Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Визначення дати виникнення доходу у платника ЄП до дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ

03.06.2020 164 0 0

Кошти, перераховані з депозитного рахунку фізичної особи - підприємця на його поточний рахунок, не є доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку та не є об'єктом оподаткування ПДВ, якщо зазначені кошти були покладені на депозитний рахунок після включення в дохід такого підприємця в період їх отримання.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 22.05.2020 р. № 2158/6/99-00-04-06-03-06/ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу Украп и (далі - ПКУ) розглянула звернення щодо окремих питань здійснення підприємницької діяльності платником єдиного податку фізичною особою - підприємцем та з урахуванням фактично викладених обставин повідомляє наступне.

Особливою і застосування спрощеної системи оподаткування регламентоване розділом XIV ПКУ.

Для платнп ків єдиного податку третьої групи ПКУ встановлена фіксована ставка у розмірі 3 відс. доходу у разі сплати ПДВ, 5 відс. доходу у разі включення ПДВ до складу єдиного податку (пункт 293.3 статті 293 розділу XIV ПКУ).

Відповідно до підпункту 1 пункту 292.1 статті 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Для платника єдиного податку третьої групи, я кий є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата описання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календа ший квартал (пункт 294.1 статті 294 ПКУ).

Таким чином, періодом виникнення доходу у даному випадку є квартал, в якому підприємцю надійшли кошти; до доходу включається вся сума коштів, отримана від по купця.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ регулюються статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в
електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі -ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на по, матковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податі су як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській уст£ нові, що обслуговує платника податку;

б) дата віде антаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена віді овідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При цьому відповідно до абзацу другого пункту 183.4 статті 183 розділу V ПКУ у разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту «б» підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 розділу XIV ПКУ реєстраційна заява платника ПДВ подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кпарталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ.

Реєстрація осіб, зазначених в абзаці другому пункту 183.4 статті 183 розділу V ГЮ, діє з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (абзац другий пункту 183.5 статті 183 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 201.8 статті 201 розділу V ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V ПКУ.

Враховуючи зазначене, якщо у фізичної особи - підприємця платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів) відбулася до його реєстрації платником ПДВ, а друга подія (зарахування коштів) відбулася після такої реєстрації платником ПДЗ, то податкове зобов'язання з ПДВ за такою операцією нараховується, оскільки датою отримання доходу такого платника єдиного податку є дата н адходження коштів.

Платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, відображають отримані доходи у книзі обліку доходів, платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, - у книзі доходів та витрат шляхом щоденного відображення отриманих доходів і фактично понесених сум витрат від провадження підприємницьке ї діяльності за підсумками робочого дня, а також із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.

Зазначені книги використовуються платником єдиного податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Зважаючи на викладене, кошти, перераховані з депозитного рахунку фізичної особи - підприємця на його поточний рахунок, не є доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку та не є об’єктом оподаткування ПДВ, якщо зазначені кошти було покладено на депозитний рахунок після включення до доходу такого підприємця в період їх отримання.

Зазначаємо що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали