Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Режим експортного забезпечення: чекаємо рішення КМУ

12.05.2023 1287 0 1

Коментар редакції

Нагадаємо, що з 04.03.2023 мали запрацювати норми Закону від 12.01.2023 № 2881-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану» (далі – Закон № 2881), відповідно до яких на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні запроваджується режим експортного забезпечення (далі – режим ЕЗ) з метою держрегулювання ЗЕД і встановлення особливих ПДВ-правил для експорту певних товарних позицій згідно з УКТЗЕД.

Докладно про зміни, які було внесено Законом № 2881 до Податкового кодексу (далі – ПК) і Закону від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі – Закон № 959), ми писали тут: «Режим експортного забезпечення: як застосовувати на практиці».

Також нагадаємо. Статтею 191 Закону № 959 передбачено, що рішенням КМУ про запровадження режиму ЕЗ має бути затверджено:

  • строк запровадження режиму ЕЗ;
  • перелік товарів, стосовно яких запроваджується режим ЕЗ;
  • мінімальні експортні ціни на товари, для яких запроваджується режим ЕЗ.

Оскільки рішення Кабміном досі не прийнято, у експортерів виникають запитання щодо застосування норм Закону № 2881 на практиці.

Ось відповіді, які надала нам ДПС у листі від 01.05.2023 № 10606/6/99-00-21-03-02-06.

1. Податкова накладна (далі – ПН) у разі експорту товару, який підлягає ЕЗ та за яким не завершено валютний контроль, за ставками 14 % або 20 % до прийняття рішення КМУ не складається.

Тобто експорт таких товарів поки що продовжується у звичайному режимі із застосуванням ставки ПДВ 0 %. Після прийняття рішення КМУ чекаємо на роз’яснення стосовно порядку оформлення експортної ПН за ставками ПДВ 14 %, 20 %.

2. База оподаткування для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ до прийняття рішення КМУ визначається за загальними правилами, установленим п. 188.1 ПК.

Після прийняття рішення КМУ, яким буде встановлено мінімальні експортні ціни на товари, для яких запроваджується режим ЕЗ, базою оподаткування в разі експорту таких товарів буде їхня договірна вартість, але не нижче мінімальної експортної ціни, при цьому має застосовуватися валютний курс, чинний на дату складання ПН.

3. Яким чином відображати в декларації з ПДВ експортні ПН, оформлені за ставками 4 % або 20 % а також розрахунки коригування до них, також стане відомо після прийняття рішення КМУ.

Отже! До прийняття рішення КМУ для платників ПДВ, які займаються експортом товарів, що підлягає ЕЗ, усе залишається без змін. Нові правила поки ще не діють, експорт повинен здійснюватися за тими ж правилами, як і до набуття чинності Законом № 2881. Чекаємо на рішення від КМУ.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАНИ
(ДПС)

від 01.05.2023 р. № 10606/6/99-00-21-03-02-06

 

Державна податкова служба України розглянула звернення ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 11.04.2023 № 101-48 ВБК (вх. ДПС № 9827/6 від 11.04.2023) щодо окремих питань, пов’язаних із запровадженням режиму експортного забезпечення, та інформує.

Законом України від 12.01.2023 року № 2881-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану» підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПКУ) доповнено пунктом 91, яким встановлено, що до припинення чи скасування воєнного або надзвичайного стану в Україні оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких відповідно до статті 191 Закону України від 16 квітня 1991 року «Про зовнішньоекономічну діяльність» № 959-ХII (далі - Закон № 959) застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Статтею 191 Закону № 959 встановлено, що на період дії воєнного, надзвичайного стану Кабінет Міністрів України має право запроваджувати режим експортного забезпечення 3 метою державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та особливостей здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД.

Рішення Кабінету Міністрів України про запровадження режиму експортного забезпечення повинно містити: строк запровадження режиму експортного забезпечення; перелік товарів, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення; мінімальні експортні ціни на товари, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення.

Режим експортного забезпечення передбачає, зокрема, особливий порядок оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД, щодо яких Кабінетом Міністрів України запроваджено режим експортного забезпечення.

Згідно з підпунктом 91.2 пункту 91 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник податку з метою вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, за якими не завершено валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків, зобов'язаний скласти податкову накладну за ставкою податку, визначеною для операцій з постачання товарів на митній території України (за товарами, визначеними статтею 191 Закону № 959, - 14 або 20 відсотків) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) до дати подання митної декларації для митного оформлення такої операції.

Після завершення банком, що обслуговує платника податку, здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків відповідно до законодавства України платник податків складає розрахунок коригування до такої податкової накладної для застосування ставки, визначеної підпунктом «б» пункту 193.1 статті 193 ПКУ (0 відсотків) (підпункт 91.3 пункту 91 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

Підпунктом 91.4 пункту 91 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачено випадки, коли платник податку може складати розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення. Зокрема, розрахунок коригування до такої податкової накладної складається та підлягає реєстрації в ЄРПН, у разі необхідності, після подання для митного оформлення митної декларації та за умови, що внаслідок такого коригування база оподаткування не стане меншою за митну вартість, зазначену у такій митній декларації.

На сьогодні Кабінетом Міністрів України рішення щодо запровадження режиму експортного забезпечення не прийняте.

Щодо питання 1 (чи потрібно вже зараз складати податкову накладну за ставкою 14 (20) відсотків за операцією з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення; як така податкова накладна має бути оформлена?)

До прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо запровадження режиму експортного забезпечення податкова накладна за операціями з вивезення товарів за межі митної території України із застосуванням ставки ПДВ 14 або 20 відсотків, не складається.

Щодо питань 2, 3 (яку ціну необхідно зазначати при визначенні бази оподаткування, якщо не встановлені мінімальні експортні ціни, та виходячи з якого валютного курсу?)

Рішення Кабінету Міністрів України щодо запровадження режиму експортного забезпечення в обов'язковому порядку повинно містити інформацію про мінімальні експортні ціни на товар.

База оподаткування за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовуватиметься режим експортного забезпечення, визначатиметься виходячи з договірної вартості, але не нижче, ніж мінімальна експортна ціна. При цьому має застосовуватися валютний курс, чинний на дату складання податкової накладної.

Щодо питання 4 (в якому рядку податкової декларації з ПДВ відображаються показники податкової накладної та розрахунку коригування до неї, складених в межах застосування режиму експортного забезпечення?)

Роз'яснення щодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України товарів, щодо яких Кабінетом Міністрів України запроваджено режим експортного забезпечення, будуть надані та оприлюднені після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення щодо запровадження такого режиму.

Директор Департаменту
методології 

Мар'яна КУЦ

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали