Сплата відсотків за користування кредитом від нерезидента
Резидент, який здійснює на користь нерезидента виплату доходу у вигляді відсотків за наданий кредит, має під час такої виплати утримати податок із такої суми відсотків за ставкою в розмірі 15 % їх суми та за їх рахунок, якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 20.08.2020 р. № 3475/ІПК/99-00-05-05-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування доходів нерезидента з джерелом їх походження з України у вигляді відсотків за користування наданим кредитом та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє таке.
Відповідно до наданої у зверненні інформації платник у 2019 році отримав кредит від нерезидента, для чого був відкритий валютний рахунок в українському банку. В червні 2020 року черговий транш кредиту платник отримав на свій валютний рахунок у банку за кордоном з подальшим перерахуванням цих коштів на валютний рахунок в українському банку. Платник податку має намір нараховувати та сплачувати проценти за користування цією сумою коштів не зважаючи не те, що український банк відмовляється розглядати зазначені кошти як кредитні, оскільки вони надійшли не безпосередньо від кредитора. У платника виникають питання:
- чи має право платник податку обліковувати ці кошти як отримання кредиту;
- які документи підтверджують утримання податку на доходи нерезидента з суми процентів за наданий кредит у разі їх перерахування на валютний рахунок резидента за кордоном з подальшим перерахуванням кредитору – нерезиденту.
Підпунктом 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу встановлено, що до функцій контролюючих органів належить надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Питання щодо кваліфікації коштів, отриманих платником податків від кредитора – нерезидента на рахунок у банку за кордоном з подальшим перерахуванням їх на валютний рахунок в українському банку, як кредитних не відносяться до компетенції ДПС.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 20 травня 1999 року № 679-XIV «Про Національний банк України» до функцій Національного банку України належать, зокрема:
- встановлення для банків правил проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності;
- здійснення банківського регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі.
- здійснення відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютного регулювання, визначення порядку здійснення операцій в іноземній валюті.
Отже, за роз’ясненнями стосовно кваліфікації коштів, отриманих на рахунок у банку за кордоном з подальшим перерахуванням їх на валютний рахунок в українському банку, як кредитних доцільно звернутись до Національного банку України.
Згідно з п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
До доходів нерезидента з джерелом їх походження з України належать, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов’язаннями, випущеними (виданими) резидентом (абз. «а» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Отже, резидент, що здійснює на користь нерезидента виплату доходу у вигляді процентів за наданий кредит, має під час такої виплати утримати податок з такої сумип роцентів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору.
Пунктом 44.2 ст. 44 Кодексу визначено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Для підтвердження операції з отримання кредиту від нерезидента та сплати процентів за таким кредитом для утримання податку на доходи нерезидента, який перераховується на валютний рахунок резидента за кордоном з подальшим перерахуванням кредитору – нерезиденту, можуть використовуватись будь-які документи, що надають інформацію щодо обставин та умов надання кредиту та сплати процентів за ним (копії контрактів, документи про проведені розрахунки, інші первинні документи).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу