Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Примусове вилучення майна: способи, умови, компенсація – Мін’юст

Роз’яснення
10.03.2025

Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції розповідає, як отримати компенсацію в разі примусового відчудження майна та за яких умов це можливо.

Статтею 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, а право приватної власності є непорушним. Проте в умовах воєнного стану можуть виникати ситуації, коли держава змушена тимчасово чи назавжди вилучати майно у юридичних та фізичних осіб для забезпечення оборони.

Правовою основою примусового відчуження або вилучення майна є Закон від 17.05.2012 № 4765-VI «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», інші закони України та Указ Президента про введення воєнного стану.

Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може застосовуватися лише у виняткових випадках, з мотивів суспільної необхідності, на підставі та в порядку, встановлених законом. Важливо зазначити, що за таке майно передбачена компенсація, яка здійснюється попередньо або після відчуження. Це дозволяє збалансувати інтереси держави та громадян, які, хоч і тимчасово позбавляються власності, отримують матеріальну компенсацію.

Примусове відчуження або вилучення майна в умовах воєнного стану може здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з органом військового управління, визначеним Міноборони, Радою міністрів АР Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. Якщо ж ідеться про території, де ведуться активні бойові дії, рішення про вилучення ухвалюється без додаткових погоджень.

Закон визначає три основні способи примусового відчуження або вилучення майна:

  • з попереднім повним відшкодуванням його вартості ;
  • з наступним повним відшкодуванням у разі неможливості попереднього;
  • вилучення без компенсації (для державних підприємств).

На відшкодування вартості майна (компенсацію) у разі його примусового відчуження в умовах правового режиму воєнного стану мають право юридичні особи комунальної і приватної форми власності та фізичні особи, у яких відчужені будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно для потреб держави. Відповідно, їхні правонаступники та спадкоємці також можуть претендувати на компенсацію.

Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Колишній власник або уповноважена ним особа для отримання наступної повної компенсації за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану може звернутися після скасування воєнного стану до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

Спори, пов’язані з відшкодуванням вартості примусово відчуженого майна, вирішуються в судовому порядку.

Документальне оформлення примусового відчуження майна є обов’язковим. Для цього складається акт, у якому зазначаються відомості про власника, опис майна та сума компенсації.

Оцінка відчуженого майна проводиться відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Якщо залучити незалежних оцінювачів неможливо, цю процедуру здійснюють органи державної влади або місцевого самоврядування за погодженням із власником. У разі його відмови або відсутності, такі органи можуть провести оцінку самостійно.

Важливо: колишній власник має право оскаржити оцінку майна, на підставі якої йому було виплачено компенсацію, у судовому порядку.

Примусове відчуження – крайній захід, але необхідний для оборони. Держава гарантує компенсацію за вилучене майно. У воєнний час кожен із нас робить свій внесок у перемогу, і інколи цей внесок вимірюється не лише особистою мужністю, а й готовністю поступитися частиною власності заради спільної справи.

Південне міжрегіональне управління Мін’юсту


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали