Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Розрахунок авансового внеску у разі виплати дивідендів за різні строки до/після закінчення звітного року

Роз’яснення
07.05.2025

Як розраховується авансовий внесок у разі прийняття рішення про виплату дивідендів за І квартал, півріччя, три квартали звітного року (подані податкові декларації з податку на прибуток підприємств за відповідні звітні періоди та погашені зобов’язання, нараховані у таких деклараціях), якщо платник податку виплатив дивіденди до/після закінчення такого звітного року?

Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлений у п. 57.11 Податкового кодексу (далі – ПК).

Відповідно до пп. 57.11.1 ПК у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток – емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 ПК.

Згідно з пп. 57.11.2 ПК крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 ПК, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою ст. 136 ПК. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

Обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною ст. 136 ПК базовою (основною) ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими ПК, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена ст. 136 ПК базова (основна) ставка.

Авансовий внесок з податку на прибуток, сплачений у зв’язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід’ємною частиною податку на прибуток та не може розцінюватися як податок, який справляється під час репатріації дивідендів (їх сплаті на користь нерезидентів) відповідно до п. 141.4 ПК або міжнародних договорів України (пп. 57.11.5 ПК).

Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів) здійснюється у додатку АВ до рядка 20 АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (далі – Декларація).

Ураховуючи те, що для розрахунку авансового внеску згідно з пп. 57.11.2 ПК платник податку повинен враховувати значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, то авансовий внесок при виплаті дивідендів за І квартал, півріччя, три квартали звітного року до закінчення такого року розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Якщо виплата дивідендів за І квартал, півріччя, три квартали звітного року здійснюється після закінчення такого року та на момент виплати дивідендів подана Декларація за такий звітний рік та погашені зобов’язання, нараховані у такій Декларації, авансові внески нараховуються на суму перевищення дивідендів, шо підлягають виплаті за І квартал, півріччя, три квартали звітного року, над значенням об’єкта обкладення податком на прибуток за такий рік, поділеному на 12 та помноженому на 3, 6, 9 (пропорційно кількості місяців, за які виплачуються дивіденди). Якщо Декларація на момент виплати дивідендів не подана та зобов’язання не погашені, то авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

ЗІР, категорія 102.09

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
07.05.2025
Хто має право підтверджувати копії документів
Для держустанов та використання документів там може знадобитися нотаріальне посвідчення документів. Покажемо, як засвідчити вірність копій документів та витягів із них. Засвідчення вірності копій документів надає їм юридичну силу та підтверджує, що вона відповідає оригіналу. Це може знадобитися для ...
07.05.2025
Коли єдинники третьої групи вперше відображають суми військового збору в складі податкової декларації за І квартал 2025 року
Єдинники третьої групи (юрособи) вперше мають відображати суми ВЗ у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Граничний термін сплати суми ВЗ – не пізніше 20 травня 2025 року. 01.01.2025 набрав чинності Закон від 04.12.2024 №4113-ІХ «Про внесення змін ...
07.05.2025
Як подати через Е-кабінет нову декларацію єдиннику третьої групи
Єдиники третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.   ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову ...
Кращі матеріали