосіб-підприємців визначено ст. 177 та гл. І розд. ХІV Податкового кодексу (далі – ПК).

Відповідно до п. 292.9 ПК доходи фізособи – платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з гл. 1 розд. XIV ПК, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізособи, визначеного відповідно до розд. IV ПК.

Згідно з п. 177.8 ПК під час нарахування (виплати) фізособі-підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізосіб у джерела виплати, якщо фізособою-підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Якщо фізособа-підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПК для платників податку – фізичних осіб (п. 177.6 ПК).

Підпунктом пп. «б» п. 176.2 ПК особи, які відповідно до ПК мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені ПК для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом протягом звітного періоду.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі – Порядок № 4).

Тобто, у разі нарахування (виплати) доходів податковий агент зобов’язаний відобразити в Розрахунку такі виплачені доходи на користь всіх платників податків, в тому числі виплачені на користь самозайнятих осіб (фізосіб-підприємців та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність).

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку № 4, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».

Відповідно до п. 119.1 ПК неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 грн

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2 040 грн.

Передбачені п. 119.1 ПК штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ПК та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПК.

Штрафи, передбачені п. 119.1 ПК, не застосовуються у випадках, якщо помилки щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків у податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку були виправлені податковими агентами самостійно, у тому числі протягом 30 календарних днів з дня надходження повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом (п. 119.3 ПК).

Ураховуючи викладене, у разі подання податковим агентом уточнюючого Розрахунку, відповідно до якого вилучається помилкова інформація щодо нарахованого доходу на користь однієї фізособи-підприємця та вводиться інформація щодо іншої фізособи-підприємця, при цьому сума нарахованого та виплаченого доходу не змінюється, тобто вносяться зміни до номеру облікової картки платника податку,  до такого податкового агента застосовується відповідальність, передбачена п. 119.1 ПК.

ЗІР, категорія 103.26

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
22.07.2025
Чи оплачуються відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами під час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Допомога по вагітності та пологах надається вагітним жінкам (у т. ч. неповнолітнім), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Більше за темою: Скільки днів щорічної додаткової відпустки надавати працівниці, яка взяла під опіку двох дітей? Праців...
22.07.2025
Хто такі «інші беніфіціари» в розумінні Податкового кодексу
Для отримання роз’яснення щодо трактування норм Закону від 05.07.2012 № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» доцільно звернутися до Мінсоцполітики. Хто відноситься до «інших беніфіціарів» для застосування положення пп. 165.1.68 Податкового кодек...
22.07.2025
Яка ознака доходу грошової компенсації вартості товарів у разі їх повернення продавцю
Відображаються за ознакою доходу «138». Більше за темою: Фінансова допомога: повертаємо товарами Як покупцеві відкоригувати податковий кредит, якщо передоплату повернено після спливу 1 095 днів? Чи відображаються в додатку 4ДФ до Розрахунку та за якою ознакою доходів грошова компенсаці...
Кращі матеріали