Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Рекламна презентація товарів: організація, облік та оподаткування

15.03.2019

Сьогодні з нагоди випуску нової продукції компанії часто організовують презентації. У такий спосіб вони рекламують новий продукт і влаштовують святкування цієї події для потенційних покупців. Як організувати такий захід, відобразити в обліку та на які податкові наслідки очікувати – далі.

Організаційні моменти

Слід зауважити, що до найпоширеніших витрат на презентації належать:

  • оренда приміщення;
  • організація фуршету;
  • організація культурно-розважальної програми.

Щоб провести презентацію на належному рівні, потрібно оформити її як рекламну акцію. Такий захід проводиться з метою збільшення кількості покупців, розширення кола бізнес-партнерів, а отже, пов’язаний з отриманням доходу в майбутньому.

Крім цього, необхідно належним чином документально оформити здійснення витрат. Підготувати:

  • наказ (розпорядження) керівника підприємства про проведення рекламної акції у вигляді презентації;
  • план рекламної акції та кошторис витрат на її проведення;
  • список запрошених бізнес-партнерів (реальних і потенційних);
  • первинні документи, які підтвердять понесені витрати (накладні, акти тощо);
  • звіти про проведення акції та про виконання кошторису витрат.

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку витрати на проведення презентації слід відображати, як проведення рекламної акції. Такі витрати потраплять до витрат на збут на рахунок 93 «Витрати на збут» у період їх здійснення.

Оподаткування

Правила оподаткування презентації податком на прибуток не відрізняються від правил бухгалтерського обліку. Тобто всі витрати на проведення презентації, що потрапили до складу витрат в бухгалтерському обліку, автоматично зменшують об’єкт оподаткування податком на прибуток. Це стосується як малодохідників, так і високодохідників. Річ у тім, що на віднесення витрат на здійснення таких заходів у Податковому кодексі України (далі – ПКУ) не передбачено жодних застережень.

ПДФО, ЄСВ, ВЗ

Об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) для партнерів і клієнтів, які будуть запрошені на презентацію, не виникає. Причина проста: у цьому випадку неможливо визначити дохід кожної конкретної особи, тобто доходи є неперсоніфікованими. А отже, ПДФО і військовий збір (далі – ВЗ) утримувати не потрібно. З цим погоджуються і податківці (категорія 103.02 «ЗІР»).

Не буде також і об’єкта для стягнення єдиного соціального внеску. Витрати, понесені на організацію таких заходів, не належать до фонду оплати праці і мають знеособлений характер.

ПДВ

Суми «вхідного» податку на додану вартість (далі – ПДВ), сплачені під час здійснення всіх витрат на організацію святкової презентації, підприємство може включити до свого податкового кредиту. Право на податковий кредит виникатиме за наявності підтвердних документів (податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), інших документів, передбачених п. 201.11 ПКУ). Такі вимоги прописані в п.п. 198.3 і 198.6 ПКУ.

Оскільки проведення презентації можна пов’язати з господарською діяльністю, тобто вона здійснюється для зацікавлення клієнтів і партнерів у придбанні продукції, то коригувати податкові зобов’язання з ПДВ в цьому випадку не потрібно. Щоб пов’язати такий захід з господарською діяльністю, слід оформити його як рекламну акцію.

Якщо цього не зробити, можуть виникнути проблеми в частині ПДВ. Податківці можуть визнати таку операцію негосподарською і будуть вимагати компенсувати податковий кредит, отриманий під час придбання товарів для презентації, шляхом нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

Якщо не оформити презентацію як рекламну акцію, то краще нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому проведено презентацію. Робити це доведеться через складання зведеної податкової накладної (далі – ПН).

У цьому документі слід вказати:

  • у верхній лівій частині ПН – тип причини «13» (використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг в не господарській діяльності), та поставити код зведеності «4»;
  • у графі «Отримувач (покупець)» – власне найменування;
  • у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» – умовний ІПН «600000000000»;
  • у «номенклатурній» гр. 2 р. Б – реквізити ПН (номер та дату їх складання), які стосуються вхідного податкового кредиту за товарами/послугами, що були використані під час святкування. Ця ПН має бути зареєстрована в ЄРПН у загальному порядку в установлені строки.

Нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання слід лише на суми «вхідного» ПДВ, які потрапили до податкового кредиту.

http://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
22.05.2025
Як можна подати Розрахунок податковим агентам
Розрахунок можна подати декількома способами, у тому числі засобами електронного зв’язку в електронній формі або на паперовому носії, або поштою. Детальніше – див. нижче. Які способи подання податковими агентами Розрахунку? Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплачено...
22.05.2025
Чи можна надати відпустку на 2026 рік у 2025 році
Працівник матиме право на щорічну відпустку за 2026 рік, відпрацювавши хоча б один день нового періоду робочого року. Працівник хоче взяти щорічну відпустку за 2026 рік, бо відпустку за 2025 рік він уже використав? Чи можна надати таку відпустку? Ні, не можна. Відпустки за другий та наступні роки р...
22.05.2025
Яким документом можна підтвердити достовірність РНОКПП
Особа за власним вибором пред’являє один із зазначених документів для надання даних про реєстраційний номер Облікової картки.  Відповідно до ст. 63 та 70 Податкового кодексу та п. 1 розд. II Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податк...
Кращі матеріали