Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж об’єкта малої приватизації

05.05.2020 305 0 0

Незалежно від того, що кошти від приватизації майна, яке було спільною власністю територіальних громад району, надходять одразу на рахунок доходів районного бюджету, платник як сторона - продавець у договорі купівлі - продажу об’єкта малої приватизації, зобов’язана зареєструватися як платник податку, оскільки загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи (п. 181.1 ст. 181 ПКУ).


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 13.04.2020 р. № 1487/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей реєстрації платником податку на додану вартість та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником здійснено заходи щодо приватизації майна, яке є спільною власністю територіальних громад району, шляхом його продажу на електронному аукціоні.

За умовами договору купівлі-продажу об’єкта малої приватизації -нежитлової будівлі, який був укладений платником із переможцем аукціону, кошти від приватизації згідно рішення платника в якому покупець в повному обсязі сплачує одразу на рахунок доходів районного бюджету за ККД 31030000 «Кошти від відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим, та майна, що перебуває в комунальній власності».

Відносини, що виникають у сфері справляння- податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.    

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1 191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

 Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу 1 ПКУ).    

Правила визначення дати податкових зобов'язань з ПДВ встановлено статтею 187 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Всі спеціальні правила щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань ПКУ передбачає тільки для суб'єктів підприємницької діяльності, які вже зареєстровані платниками ПДВ.

 Виключенням є платники, які раніше перебували на спрощеній системі оподаткування (пункт 21 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).

Враховуючи викладене, загальний обсяг операцій з постачаная товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ визначається за загальновстановленим правилом, незалежно від виду операцій, які здійснюються такою особою.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.    

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ.

 При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.

Винятків щодо операцій з продажу нерухомого майна органам и державної влади чи органами місцевого самоврядування та відповідно сплати коштів від продажу даного майна в дохід Державного бюджету України або місцевого бюджету для цілей оподаткування ПДВ в діючому законодавстві не передбачено.

Таким чином, незалежно від того, що кошти від приватизації майна, яке було спільною власністю територіальних громад району, надходять одразу на рахунок доходів районного бюджету, платник, як сторона - продавець у договорі купівлі - продажу об’єкта малої приватизації, зобов'язана зареєструватися як платник податку, оскільки загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування ПДВ), крім особи, яка є платником єдиного податку першої-третьої груги (пункт 181.1 статті 181 розділу V ПКУ).

Разом з тим повідомляємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали