Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Реорганізація платника ПДВ шляхом злиття: що з ПДВ?

19.06.2019

У разі реорганізації платника ПДВ шляхом злиття суму від'ємного значення ПДВ переносять до складу податкового кредиту правонаступника у наступному періоді після підписання передавального акта (п. 198.7 ПКУ). Але таке перенесення можливе, тільки якщо суму від'ємного значення підтвердила документальна податкова перевірка.

Для цього платник податку, який реорганізовується, подає заяву шляхом заповнення таблиці 2 додатку Д2 до декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період. А його правонаступник подає заяву шляхом заповнення таблиці 3 додатку Д 2 після узгодження суми від'ємного значення за результатами документальної податкової перевірки.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 11.06.2019 р. № 2676/6/99-99-12-02-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податків щодо подання платником податку, що реорганізується шляхом злиття, заяви про перенесення суми від’ємного значення з податку на додану вартість до правонаступника та стосовно права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість юридичною особою, яка на виконання наказу Міністерства інфраструктури від 09.07.2014 № 401 реорганізована шляхом злиття (передавальний акт правонаступнику датовано груднем 2015 року), та керуючись статтею 52 Кодексу повідомляє.

Відповідно до пункту 198.7 статті 198 Кодексу сума від’ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом:

  • приєднання, злиття, перетворення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника у наступному періоді після підписання передавального акта відповідно до законодавства;
  • поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.

Таке перенесення здійснюється в разі, якщо сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується, підтверджена документальною перевіркою контролюючого органу.

Для цього платник податку, що реорганізовується, подає заяву шляхом заповнення Таблиці 2 Додатку 2 «Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» до податкової декларації з податку на додану вартість за останній звітний (податковий) період, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Додаток 2).

В той же час, правонаступник платника податку, якого реорганізовано, подає заяву шляхом заповнення Таблиці 3 Додатку 2 після узгодження суми від’ємного значення за результатами документальної перевірки контролюючим органом.

Для платників ПДВ, які реорганізуються, Кодексом визначені особливоcті процедури анулювання реєстрації платника ПДВ та визначення податкових зобов’язань з ПДВ.

Так, відповідно до пункту 183.17 статті 183 Кодексу особа, утворені в результаті реорганізації платника податку (крім особи, утвореної шляхом перетворення), реєструється платником податку як інша новоутворена особа в порядку, визначеному Кодексом, у тому числі у разі, коли до такої особи перейшли обов’язки із сплати податку у зв’язку з розподілом податкових зобов’язань чи податкового боргу.

Згідно з підпунктом «б» пункту 184.1 статті 184 Кодексу реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов’язань з податку у випадках, визначених розділу V Кодексу.

Отже, при реорганізації платника ПДВ шляхом злиття з іншим платник ом ПДВ, такий платник податку підлягає виключенню з реєстру платників ПДВ на дату затвердження передавального акту відповідно до законодавства та за умови сплати податкових зобов’язань з ПДВ у випадках, визначених розділом V Кодексу.

В той же час, на дату подання запиту, заявника не виключено з реєстру платників ПДВ.

Відповідно до підпункту 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

При цьому на такі операції не поширюється обов’язок з нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, передбачених пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 Кодексу.

Крім того, на операції з реорганізації шляхом злиття не поширюються вимоги пункту 184.7 статті 184 Кодексу щодо обов’язку платника податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку визначити податкові зобов’язання по товарах/послугах, необоротних активах, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, але не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.

Щодо бюджетного відшкодування ПДВ, повідомляємо, що відповідно цо пункту 184.9 статті 184 розділу V Кодексу у разі анулювання реєстрації платника ПДВ, якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених розділом V Кодексу, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник ПДВ на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключ но платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
16.07.2025
Актуальна судова практика КАС у складі Верховного Суду за травень 2025 року
Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. В огляді ві...
16.07.2025
Як роботодавцю створити службу охорони праці на підприємстві
Розглянемо, хто виконує функцій служби охорони праці, її основні завдання, права спеціалістів служби, інструктаж з питань охорони праці, дистанційну перевірку знань тощо. Більше за темою: Інструкція з охорони праці для працівників офісу Охорона праці студентів та учнів під час практики та стажуван...
16.07.2025
Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе
Розглянемо детальніше, які платники звільняються від сплати ЄСВ за себе. Більше за темою: Підприємець на загальній системі не провадить діяльність: чи потрібно йому сплачувати ЄСВ? Штрафонебезпечні помилки з ЄСВ в Об’єднаному звіті Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе?...
Кращі матеріали