Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Будівельно-підрядні роботи: чи можна застосовувати касовий метод?

30.12.2019

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку (пп.14.1.266 ст.14 ПКУ).

При цьому протягом одного звітного (податкового) періоду платник податку для визначення податкових зобов’язань з ПДВ може застосовувати як касовий метод податкового обліку (за операціями з виконання підрядних будівельних робіт), так і зобов’язаний застосовувати загальновстановлені правила (за усіма іншими операціями з постачання товарів/послуг).


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 19.12.2019 р. № 2024/6/99-00-07-03-02-15/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку визначення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт та можливості застосування касового методу до таких операцій і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового коде» су України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюють ся нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка Операція, що не є постачали їм товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ встановлено статтями 187 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, кка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.

Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування згідно з розділом V ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківськ ий рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункт 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Щодо питання 1

Протягом одного звітного (податкового) періоду платник податку для визначення податкових зобов’язань з ПДВ може застосовувати, як касовий метод податкового обліку (за операціями з виконання підрядних будівельних робіт), так і зобов’язаний застосовувати загальновстановленї правила (за усіма іншими операціями з постачання товарів/послуг).

Щодо питання 2

Нормами ПКУ не передбачено подання до контролюючих органів будь-яких заяв чи повідомлень про початок застосування касового методу податкового обліку за власним вибором платника податку відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Щодо питання З

Починаючи із звітного (податкового) періоду, в якому платник податку почав застосовувати касовий метод податкового обліку, такий платник податку у відповідному полі податкової декларації з ПДВ проставляє відмітку про застосування касового методу податкового обліку.

Разом з цим відповідно до пункту 1.3 Методичних рекомендації щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 27.06.2013 № 635 (далі - Методичні рекомендації), елементом системи організації бухгалтерського обліку на підприємстві є облікова політ йка, яка може враховувати організаційно-правову форму підприємства, галузеві особливості економічної діяльності, обсяги виробництва тощо.

Облікова політика є елементом системи організації бухгалтерського обліку на підприємстві.

Пунктом 2.1 Методичних рекомендацій визначено, що розпорядчий документ про облікову політику підприємства визначає, зокрема кількісні критерії та якісні ознаки суттєвості інформації про господарські операції, події та статті фінансової звітності.

Отже про застосування касового методу податкового обліку платник податків може зазначити в розпорядчому документі про облікову політику.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).

Коментарі до матеріалу
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
21.05.2025
Коли роботодавець зобов'язаний виплатити працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу
Судова практика з питань виплат роботодавцем середнього заробітку в разі вимушеного прогулу працівником. Більше за темою: Звільнення працівника за прогул При незаконному призупиненні дії трудового договору роботодавець зобов'язаний виплатити працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу з...
21.05.2025
Чи дійсний паперовий лікарняний для виплати соціальних страхових
Більше за темою: Оплата лікарняного за сумісництвом за кошти роботодавця Лікарняний у відпустці: як оплачувати? Я перебував на лікарняному. В медичному закладі мені видали листок непрацездатності на паперовому бланку. Чи буде він дійсний для отримання страхових виплат? Так, буде. Починаючи з 1 ж...
21.05.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі постачання об’єкта незавершеного будівництва
Операції з постачання об’єкта незавершеного будівництва є об’єктом обкладення ПДВ, а база оподаткування визначається відповідно до вимог п. 188.1 ПК. Як визначається база обкладення ПДВ операцій з постачання об’єкта незавершеного будівництва? Згідно з пп. «а» і «...
Кращі матеріали