Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

РК не сплинув на обсягів постачання та суми податкових зобов’язань: чи буде відповідальність

Роз’яснення
15.04.2025

Чи застосовується відповідальність за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, складання якого не пов’язане з виправленням помилок у заголовній частині податкової накладної, що не призвело до зміни обсягів постачання та суми податкових зобов’язань?

Згідно з п. 201.10 Податкового кодексу (далі – ПК) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (п. 192.1 ПК).

Граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН визначені п. 201.10, п. 89 підрозд. 2 та пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПК.

За порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН застосовуються штрафні санкції до платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та 201 ПК покладено обов’язок щодо такої реєстрації у розмірах, передбачених ст. 1201 та п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПК, в залежності від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, та кількості календарних днів порушення терміну реєстрації.

Для податкових накладних/розрахунків коригування, складених на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від обкладення ПДВ; податкових накладних /розрахунків коригування, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкових накладних, складених відповідно до п. 198.5 ПК у разі здійснення операцій, визначених пп. «а»–«г» п. 198.5 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до ст. 199 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК, встановлена відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірі 2 % від обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1 020 грн.

Слід зауважити, що визначені п. 89 підрозд. 2 розд. XX ПК строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН та, відповідно, штрафи в розмірах, встановлених п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПК, застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом від 12.01.2023 № 2876-IX (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

При цьому, п. 89 та 90 підрозд. 2 розд. XX ПК, не передбачено збільшення граничних строків для реєстрації в ЄРПН та зменшення розмірів штрафів за порушення таких строків щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, які складені на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від обкладення ПДВ; податкових накладних/розрахунків коригування, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкових накладних, складених відповідно до п. 198.5 ПК у разі здійснення операцій, визначених пп. «а»–«г» п. 198.5 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до ст. 199 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних; податкових накладних, складених відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ПК, та розрахунків коригування, складених до таких податкових накладних.

Отже, при несвоєчасній реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, складання якого не пов’язане з виправленням помилок у заголовній частині податкової накладної, та не призвело до зміни обсягів постачання та суми податкових зобов’язань, штрафна санкція не застосовується в зв’язку з відсутністю бази нарахування такої штрафної санкції.

Водночас п. 1201.3 ПК передбачено, що допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ПК, виявлених контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної за заявою покупця, – тягне за собою накладення на платника податку – продавця штрафу в розмірі 170 грн та зобов’язання виправити такі помилки.

ЗІР, категорія 101.27

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки Актуальні рахунки для сплати податків Пропонують повернути 100 % бронювання для критично важливих підприємств Мінцифри змінила критерії визначення критично важливих під...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
Нове
28.05.2025
Які строки відпусток без збереження зарплати
Розрізняють два види безоплатних відпусток, які можуть надаватись у період дії воєнного стану. Розглянемо їх. Відпустки без збереження заробітної плати передбачені у ст. 25 і 26 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» далі – Закон № 504). Такі відпустки надавались в мирни...
28.05.2025
Чи можна працевлаштувати неповнолітнього школяра чи студента на повну ставку
Неповнолітніх школярів та студентів можна приймати на роботу зі скороченою тривалістю робочого часу та оплатою праці в розмірі повної тарифної ставки. Відповідно до ст. 187 КЗпП неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в г...
28.05.2025
Чи обов'язково програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку
Як програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку? Більше за темою: Обов’язкові реквізити фіскального чека з 01.03.2025 Округлення у фіскальних чеках РРО/ПРРО з 01.03.2025 Відповідно до п. 1 розд. I Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розраху...
Кращі матеріали