Чи дозволено юрособі-«єдиннику» безоплатну передачу ОЗ та списання з балансу дебіторської заборгованості
Господарські операції безоплатної передачі основних засобів, які перебували на балансі юридичної особи платника єдиного податку третьої групи, та списання з балансу дебіторської заборгованості не є видами діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи.
У разі передачі основних засобів на оплатній основі перебувати на спрощеній системі оподаткування можуть суб’єкти господарювання, які протягом попереднього календарного року дотримувались вимог, встановлених п. 291.4 ст. 291 ПКУ, а саме у яких обсяг доходу не перевищив 5 000 000 грн.
ГУ ДФС У ЧЕРНIВЕЦЬКIЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 02.04.2019 р. № 1390/ІПК/24-13-12-02-15
Головне управління ДФС у Чернівецькій області розглянуло звернення Спілки товариств та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє наступне.
Спілка товариств поінформувала, що є платником єдиного податку третьої групи та запитує про можливість здійснення таких господарських операцій: безоплатної передачі основних засобів у комунальну власність територіальної громади, списання з балансу нереальної до погашення дебіторської заборгованості.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (далі - спрощена система), а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Нормами п.291.5 ст.291 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи.
Господарські операції безоплатної передачі основних засобів, які перебували на балансі Спілки товариств, та списання з балансу дебіторської заборгованості не є видами діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи.
У разі передачі основних засобів на оплатній основі зазначаємо, що перебувати на спрощеній системі оподаткування можуть суб’єкти господарювання, які протягом попереднього календарного року дотримались вимог, встановлених п. 291.4 ст. 291 ПКУ, а саме у яких обсяг доходу не перевищив 5 000 000 гривень (частина третя п.291.4 ст.291, частина третя п.п.298.2.3 п.298.2 ст. 298 ПКУ).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень ПКУ наведено у п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст.14 ПКУ.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.99 № 237 (далі - П(С)БО № 10), безнадійну дебіторську заборгованість визначено як поточну дебіторську заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.
Пунктом 11 (далі - П(С)БО № 10) визначено, що виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати. Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів.
У податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.03.2017 № 369), відображається лише обсяг доходу, відображення витрат не передбачено.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надана така консультація.
Коментарі до матеріалу