Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пальне для орендованого транспортного засобу

10.03.2020 471 0 0

У випадку, коли орендований транспортний засіб, для якого придбане пальне, використовується орендарем одночасно в оподатковуваних операціях і  операціях, що не оподатковуються ПДВ, орендар за п. 199.1 ст. 199 ПКУ повинен нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної за п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях


ГУ ДПС У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 27.02.2020 р. № 801/ІПК/03-20-04-01-10

Головне управління ДПС у Волинській області розглянуло запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо правомірності віднесення на втрати сум від списання палива та запасних частин, а також формування податкового кредита від отриманих послуг, згідно договору операційної оренди сільськогосподарської техніки без оформлення тимчасового реєстраційного талону, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Пунктом 52.3 статті 52 розділу II Кодексу встановлено, що індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, обов’язково повинна містити, зокрема, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків.

Оскільки в зверненні зазначено, що платник мас намір укласти договір операційної оренди сільськогосподарської техніки без оформлення тимчасового реєстраційного талону, тобто, відсутні фактичні обставини здійснення операції, у ДПС відсутня можливість надати висновок з питань практичного використання норм законодавства у конкретній ситуації, в зв’язку з чим надаються загальні норми податкового законодавства щодо оподаткування податком на додану вартість операцій, про які йдеться у зверненні.

Щодо правомірності віднесення иа витрати сум від списания палива та запасних частим згідно договору операційної оренди сільськогосподарської техніки без оформлення тимчасового реєстраційного талону

Правові основи оподаткування податку на прибуток встановлено розділом ІІІ та підрозділом 4 розділу XX Кодексу.

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті І 34 розділу ІІІ Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці від списання палива, запасних частин згідно договору операційної оренди сільськогосподарської техніки без оформлення тимчасового реєстраційного талону.

Отже, такі операції відображаються згідно з правшами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV).

Щодо формування податкового кредиту за операціями з отримання послуг за договором операційної оренди сільськогосподарської техніки без оформлення тимчасового реєстраційного талону та придбання палива за запасних частин до такої техніки

Порядок формування податкового кредиту з ПДВ регламентується статтею 198 розділу V Кодексу.

До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані в разі здійснення операцій, зокрема з придбанні або виготовленні товарів та послуг (підпункт «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V Кодексу).

Пунктом 198.2 етапі 198 розділу V Кодексу визначено, що датою віднесення сум до податкового кредиту є дата події, що відбулася раніше, зокрема дата списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V Кодексу).

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статі 201 розділу V Кодексу (пункт 198.6 статті 198 розділу V Кодексу).

Згідно з підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповыдно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєэстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі говари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V Кодексу).

Господарською діяльністю згідно з підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.

Отже, суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) за операціями отримання послуг за договором операційної оренди сільськогосподарської техніки та придбання палива та запасних частин до такої техніки підлягають включенню до складу податкового кредиту на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту, встановлених Кодексом.
 
При цьому», за умови використання такої сільськогосподарської техніки у господарській діяльності платника в оподатковуваних операціях додаткового нарахування податкових зобов'язань за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, не здійснюються.

Дата формування податкового кредиту визначається за правилом «першої події», встановленим пунктом 198.2 статті 198 розділу V Кодексу.

У випадку, коди орендований транспортний засіб, для якого придбане пальне, використовується орендарем одночасно в оподатковуваних операціях і в операціях, що не оподатковуються ПДВ, орендар відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу зобов’язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали