Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Реалізація алкогольних напоїв кінцевому споживачу з доставкою, у тому числі сторонньою кур’єрською службою

Роз’яснення
24.03.2025

За яких умов можлива реалізація алкогольних напоїв кінцевому споживачу з доставкою (у т. ч. сторонньою кур’єрською службою)?

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817):

  • роздрібна торгівля – діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування;
  • оптова торгівля алкогольними напоями – діяльність з реалізації власно вироблених, ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб.

Місце роздрібної торгівлі – місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахункові операції, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів. Проведення розрахункових операцій у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у передбачених законодавством випадках – із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів. Торговельна площа місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім пива та/або сидру і перрі (без додавання спирту), та/або збродженими напоями, одержаними виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) має становити не менше 20 м2.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції – алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (ч. 7 ст. 16 Закону № 3817).

При цьому, продавці алкогольних напоїв, повинні забезпечити дотримання вимог ст. 71 Закону № 3817.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Закону № 3817 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особами та особам, які не досягли 18-річного віку.

Якщо у продавця пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння або в особи, яка здійснює доставку таких товарів, виникли сумніви щодо досягнення 18-річного віку покупцем, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, такий продавець чи особа, яка здійснює доставку, зобов’язані звернутися до покупця з вимогою пред’явити паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або посвідчення водія, або інший документ, що підтверджує його вік, або їх електронні копії, зокрема з використанням мобільного додатка порталу «Дія» (ч. 5 ст. 71 Закону № 3817).

Згідно зі ст. 3 Закону від 03.09.2015 № 675-VII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675):

  • електронна торгівля – господарська діяльність у сфері електронної купівлі-продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення електронних правочинів із використанням інформаційно-комунікаційних систем;
  • інтернет-магазин – засіб для представлення або реалізації товару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину.

Покупець повинен отримати підтвердження вчинення електронного правочину у формі електронного документа, квитанції, товарного чи касового чеку, квитка, талона або іншого документа у момент вчинення правочину або у момент виконання продавцем обов’язку передати покупцеві товар (ч. 11 ст. 11 Закону № 675).

Відповідно до абзацу сьомого ч. 10 ст. 71 Закону № 3817 особи, які здійснюють продаж, зокрема, алкогольних напоїв шляхом електронної торгівлі, зобов’язані забезпечити здійснення розрахунків за такими операціями виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.

Отже, роздрібний продаж алкогольних напоїв здійснює та особа, яка передає такі напої безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання та здійснює розрахунки з покупцем на свою користь (проводить розрахункові операції на повну суму покупки).

При цьому така діяльність може здійснюватися суб’єктом господарювання (кур’єрською службою) за наявності місця здійснення роздрібної торгівлі (для алкогольних напоїв – приміщення з торгівельною площею не менше 20 м2), яке обладнане РРО та/або ПРРО, за наявності діючої ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та з обов’язковим дотриманням вимог ст. 71 Закону № 3817.

Діяльність з передачі продавцем кур’єрській службі алкогольних напоїв, які така кур’єрська служба передає безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, та отримання продавцем оплати за алкогольні напої не від кінцевого споживача, а від кур’єрської служби, не відноситься до роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Діяльність з передачі не кінцевому споживачу, а іншому суб’єкту господарювання (кур’єрській службі) алкогольних напоїв для подальшого продажу таких напоїв кінцевому споживачу, потребує отримання ліценції на право оптової торгівлі алкогольними напоями.

Отже, реалізація алкогольних напоїв кінцевому споживачу з доставкою, у тому числі сторонньою кур’єрською службою, у разі внесення плати кінцевим споживачем за отримані алкогольні напої кур’єрській службі, можлива за таких умов:

  • наявності ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями у продавця та ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у кур’єрської служби;
  • наявності у кур’єрської служби місця здійснення роздрібної торгівлі (приміщення торговельною площею не менше 20 м2), яке обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій;
  • забезпечення дотримання вимог ст. 71 Закону № 3817.

А у разі внесення плати кінцевим споживачем за отримані алкогольні напої продавцю, можлива за таких умов:

  • наявності ліцензії на роздрібну торгівлю у безпосереднього продавця алкогольних напоїв;
  • наявності у продавця місця здійснення роздрібної торгівлі (приміщення торговельною площею не менше 20 м2), яке обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій;
  • забезпечення дотримання вимог ст. 71 Закону № 3817.

ЗІР, категорія 113.03

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
30.04.2025
Аналіз стану та проблем ринку праці
17 квітня 2025 року відбулося перше в цьому році засідання Наукової платформи при Мінекономіки за участі 100 науковців, урядовців, фахівців центральних органів виконавчої влади. На засіданні було представлено результати наукового дослідження за темою «Аналіз стану та проблем ринку праці: наяв...
30.04.2025
Звільнення за власним бажанням при безстроковому трудовому договорі: чи можна відмовити
Чи може роботодавець не приймати заяву на звільнення за власним бажанням? Трудовий договір – безстроковий. Відповідно до ст. 38 КЗпП працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. Заява про звільнення є о...
30.04.2025
Яка відпустка надається працівникам, які мають одружитися
На підприємстві діє колективний договір, згідно з яким особам, що одружуються, надається додаткова оплачувана відпустки тривалістю 3 календарні дні. Чи можна особі з інвалідністю 2 групи, яка бере шлюб, додатково (крім зазначеної відпустки у колективному договорі) надати ще 10 днів відпустки без збе...
Кращі матеріали