Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Примусове вилучення майна: способи, умови, компенсація – Мін’юст

Роз’яснення
10.03.2025

Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції розповідає, як отримати компенсацію в разі примусового відчудження майна та за яких умов це можливо.

Статтею 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, а право приватної власності є непорушним. Проте в умовах воєнного стану можуть виникати ситуації, коли держава змушена тимчасово чи назавжди вилучати майно у юридичних та фізичних осіб для забезпечення оборони.

Правовою основою примусового відчуження або вилучення майна є Закон від 17.05.2012 № 4765-VI «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», інші закони України та Указ Президента про введення воєнного стану.

Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може застосовуватися лише у виняткових випадках, з мотивів суспільної необхідності, на підставі та в порядку, встановлених законом. Важливо зазначити, що за таке майно передбачена компенсація, яка здійснюється попередньо або після відчуження. Це дозволяє збалансувати інтереси держави та громадян, які, хоч і тимчасово позбавляються власності, отримують матеріальну компенсацію.

Примусове відчуження або вилучення майна в умовах воєнного стану може здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з органом військового управління, визначеним Міноборони, Радою міністрів АР Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. Якщо ж ідеться про території, де ведуться активні бойові дії, рішення про вилучення ухвалюється без додаткових погоджень.

Закон визначає три основні способи примусового відчуження або вилучення майна:

  • з попереднім повним відшкодуванням його вартості ;
  • з наступним повним відшкодуванням у разі неможливості попереднього;
  • вилучення без компенсації (для державних підприємств).

На відшкодування вартості майна (компенсацію) у разі його примусового відчуження в умовах правового режиму воєнного стану мають право юридичні особи комунальної і приватної форми власності та фізичні особи, у яких відчужені будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно для потреб держави. Відповідно, їхні правонаступники та спадкоємці також можуть претендувати на компенсацію.

Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Колишній власник або уповноважена ним особа для отримання наступної повної компенсації за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану може звернутися після скасування воєнного стану до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

Спори, пов’язані з відшкодуванням вартості примусово відчуженого майна, вирішуються в судовому порядку.

Документальне оформлення примусового відчуження майна є обов’язковим. Для цього складається акт, у якому зазначаються відомості про власника, опис майна та сума компенсації.

Оцінка відчуженого майна проводиться відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Якщо залучити незалежних оцінювачів неможливо, цю процедуру здійснюють органи державної влади або місцевого самоврядування за погодженням із власником. У разі його відмови або відсутності, такі органи можуть провести оцінку самостійно.

Важливо: колишній власник має право оскаржити оцінку майна, на підставі якої йому було виплачено компенсацію, у судовому порядку.

Примусове відчуження – крайній захід, але необхідний для оборони. Держава гарантує компенсацію за вилучене майно. У воєнний час кожен із нас робить свій внесок у перемогу, і інколи цей внесок вимірюється не лише особистою мужністю, а й готовністю поступитися частиною власності заради спільної справи.

Південне міжрегіональне управління Мін’юсту


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Якщо заборгованість із зарплати виплачується у липні 2025 року
Індекси для визначення компенсації зарплати за попередні періоди, яка виплачується у 2025 році Порядок нарахування та виплати компенсації заробітної плати, нарахованої у період з 01.01.01 р., затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 159 (з урахуванням внесених змін постановами КМУ від 09.08.20...
11.07.2025
Що робити у разі виявлення помилок у даних після автоматичної постановки на військовий облік
Автоматична постановка на військовий облік заощаджує час військовозобовʼязаним, оскільки їм не треба стояти в чергах, збирати папери та проходити військово-лікарську комісію. Більше за темою: Дорогою на роботу працівника забрали до ТЦК: дії роботодавця В Україні діє механізм, який дозволяє ста...
11.07.2025
Виплата неприбутковою організацією матдопомоги, допомоги на лікування, надання позик: чи виключать за це з Реєстру
Розглянемо, чи є підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій надання своїм засновникам (учасникам), членам такої організації, працівникам матеріальну допомогу або здійснення виплат на потреби учасників (лікування, надання позик тощо). Більше за&n...
Кращі матеріали