Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Будівельний підряд: чи включати податки до договірної вартості

20.08.2019 1214 0 0

Витрати на будівництво враховуються при визнанні фінрезультату до оподаткування за правилами бухобліку в разі їх підтвердження належним чином оформленими первинними документами.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 09.08.2019 р. № 3712/5/99-99-15-01-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення платника податків щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань включення податків і зборів до договірної ціни при заключенні договорів будівельного підряду і повідомляє таке.    

Відповідно до пункту 52.1 статті 52 Кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.    

Щодо включення податку на прибуток підприємств до договірної ціни договору будівельного підряду, у разі перебування виконавця договору на загальній системі оподаткування    

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.    

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Таким чином, витрати на будівництво враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно із правилами бухгалтерського обліку у разі їх підтвердження належним чином оформленими первинними документами.
При цьому розділом III Кодексу не передбачено регулювання вартості договірних цін.

Водночас, регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Щодо включення податку на додану вартість (далі - ПДВ) до договірної ціни договору

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V Кодексу встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V Кодексу встановлено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів)
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Отже, у випадку якщо платник податку перебуває на загальній системі оподаткування або на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності третьої групи зі сплатою єдиного податку за ставкою у розмірі 3 відс., що передбачає сплату ПДВ, то при здійсненні таким платником податку операцій з постачання товарів/послуг, місцем постачання яких визначено митну територію України, база оподаткування ПДВ визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. Тобто, ПДВ додається до такої договірної вартості.    

Щодо включення єдиного податку у розмірі 5 відс. до договірної ціни договору    

Правові основи застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.  

Якщо підприємство, з якими укладено договір будівельного підряду, знаходиться на спрощеній системі оподаткування, воно є платником єдиного податку третьої групи або четвертої групи (якщо будівельні роботи не є основним видом діяльності та здійснюються сільськогосподарським товаровиробником).  

Для платників третьої групи встановлюється відсоткова ставка єдиного податку у розмірі:    

  • З відсотки доходу — у разі сплати податку на додану вартість згідно з Кодексом;    
  • 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (пункт 293.3 статті 293 Кодексу).    

Спрощена система - особливий механізм справляння податків і зборів, якій  передбачає, що платник єдиного податку третьої групи звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків:    

  • податку на прибуток підприємств;    
  • податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої - третьої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV Кодексу; 
  • податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України;
  • податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності.

Нарахування, сплата та подання звітності з інших податків і зборів у разі виникнення відповідного об’єкта оподаткування має здійснюватися платником єдиного податку в порядку, розмірах та у строки, встановлені Кодексом.

Главою 1 розділу XIV Кодексу не передбачено регулювання договірної ціни договору будівельного підряду, якщо виконавець договору знаходиться на спрощеній системі оподаткування.    

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали