Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна ставки ЄП і дата виникнення податкових зобов’язань із ПДВ: думка податкової

03.06.2020 504 0 0

В Індивідуальній податковій консультації від 22.05.20 р. № 2158/6/99-00-04-06-03-06/ІПК (далі – ІПК № 2158) розглядається така ситуація. Підприємець – платник єдиного податку (далі – ЄП) за ставкою 5 % відвантажив товар покупцеві, а після переходу на ставку ЄП 3 % і реєстрації платником ПДВ отримав від покупця гроші за цей товар.

На думку податкової, у цій ситуації підприємець повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на дату отримання оплати, оскільки дохід від продажу товару виникне у нього на дату надходження грошей.

Напрошується запитання: яке відношення має порядок визначення дати виникнення доходу у платника ЄП до дати виникнення у нього податкових зобов’язань із ПДВ?

Нагадаємо, що дохід у платника ЄП визначається за касовим методом, тобто на дату отримання грошей. Так сказано в п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК). 

А для податкових зобов’язань із ПДВ передбачена своя норма – п. 187.1 ПК. Згідно із цією нормою, податкові зобов’язання у платника ПДВ виникають на дату першої з подій, тобто:

  • або на дату зарахування грошей від покупця на поточний рахунок постачальника в рахунок оплати товарів (послуг);
  • або на дату відвантаження товарів або оформлення документа, що засвідчує факт надання по¬слуги.

У нашій ситуації першою подією в операції постачання було відвантаження товарів. Але тоді підприємець ще не був платником ПДВ. А на дату другої події (отримання оплати) податкові зобов’язання з ПДВ у загальному випадку не нараховуються. Просто тому що це друга подія, а не перша.

Правда, таке нарахування можливе, якщо другою подією є отримання оплати від покупця, а постачальник застосовує касовий метод обліку ПДВ. Але ж у ситуації, яка розглядається в ІПК № 2158, не йдеться про те, що платник ЄП застосовує касовий метод обліку ПДВ. 

Завважимо, що в ЗІР (категорія 101.06) міститься роз’яснення щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань у перехідних операціях (коли операція почалася до ПДВ-реєстрації постачальника, а завершилася – після). Так от це роз’яснення повністю збігається з нашою думкою: дата виникнення податкових зобов’язань із ПДВ визначається за правилом першої події, за винятком випадку, коли після ПДВ-реєстрації постачальник застосовує касовий метод обліку ПДВ.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали